Невід'ємною складовою історії КПІ є демократичні традиції студентства. Уже в 1899 році в інституті було створено Організаційний комітет для керівництва загальнодемократичними рухом студентів під гаслами демократизації вищої школи, автономії навчальних закладів, свободи студентських об'єднань, координації акцій протесту проти реакційної політики тодішньої влади.

Значний вплив на студентів КПІ мали передреволюційні події в Російській імперії. Студентство активізувало свої дії за демократизацію управління КПІ, за широке залучення студентів до науково-дослідної роботи, підвищення рівня умов усіх сторін їх життя.

Вірність студентства КПІ демократичним традиціям простежується протягом всієї вікової діяльності Київської політехніки. На сьогодні до системи демократичних органів студентського самоуправління входять: Студентська рада університету зі студрадами факультетів та інститутів і студентська фракція Вченої Ради НТУУ “КПІ” (10% від кількості членів Вченої Ради), яка пропонується Студентською радою університету, Наукове товариство студентів та аспірантів, Первинна профспілкова організація студентів.

Ці органи самоврядування студентів НТУУ “КПІ, доповнюючи один одного, активно діють в управлінні університетом, в залученні студентів до вирішення важливих навчальних, наукових та соціальних заходів, в організації дозвілля, духовного і спортивного розвитку. Про активізацію всіх сторін життя студентства університету свідчить заснування молодіжних випусків газети “Я – студент КПІ”, які готується виключно студентами.

Оцінюючи діяльність студентського самоврядування, експерти Зальцбург-семінару у своєму звіті про роботу в НТУУ “КПІ” 17-22 вересня 2001 року вказували: “КПІ може пишатися своєю Студентською радою. Консультанти зустрілися з декількома студентськими групами, які надзвичайно добре володіли предметом і були добре інформовані в питаннях життя Університету. Набагато краще представлене студентське лідерство, воно більш залучене до університетських справ, ніж у типовому західному університеті.”