25 квітня двісті п’ятдесят фіналістів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів Малої академії наук України перед головним корпусом НТУУ «КПІ» випустили в небо кольорові повітряні кульки з прив’язаними до них назвами їх винаходів. Акцію організатори назвали «Подаруй винахід світу».
Цей захід присвячено Міжнародному дню інтелектуальної власності, Всеукраїнському фестивалю науки і, звісно, Всеукраїнському конкурсу науково-дослідницьких робіт, заключний етап якого проходить цими днями в НТУУ «КПІ». Як розповів директор Національного центру «Мала академія наук України» Оксен Лісовий, головна мета акції – привернути увагу громадськості до сотень і тисяч цікавих технологічних рішень, які нині генерує Україна. Ще раз нагадати, що вона має потужний інтелектуальний потенціал і може ділитися ним зі світом, але для цього держава має створити умови для впровадження інновацій, нових технологій, підготовки кадрів і повернутися обличчям до талановитих дітей. А ще – зацікавити вітчизняних бізнесменів, які повинні зрозуміти, що дитяча і юнацька науково-технічна творчість – потенційне джерело їхніх доходів, і що взявши під опіку талановиту молодь, вони в перспективі отримають можливості для розвитку не лише власного бізнесу, але й економіки всієї країни.
Діти і підлітки, які дарують світові свої винаходи, працювали над ними цілий рік. На початковому етапі змагання їх було понад 100 тисяч. До фіналу дійшли найкращі роботи школярів – представників відділень технічних і комп’ютерних наук МАН. Ці розробки були виставлені просто неба біля входу до одного з найстаріших корпусів Київської політехніки, і з ними могли ознайомитися всі бажаючі. Майже зі стовідсотковою впевненістю можна стверджувати, що їхні автори вже знайшли своє покликання в житті, і що наступним етапом їх утвердження в професії буде навчання в провідних технічних вишах України, зокрема й у КПІ.
Про це говорив у своєму виступі перший проректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Юрій Якименко: «Звичайно, пошук творчої молоді – це одне з завдань держави. Кульки з назвами своїх розробок ви відпускаєте в повітря. Але ми дуже хотіли б, щоб самі розробники залишилися тут, у нашій державі і в нашому університеті. Ми вас щиро вітаємо і запрошуємо до навчання і подальшої співпраці».
Тепло привітав учасників свята і ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський: «Щороку ми запрошуємо випускників МАН на навчання, і вони є найкращими нашими студентами. Ваші розробки є для нас надзвичайно важливими, адже нові ідеї вже ближчим часом можуть втілитися у великі, масштабні проекти. Я хочу побажати вам яскравого майбутнього. Щоб ви йшли шляхами Корольова, Патона і багатьох, багатьох інших видатних людей, які тут навчалися і працювали. Щасти вам!».
Те, що учасники акції вже крокують у цьому напрямку, одразу продемонстрував Президент МАН України член-кореспондент Національної академії наук директор Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України Станіслав Довгий. Під загальні оплески він вручив одному з учасників акції, молодому винахіднику Костянтину Димову свідоцтво про реєстрацію авторського права на комп’ютерну програму побудови моделі обігріву будинків. І додав, що за останні два роки члени МАН отримали більше 100 авторських свідоцтв і патентів. А потім розпочав зворотній відлік, який підхопили всі, хто стояв на площі: «Десять, дев’ять, вісім, сім….». Після заключного «старт!» учасники акції відпустили у квітневе небо дві з половиною сотні кульок, які понесли світові їхні винаходи, ідеї і мрії.