Згідно Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод» Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» під’єднаний до міської централізованої мережі водовідведення (на умові оплати послуг з водовідведення згідно укладеного договору).
Через систему централізованого водовідведення стічні води м. Києва, в тому числі і стічні води КПІ потрапляють на «Бортницьку станцію аерації» Bortnychi Water Treatment Plant, де господарсько-побутові, виробничі стічні води та дощові води разом або окремо збираються на станції очищення стічних вод, і проходять кілька етапів очищення до допустимої якості.
Першим етапом є видалення габаритного сміття. Грабельне відділення являє собою решітки, на яких затримуються частинки крупного сміття та автоматичні граблі, які згрібають з поверхні цих решіток сміття. Варто відзначити, що, на Київській станції аерації Бортничі розмір отворів в цих решітках - 16 мм.
Сміття, яке затримується на решітках, віджимають на спеціальних установках і відправляють на сміттєспалювальний завод "Енергія".
Далі відбувається очищення від більш дрібних домішок на пісколовках. Там затримується близько 60% піску, глини, органіки розміром понад 0,25 мм. Пісок містить понад 10% органічних речовин, тому він не знаходить застосування в промисловості. Піщана маса виводиться з пісколовок на спеціальні майданчики два рази на добу. Щорічно збирається приблизно 20 тон піску.
Після стадії механічного очищення вода прямує в первинні відстійники. Це саме ті круглі басейни діаметром 40 і завглибшки - 4 метри. Приблизно за 2 — 2,5 години, поки вода рухається від центру відстійника до збірного лотка, з неї випадає близько 40% осаду, який відкачується на метантенки. У них мул переробляється в біогаз, який містить переважно метан (це анаеробний процес, відбувається з мінімальною кількістю повітря). Отриманий газ використовується для обігріву приміщень.
Вода ж прямує в аеротенки. Там насичується повітрям (звідси й назва "аеробне") і колоніями мікроорганізмів, які називаються активним мулом, поглинають органічні речовини й, відповідно, активно розмножуються в сприятливому середовищі. (Біологічне очищення).
Після аеротенків, де вода проводить ще дві — дві з половиною години, активний мул осідає і направляється до мулових колодязів. На цьому етапі вода по каналу довжиною майже 9 км тече в Дніпро, а надлишок мулу відправляють на мулові поля.
Стічні води, які після очищення скидаються у водні об’єкти, повинні відповідати вимогам нормативного очищення.
Як суб’єкт господарювання Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» дотримується основних вимог до скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення; вимог до якості та режиму скидання стічних вод, інших вимог законодавства у цій сфері.
Для цього на випусках стічних вод в систему каналізації було встановлення обладнання для збирання жиру «підземний жировловлювач» в Центрі студентського харчування (31 та 32 корпусі) та Санаторії-профілакторії нашого Університету.
Системи складається з 3-х колекторів:
- В першому знаходиться перша камера жировловлювача, де відбувається процес сепарації: жир піднімається на поверхню завдяки різниці питомої ваги води та жиропродуктів, а важкі суспензії, пісок та інше осідають;
- витоки без жиру поступово перетікають у другий колектор – відстійник мулу де відбувається вторинний відстій стічної води.
- В третьому очищена стічна вода з жировловлювача зливається до центральної (міської) системи каналізації.
По мірі накопичення жиру та осаду колектори очищуються спеціальною технікою приблизно 2 рази на рік.
Для обслуговування жировловлювачів, викачування та утилізації зібраного жиру укладено відповідні договори з ліцензованими компаніями України.
У сфері водовідведення здійснюється державний, виробничий і громадський контроль. Виробничий контроль у сфері водовідведення здійснюється в порядку, встановленому законодавством України. Громадський контроль у сфері водовідведення здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Крім того, КПІ в своїй науковій діяльності здійснює розробки щодо очищення стічних вод та удосконалення системи водовикористання та водовідведення.
За результатами аналізу застосованих методів очищення стічних вод та результатами аналізу технологічного процесу роботи Бортницької станції аерації в «Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського» відбувся захист магістерської дисертації на тему: «Обґрунтування ресурсозберігаючої технології утилізації надлишкового мулу на станціях аерації» студентки КПІ Житинської І.Г. під керівництвом наукового керівника, к.т.н. Жукової Н.І. (кафедра Інженерної екології ІЕЕ)
В роботі проаналізовано вплив мулових полів на довкілля. Розглянуто методи утилізації збродженого мулу та запропоновано метод спалювання. Наведена порівняльна характеристика для чотирьох найбільш розповсюджених методів спалювання надлишкового мулу.
Також відбувся захист магістерської дисертації на тему «Вдосконалення системи водовикористання та водовідведення» студента ІЕЕ КПІ Гриценка Олега Вікторовича.
За результатами дисертації опублікована стаття у збірнику матеріалів II Науково-технічної конференції магістрантів ІЕЕ. У статті проведено аналіз сучасного стану системи водопостачання, плати за водовикористання та водовідведення в Україні, порівняння її з Європейськими успіхами у даній сфері, а також пошук рішень для її вдосконалення, направлених на підвищення якості, доступності та надійності. Проаналізовано показники які впливають на якість водопостачання, проведено роботу з аналітичними та статистичними даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.