28 березня НТУУ «КПІ» відвідали засновник і голова Міжнародного форуму «Наука і технології в суспільстві» («Science and Technology in Society forum», або, скорочено, «STS forum») Кодзі Омі та Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Саката Тоічі. Їх супроводжували секретар голови Форуму Шуічі Фукуда, другий секретар Посольства Японії в Україні Кейічі Сасакі та представники Посольства.

На зустрічі з ректором НТУУ «КПІ» академіком НАН України Михайлом Згуровським та керівництвом університету Кодзі Омі розповів про завдання, які ставлять перед собою члени Ради форуму, та про його діяльність. При визначенні її пріоритетів очільники «STS forum» виходять з того, що нині, з пришвидченням розвитку науки і технологій та скороченням термінів впровадження їх досягнень у життя, людство віч-на-віч стикається з новими проблемами, про які раніше ніхто не замислювався. Питання глобального потепління, зростання тероризму, загрози виникнення невідомих хвороб, пов’язаних з використанням найновіших біотехнологій, вичерпування традиційних джерел енергії та багато інших небезпек змушують людство подбати про самозбереження і створення умов свого безпечного існування. Певна річ, можливості, які надає людям наука, слід використовувати, але водночас потрібно утримувати під контролем і ризики, які при цьому виникають. У фундаментальній концепції Форуму ця позиція стисло сформульована у формулі «світло і тіні науки та технологій».

Тож свою діяльність «STS forum» присвячує саме питанням гармонізації цих двох складових. На його висновки та рекомендації зважає все більша кількість людей, які займають лідерські позиції в науці, політиці, бізнесі та медіа. Так, зокрема, останнє, вже дев’яте його щорічне засідання, яке відбулося в 2012 році, зібрало представників 96 країн, регіонів та міжнародних організацій, що, як заявлено в першому пункті Заяви Форуму, «…зустрілися, щоб поміркувати про те, як збільшити «світло» та контролювати «тіні» науки та технологій, і сприяти інноваціям для розв’язання наших спільних проблем».

Ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський розповів гостям, що питання системного аналізу тенденцій соціально-економічного розвитку, проблем довкілля та інтегрального оцінювання глобальних ризиків є важливим напрямом діяльності науковців університету. Базуються вони на використанні матеріалів Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку (СЦД-Україна), який є частиною Світової системи даних Міжнародної ради з науки і працює в структурі Навчально-наукового комплексу «Інститут прикладного системного аналізу» НТУУ «КПІ». Дослідження ці охоплюють широке коло викликів, які постали сьогодні перед людством, і їх результати є дуже важливими для вирішення задач забезпечення сталого розвитку окремих країн і цілих регіонів планети.

Учасники зустрічі також обговорили перспективи атомної енергетики, особливо нагальні для Японії та України з їх досвідом подолання наслідків ядерних катастроф, та можливі шляхи розв’язання енергетичних проблем у майбутньому.

Насамкінець голова Міжнародного форуму «Наука і технології в суспільстві» Кодзі Омі запросив ректора університету Михайла Згуровського взяти участь у десятому ювілейному засіданні Форуму, яке відбудеться в Кіото (Японія) у жовтні цього року.

Дата події