Рівно рік тому на кафедрі електронної інженерії факультету електроніки було відкрито лабораторію проєктування аналогових схем надвисокого ступеня інтеграції (VLSI-дизайн). Проєкт реалізовано спільними зусиллями КПІ ім. Ігоря Сікорського та компаній-партнерів "Tower Semiconductor" (Ізраїль) та "Cadence Design Systems" (США), які надали обладнання та програмне забезпечення. Майбутні фахівці отримали змогу зі студентської лави брати участь у повному циклі процесу розробки таких схем аж до виробництва готового продукту. "Київський політехнік" тоді присвятив цій події статтю, в якій докладно розповідалося про мету створення лабораторії та можливості, що з'явилися завдяки цьому на факультеті електроніки КПІ. Про те, як втілюються у життя плани співзасновників лабораторії, як проходить навчання в умовах епідемічних обмежень і що в подальших планах кафедри, розповідається нижче.   

Ресурси лабораторії дозволяють вести наскрізне проєктування мікросхем аналогового спрямування від схемотехнічного проєктування до розробки топології та аналізу спланованої схеми з урахуванням паразитних ефектів.

Лабораторія є учасником програми Cadence Academic Network, яка об'єднує передові навчальні заклади та провідні компанії в галузі розробки та виробництва засобів мікроелектроніки. Лабораторія сертифікована в технології Custom IC Design – розробки замовних мікросхем. Така сертифікація лабораторії передбачає залучення кваліфікованих викладачів, які пройшли відповідне навчання та успішно склали сертифікаційні випробування, а також проходять щорічне підвищення кваліфікації. Нині на кафедрі працює чотири сертифікованих викладачі, троє з них щойно підтвердили свій статус на рік, що розпочався.

Карантинні обмеження, запроваджені у березні 2020 р., не стали перешкодою для навчання. Для організації віддаленої роботи було розгорнуто відповідні мережеві сервіси. Тож студенти та викладачі мають змогу працювати з будь-якого місця, де є доступ до мережі Інтернет.

У весняному семестрі 2020 р. першими навчання пройшли студенти 5-го курсу кафедри електронної інженерії. Вони здобули навички роботи з редактором схемотехнічних проєктів на платформі Virtuoso System Design у циклі лабораторних робіт за допомогою розроблених викладачами кафедри методичних посібників. Крім цього, студенти скористалися можливістю пройти навчання на платформі Cadence Internet Learning System. Після завершення навчання 12 із них отримали відповідні сертифікати. До освоєння засобів лабораторії долучилися також викладачі кафедри мікроелектроніки – і  відповідні сертифікати отримали двоє доцентів.

В осінньому семестрі 2020 р. ресурси лабораторії були використані студентами 4-го курсу. Окрім передбачених програмою дисципліни лабораторних робіт, студенти також виявили цікавість до онлайн-навчання. 14 з них отримали сертифікати про успішне освоєння редактора схемотехнічних проєктів і системи моделювання Spectre.

Знайомство з рушієм проєкту, компанією "Tower Semiconductor", відбулося завдяки вітчизняному дизайн-бюро "UkrSemi", у якому працюють випускники кафедри електронної інженерії. "Tower Semiconductor" є передовим виробником мікро­схем КМДН, радіочастотних КМДН, КМДН сенсорів та високовольтних приладів. Отож студенти, які навчаються в  лабораторії, мають унікальну можливість працювати з технологічним процесом (Process Design Kit) реальної фабрики. Торік у компанії "UkrSemi" пройшли переддипломну практику двоє магістрів, які обрали для своєї випускної роботи наскрізне проєктування підсилювальних схем. Окрім практики випускників, стажування в "UkrSemi" пройшла студентка 4-го курсу Тетяна Балута. За її словами, вона "спробувала себе у розробці блока реальної схеми – транслятора рівнів. Складно, але надзвичайно цікаво. Це – справжня електроніка!"

У весняному семестрі 2021р. знайомство із засобами моделювання та проєктування почнуть студенти 3-го курсу. До студентів кафедр електронної інженерії та мікроелектроніки долучаться також третьокурсники кафедри електронних приладів та систем.

В.А.Казміренко, доцент кафедри електронної інженерії