17 листопада 2008 р. в Державному політехнічному музеї при НТУУ «КПІ» відбувся ІІІ круглий стіл «Історія України – очима молоді. Практична допомога музеїв ВНЗ. До 110-річчя НТУУ «КПІ». У його роботі взяли участь музейники, викладачі, студенти, магістри та курсанти з різних регіонів України: Києва, Харкова, Краматорська, Рівного, Переяслава-Хмельницького тощо.
У ході роботи круглого столу було заслухано й обговорено доповіді, присвячені актуальним проблемам гуманізації та гуманітаризації вищої технічної освіти в Україні, вивчення та популяризації історії України у ВНЗ, а також різноманітним аспектам вітчизняної історії національно-патріотичного спрямування. Було вшановано хвилиною мовчання всіх загиблих під час голодомору 1932-1933 рр.
Заступник проректора з наукової роботи професор С.О. Воронов, тепло привітавши учасників круглого столу, у своєму виступі коротко ознайомив їх з науково-технічними досягненнями нашого університету.
Увагу учасників круглого столу привернули доповіді Наталії Писаревської «Нова концепція освіти ХХІ століття і місце музеїв у цьому процесі», Станіслава Лисенка «Приклад турботи про майбутнє України (Іван Франко у спілкуванні з молоддю)», Вадима Бенедь «Подвиг студентів як приклад для наслідування сучасною молоддю (на прикладі подій під Крутами 1918 р.)».
Музеї ВНЗ виконують функції дослідження та документування вітчизняної історії та є державними зберігачами пам'яток природи, техніки, матеріальної і духовної культури України. Марно сподіватися, що зросте кількість відвідувачів музеїв в умовах слабкої історичної підготовки серед молоді (і не тільки). Популяризація музейної спадщини нерозривно пов'язана з рівнем історичної підготовки студентів як гуманітарного, так і негуманітарного спрямування. Одне із стратегічних завдань предмету «Історія України» і полягає в популяризації славного минулого нашої Вітчизни.
Студенти й випускники технічних ВНЗ такі ж громадяни, як і гуманітарії, і мають свою громадянську позицію. Формування ж останньої забезпечує саме гуманітарний цикл предметів, насамперед «Історія України». Ця дисципліна допомагає виробити чітку громадянську позицію, позбутися проорієнтації на інші держави, нарешті почати думати по-українськи.
Найбільш рішучу й послідовну позицію у питанні поглибленого вивчення вітчизняної історії всіма громадянами дотримується Президент України Віктор Ющенко. Не випадково з'явився Указ Президента України № 196/2008 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення розвитку Збройних сил України» від 4 березня 2008 р., де у п. 2.2 говориться про впровадження військових національно-історичних традицій у вищих військових навчальних закладах (відповідний заклад існує і в «КПІ»). Ось чому учасники круглого столу в ухваленій Резолюції звернулися до Міноборони України щодо забезпечення практичного виконання даного пункту Указу.
Студенти, викладачі та музейники висловили стурбованість сучасним станом викладання курсу «Історія України» у ВНЗ України. Адже вивчення історії України студентами, слухачами, курсантами всіх навчальних закладів є важливим чинником процесу формування громадянського суспільства. Історія України сприяє утвердженню національної самоідентифікації, формує у молоді цілком свідоме сприйняття демократичних цінностей.
Підсумовуючи роботу круглого столу, учасники висловили ряд практичних побажань та прийняли Резолюцію, звернену до державних органів влади та до органів місцевої виконавчої влади, Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів, у якій пропонують вжити конкретних заходів для покращення викладання курсу «Історія України» та роботи музеїв у ВНЗ України. А саме: не допустити вилучення з навчальних програм технічних ВНЗ курсу «Історія України», бо збереження цього курсу в технічних ВНЗ є стратегічно важливою і вкрай необхідною справою національного значення; виділити більше лекційних та семінарських годин на викладання курсу «Історія України»; встановити фіксовану норму кількості студентів лекційного потоку – не більше 30 осіб тощо.
Присутні були приємно вражені цікавими і змістовними доповідями, зокрема, студентів І курсу ФІОТ, груп ІК 81, 82 (В.Бенедь, Д.Бережницький, С.Клєбанов, Р.Матющенко, Н.Мирнінко). Це та інше продемонструвало неабияку зацікавленість студентів-технарів у вивченні, дослідженні та популяризації минулого нашої Вітчизни. Отже, студенти НТУУ «КПІ» виявили жвавий інтерес до історії України: вони хочуть її знати і досліджувати.