В Інституті енергозбереження та енергоменеджменту вже знають, як зробити проживання людини в найближчому майбутньому і зручним, і екологічно безпечним. Про специфіку інтелектуального екобудинку розповідає директор інституту А.В. Праховник:

Підвищена увага до захисту навколишнього середовища у світі та проблема вичерпування традиційних джерел енергії підштовхують людство до проектування та будівництва енергоефективного комфортного житла з автономними системами життєзабезпечення та регенерацією відходів із застосуванням альтернативних джерел енергії.

За кордоном певний досвід у таких розробках уже накопичено, але єдиної комплексної моделі прийняття рішень на сьогодні немає. Відсутня цілісна концепція побудови енергоефективного екожитла. Також проблематичною є нестача наукових методів та підходів при його проектуванні.

Сучасний будинок котеджного типу – це складна технічна автономна система. Вона поєднує систему забезпечення мікроклімату, водозабезпечення, енерговикористання, енергозабезпечення та інтелектуальну систему контролю та управління, які між собою взаємодіють.

Для збільшення комфорту таких будинків висуваються нові вимоги до архітектури та будівництва. Йдеться про врахування зовнішніх кліматичних факторів, тобто середньорічних параметрів температури та вологості повітряних мас, кількості сонячних годин. Таким чином можна сформувати вимоги до стін, перекриттів підвалу та верхніх поверхів, вікон і т.ін. та теплоенергетичного балансу приміщень будівлі, зовнішніх огороджувальних конструкцій.

Система водозабезпечення постачає до будинку якісну питну воду. Це можливо завдяки багаторазовій та обіговій системі очистки води та обеззаражування стічних вод, адже саме вони містять велику кількість органічних домішок антропогенного та природного походження.

Побутову техніку підбирають так, щоб рівень споживання електроенергії знизився. Це стане можливим завдяки різноманітності економ-режимів. При цьому потужність пристрою може залишатися досить великою за рахунок функціонального оснащення.

Система енергозабезпечення працюватиме з використанням відновлюваних джерел енергії.

Усі функціональні системи орієнтовано винятково на виконання поставлених цілей. Найважливіша їхня властивість полягає в тому, що вони здатні динамічно змінювати цілі та способи їхнього досягнення у разі зміни ситуації. За забезпечення високого рівня гнучкості, динамічності та адаптації такої системи відповідає інтелект – природний, штучний чи комбінований.

Інтелектуальна система контролю та управління екобудинком полягає у створенні єдиної інформаційної шини, що має можливість управління та контролю з будь-якої точки без обмежень для потреб управління інтелектуальним будинком та зв’язку із зовнішнім світом.

Виникає потреба створити єдину концепцію системи інтелектуального енергоефективного екобудинку. Її побудувати можливо лише вивчаючи взаємозв’язки всіх підсистем та вплив зовнішніх факторів середовища з використанням методів системного аналізу або дослідження операцій.

Результатом створення інтелектуального енергоефективного екожитла є нагромадження ефекту від архітектурних та інженерних рішень щодо енергозбереження як на етапі енергоспоживання, так і при енергозабезпеченні та систем управління будинком, спрямованих на економію енергетичних ресурсів.

May 30, 2007 || Автор: Записала І.Іванова