Про нову технологію використання високоефективної уніфікованої трубчастої технології спалювання газу розповідає директор науково-технічного центру “Екотехнології та технології енергозбереження”, проректор з науково-педагогічної роботи Г.Б.Варламов.
“Йдеться про розробку уніфікованої трубчастої технології спалювання газоподібного палива, до якого відносять природний газ, газ-метан, шахтний метан, біогаз та інші горючі гази, – розпочав він свою розповідь. – Такої технології, яка б дозволяла однаково ефективно спалювати в котлах, парогенераторах, теплогенераторах і камерах згорання газотурбінних установок газоподібне паливо, у світі не існує. Її розробляли науковці Київського політехнічного інституту, відповідну наукову школу сформував доктор технічних наук, професор Христич Володимир Олександрович ще в 70-ті роки минулого століття, і наукові дослідження якої активно продовжують д.т.н, професор Г.М.Любчик та ваш покірний слуга. Два роки тому було створено Науково-технічний центр “Екотехнології та технології енергозбереження”, який має університетське підпорядкування й наразі займається розробкою та впровадженням різних технологій, що направлені на екологічну безпеку спалювання палива в тепловій і комунальній енергетиці. Цю технологію розробляли протягом останніх 10-15 років, вона пройшла певні стадії розробки і ось уже три роки як існує в Україні, науковці активно намагаються її впровадити. Про неї відомо в Кабінеті Міністрів, цю технологію підтримує Президент України, ще від минулого року є доручення Кабінету Міністрів її впровадити, є доручення Прем’єр-міністра України міністрам палива та енергетики, міністрам комунального господарства, Національному агентству енергозбереження впроваджувати цю технологію. Але, на жаль, на паперах усе поки що й зупинилося.
Тому ми намагаємося самостійно впровадити її на вітчизняних підприємствах, – розповідає далі Геннадій Борисович. – Усі стверджують, що технологія цікава, але поки що відмовляються від її введення через брак коштів. А цікавою вона є з двох причин. Перша – екологічна. Тобто, запропонована технологія дозволяє спалювати газоподібне паливо з високою екологічною безпекою. Викиди шкідливих речовин мінімальні й не перевищують гранично допустимих норм.
Окрім того, вдається суттєво покращити й енергетичну ефективність спалювання. Наприклад, впровадження цієї технології в газотурбінних установках газоперекачувальних агрегатів, які розташовані на газоперекачувальних станціях для транспортування газу з Росії на Захід, дозволяють зекономити величезну кількість природного газу, приблизно 10-15% від тієї кількості, яка спалюється.
Наприклад, газоперекачувальні станції, які розташовані в Україні, мають приблизно 500 різних типів газоперекачувальних агрегатів. Більшість із них мають потужність від 6 до 25 МВт. Коефіцієнт корисної дії агрегатів складає 26-31 %. Якщо брати до уваги газоперекачувальний апарат ГТК-10 потужністю 10 МВт, то на номінальній потужності він дає можливість заощадити приблизно 15% природного газу від кількості, яка необхідна для роботи газотурбінної установки. Це складає приблизно 600-800 куб. метрів газу на годину. Цієї кількості палива вистачає для опалення котеджу площею 200 кв. метрів протягом місяця. Таким чином, за добу можливо з використанням трубчастої технології заощадити стільки палива, скільки необхідно для опалення 24 котеджів протягом місяця. Тобто, за робочий день на такому агрегаті можна зекономити паливо для опалення одного села протягом одного місяця. А таких агрегатів ГТК-10 на станціях України налічується 77. Економічний ефект від впровадження тільки на цих агрегатах не важко розрахувати. Термін окупності – менше десяти місяців.
Ми провели експерименти і впровадили цю технологію на станції в Бердичеві, – говорить учений. – Є відповідні акти, підписані керівництвом Київтрансгазу, які підтверджують наведені розрахунки і результати випробувань. Більше того, під час випробувань вдалося покращити техніко-економічні показники роботи газокомпресорного агрегату, а саме підвищити коефіцієнт корисної дії на 3%.
Зараз намагаємося впровадити цю технологію і на котлах. Попередні випробування на котлах невеликої потужності в АК “Київенерго” довели екологічні та економічні переваги трубчастих пальників порівняно із штатними пальниками. Ми також розробили пальники для контактних теплогенераторів, наприклад, КАОМ-1. Встановлення на цих контактних теплогенераторах трубчастих пальників дозволяє заощаджувати приблизно 15% паливного газу, термін окупності складає приблизно один рік.
Трубчаста технологія спалювання газоподібного палива уніфікована, тому що за допомогою пальників, що реалізують цю технологію, можна створити агрегати широкого діапазону потужностей з однаково високою екологічною та енергетичною ефективністю. Вона ще й універсальна. Адже може використовуватися для різних агрегатів: контактних, поверхневих, котлів та камер згорання. У світовій практиці такої технології не існує. Технологія захищена патентами України. Зараз йде патентування в Росії”.