12 червня в болгарському місті Созополь відбудеться XVI конференція Асоціації міжнародних відділів вищих навчальних закладів країн Центральної і Східної Європи (АМВ). Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" є повноправним членом цієї асоціації й бере активну участь у її діяльності. Певна річ, буде представлений він і на цьогорічному форумі – на ньому виступить керівник відділу міжнародних зв'язків та протокольного супроводу департаменту міжнародного співробітництва Люція Шикалова.
НТУУ "КПІ" інколи порівнюють з невеличкою державою. Дійсно, університет має розвинену навчально-наукову інфраструктуру, господарчий комплекс, численні соціально-культурні та житлові об'єкти. Понад те, є у нас власна символіка – прапор, герб і гімн, є бюджет, є й уряд – адміністрація. І, як у будь-якому уряді, є в ньому власне "міністерство закордонних справ" – департамент міжнародного співробітництва. Без такого підрозділу "державі НТУУ "КПІ" велося б нелегко – сьогодні університет міцно інтегрований у міжнародний освітній простір, щороку його відвідують приблизно 280 – 300 делегацій з різних країн, з багатьма іноземними науковими, освітніми й бізнесовими організаціями укладено угоди про співпрацю та реалізацію спільних проектів.
Налагодження і підтримка міжнародних контактів – справа, яка потребує не лише енергії та ініціативи, але й дотримання певних, визначених писаними й неписаними правилами, норм. На забезпечення цього спрямована діяльність відділу міжнародних зв'язків та протокольного супроводу департаменту. Нині важко уявити собі, щоб заходи за участю гостей університету проходили без його працівників. Адже саме вони забезпечують належний рівень не лише міжнародних заходів, але й семінарів, круглих столів, конференцій, виставок тощо, які проходять в університеті, причому як міжнародних і загальнонаціональних, так і університетських. Вони відповідають за все, що стосується таких заходів: від зустрічі делегацій в аеропорту, підготовки запрошень і текстів міжвузівських договорів до допомоги в організації проживання іноземних гостей, їхнього харчування та транспортного обслуговування. А ще працівники відділу співпрацюють з посольствами, представництвами іноземних держав в Україні з питань міжнародного співробітництва, здійснюють організаційне забезпечення відряджень фахівців університету за кордон, надають візову підтримку та сприяють проведенню міжнародних семінарів і конференцій факультетами та інститутами НТУУ "КПІ", ведуть облік міжнародних міжвузівських угод, контроль їх реалізації та багато іншого. Понад те, до кола обов'язків цього підрозділу входить і участь в організації заходів за участю вітчизняних VIP-персон та державних діячів, які мало не щотижня відвідують університет.
Наступного року відділ міжнародних зв'язків та протокольного супроводу відзначатиме своє двадцятиріччя. У ньому працюють нині 29 фахівців, які займаються усіма питаннями прийому, побутового, транспортного забезпечення і протокольного супроводу іноземних делегацій.
Таким є він сьогодні.
Але починався відділ з кількох працівників, які практично самотужки опановували особливості роботи в специфічній сфері міжнародних контактів.
"Підрозділ був створений 22 травня 1992 року, – розповідає беззмінний упродовж усіх цих років керівник відділу Люція Михайлівна Шикалова. – Вже тоді КПІ відвідували до 100 делегацій щорічно. Тож з самого початку своєї діяльності на посаді ректора Михайло Захарович Згуровський зініціював створення відповідної структури. Він побачив, що підрозділ, який опікувався б організацією цих візитів і забезпечував відповідний рівень їх проведення, є вкрай необхідним. Бо існують загальноприйняті норми і правила, яких необхідно дотримуватися. Це той самий обов'язковий у міжнародних відносинах дипломатичний протокол, вимоги якого поширюються на всіх незалежно від займаних посад. Тоді це не завжди виходило. Тому за зауваження на нас спочатку навіть дехто ображався, зате тепер керівництво університету в цих питаннях нам повністю довіряє. Якщо ми на своєму рівні щось узгодили, значить так воно й має бути".
Особливостями роботи відділу визначаються й вимоги до його фахівців: комунікабельність, володіння на професійному рівні хоча б однією іноземною мовою, вміння підпорядковувати власні інтереси потребам роботи, самодисципліна. Нині до нього приходить уже друге покоління працівників. Усі вони, до речі, є випускниками факультету лінгвістики, всі були знайомі з роботою підрозділу ще до зарахування до його штату, оскільки проходили тут практику і встигли "примірити" майбутні обов'язки на себе. Причому примірити не лише в переносному, але й у прямому сенсі: робота тут передбачає дотримання дрес-коду – на будь-якому заході з міжнародною участю не можна не помітити акуратних молодих людей, одягнених у сині піджаки з емблемою НТУУ "КПІ". Зауважимо принагідно, що практику тут проходять щороку до 10 студентів-лінгвістів. Для них це чудова професійна школа, тут вони набувають досвіду, який неодмінно стане у пригоді, куди б вони після закінчення університету не влаштувалися. Будь-яка організація, яка співпрацює з закордонними партнерами, потребує людей з таким досвідом.
"Знання норм і правил протоколу прийшло не само по собі, – зауважує Люція Михайлівна. – Де в чому нам допомогли колеги з МЗС, довелося звертатися й до міжнародних стандартів, про щось ми довідувалися зі спеціальних довідників, чогось навчилися у колег з інших університетів. Здійснили такий собі рейд по тих ВНЗ Києва, де подібні підрозділи вже працювали. Краще з побаченого і почутого зразу втілювали в життя. А невдовзі з'явилися і власні напрацювання. З часом ми долучилися й до діяльності АМВ, яка об'єднує подібні структури, які працюють в університетах країн Центральної і Східної Європи. Це Польща, Чехія, Болгарія, Словаччина, інші держави… Ми вже добре одне одного знаємо, листуємося. Таке спілкування – це неоцінима скарбниця досвіду, тож наш відділ активно працює в цій організації. Щороку АМВ проводить семінари для своїх членів. У 2005 році, до речі, такий захід відбувся і в стінах нашого університету. Тож сьогодні нам є чим поділитися з колегами, але ми не цураємося вчитися й у них. Опановуємо нові технології, намагаємося впроваджувати ідеї, з якими приходять до нас молоді співробітники. Адже життя не стоїть на місці, й ми не маємо права відставати від нього. Бо ми перші, хто зустрічає наших іноземних колег і партнерів, і останні, хто їх проводжає. Маємо робити це достойно".
Від редакції. Нещодавно Л.М.Шикалова відзначила ювілей. Працівники "КП" приєднуються до усіх привітань, які отримала вона від друзів і співробітників, і бажають їй ще багато років залишатися такою ж чарівною і, водночас, енергійною та щиросердою, як сьогодні.