Для студентів, які захоплюються програмуванням, липень уже традиційно починається з відкритої Міжнародної студентської олімпіади з програмування імені С. О. Лебедєва та В. М. Глушкова "KPI-OPEN". Не став винятком і 2013 рік: перший тиждень своїх канікул майже 400 студентів провели в нашому університеті, розв'язуючи непрості олімпіадні задачі.
За вісім років свого проведення олімпіада "KPI-OPEN" стала найбільшою в Україні та однією з найбільших у світі очних олімпіад з програмування серед студентів. Цьогоріч участь у ній взяли 95 команд з 64 університетів України, Російської Федерації, Білорусі, Туреччини, Угорщини, Молдови, Естонії та Польщі!
Організаторами олімпіади традиційно є НТУУ "КПІ" та Development group Vanopl inc. за підтримки Міністерства освіти і науки України і Кібернетичного центру Національної академії наук України.
Олімпіада традиційно проводиться за оригінальними правилами, гармонізованими з міжнародними. Ця особливість олімпіади вкупі з відсутністю організаційного внеску зробила "KPI-OPEN" ідеальним майданчиком для зустрічі молодих програмістів.
Як наголошує ініціатор проведення олімпіад, випускник КПІ й засновник Development group Vanopl inc. Іван Плотніков, серед основних завдань, які ставляться перед цим турніром, – сприяти підвищенню професійного рівня майбутніх спеціалістів у галузі IT розвитку, налагодженню міжуніверситетських зв'язків і особистих контактів між студентами з різних міст і країн, а також надати їм можливість спробувати себе в командній роботі. А ще, звісно, привертати увагу суспільства до інтелектуальних зацікавлень і здобутків сьогоднішнього студентства і популяризувати професії, пов'язані з новітніми технологіями.
"Я впевнений, що студенти-програмісти, які беруть участь у цій олімпіаді, не лише отримують змогу продемонструвати свої креативні якості, але й набувають нових корисних умінь і навичок, зав'язують нові контакти і дружні зв'язки з однолітками з різних університетів і країн світу. Так створюється велика позитивна мережа дуже талановитих людей", – зауважив на церемонії відкриття олімпіади ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський.
Що ж до IT-компаній, які щорічно приєднуються до організації олімпіади, тут вони отримують чудову нагоду придивитися до її учасників як до потенційних майбутніх колег. Тому усталеною стала практика проведення разом з олімпіадою презентацій, семінарів та лекцій, у ході яких спеціалісти IT-компаній діляться власним практичним досвідом та знаннями і знайомлять молодих програмістів із завданнями, які стоять перед індустрією на даному етапі її розвитку. Також традиційно в програмі олімпіади різноманітні конкурси, переможці яких нагороджуються корисними призами. Звісно, подбали організатори і про культурну програму та відпочинок учасників – цього року професійні гіди провели для них екскурсію Києвом, для них було влаштовано джазовий концерт, квест кампусом КПІ та прогулянку на теплоході по Дніпру.
До речі, спонсорами "KPI-OPEN 2013" були такі відомі компанії, як INLINE GROUP WEST, Seasonic Electronics Co., Schneider Electric, Western Digital та WebMoney Transfer. А інформаційними спонсорами виступили Інтернет-ресурси та друковані видання ixbt.com, 3dnews.ru, Hi-Tech.ua, "Компьютерное обозрение", ITC.ua, EasyCOM.com.ua, overclockers.ua, modlabs.net, CHIP Ukraine, "Компьютерная газета", IT-news, "Сети и телекоммуникации", Hardwareluxx, Hi-Tech Expert, Hi-Tech Pro, Шпиль!, benchit.kz, occlub.ru, GameGPU.ru, gagadget.com, Tom's Hardware Guide, overclockers.ru, а також інформаційний портал Segodnya.ua.
Цього року впродовж двох турів олімпіади її учасники мусили розв'язати чотирнадцять нетривіальних задач. Не всім це вдалося – майже два десятки команд-учасниць не впоралися з жодним завданням, що є свідченням надзвичайно високого її рівня. І все ж таки, навіть для тих, кому олімпіадні вершини не підкорилися, участь у ній стала стимулом для самовдосконалення. І для всіх – чудовим досвідом командної роботи на результат.
Проте олімпіада – це, насамперед, змагання, і як і в будь-якому змаганні, у ній є переможці. Цього року п'єдестал пошани виглядав так:
- І місце – у MIPT The Sun (Федеральна державна освітня установа вищої професійної освіти "Московський фізико-технічний інститут (державний університет)";
- ІІ місце – ONU 1 2/3 (Одеський національний університет імені І.І. Мечникова) і Limitless (Київський національний університет імені Тараса Шевченка);
- ІІІ місце – UWr (Вроцлавський університет (Польща), SuperMario (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) та ELTE Sparrows (Університет імені Лоранда Етвеша (Угорщина).
Дипломи переможців і призи – блоки живлення від компанії "Seasonic", пристрої електрозахисту від компанії "Schneider Electric" та жорсткі диски від компанії "Western Digital" – вручили представникам команд та їх тренерам Геннадій Варламов і Іван Плотніков. А члени команди-переможниці турніру MIPT The Sun з МФТІ повернулися до Москви ще й з традиційним кришталевим призом "KPI-OPEN", прикрашеним символікою олімпіади.
Команди, які посіли з четвертого по двадцять п'яте місця включно, були нагороджені дипломами "За високі досягнення".
Переможців поздоровили голова оргкомітету Іван Плотніков, проректор НТУУ "КПІ" з навчально-виховної роботи Геннадій Варламов і представники компаній-спонсорів. З теплими словами звернулася до них і донька академіка Віктора Глушкова, ім'я якого носить олімпіада, Віра Глушкова: "З кожним роком ця чудова олімпіада набирає обертів. Все більше студентів із все більшої кількості країн беруть у ній участь, і це чудово. Я поздоровляю з цим усіх і, передусім, організаторів… І хочу побажати вам успіхів у творчості і повної творчої самовіддачі!"
Отже, Восьма міжнародна відкрита студентська олімпіада з програмування імені С.О.Лебедєва і В.М. Глушкова "KPI-OPEN 2013" завершилася. Почалася підготовка до "KPI-OPEN 2014".
Дмитро Стефанович