8 Березня – одне із найулюбленіших нами свят. Протягом багатьох років свято, що оспівує жінку, її красу, ніжність та любов, дещо змінювалося і трансформувалось у різні суспільно-політичні форми.

Ще в Давньому Римі існував день жінок. У цей день вільно народжені жінки, які були одружені, отримували дарунки від своїх чоловіків і були оточені коханням та увагою. Рабиням дозволялось відпочивати. Кожна благородна римлянка вдягалася у найкраще вбрання й ішла до храму Вести – богині домашнього вогнища.

У середині ХІХ століття жінки почали виборювати свої права. Так, 8 березня 1857 року в Сполучених Штатах Америки жінки, які працювали на текстильних фабриках Нью-Йорка, пройшли маршем вулицями міста з протестом проти низької заробітної плати та поганих умов праці. Після цієї події у цей день – 8 березня – у США ще неодноразово проводилися мітинги й акції протесту жінок з вимогами рівноправ’я.

8 березня 1910 року відбулася подія, добре відома всім з історії. Це рішення ІІ Міжнародної конференції жінок-соціалісток, що проходила в Копенгагені, про щорічне святкування 8 березня – Дня солідарності трудящих жінок усього світу в боротьбі за рівноправ’я з чоловіками.

Сучасне святкування 8 березня майже втратило соціально-політичне забарвлення і набуло гендерного змісту. Жінки за довгі роки боротьби досягли рівноправ’я і гідно нарівні з чоловіками працюють у всіх галузях та займають високі посади.

Автор: О. Іщенко