Сьогі (сегі, шьогі, японські шахи) – одна із старовинних настільних інтелектуальних ігор. Походить від стародавньої гри «чатуранга», батьківщиною якої можна вважати іранський Абадан, що в давнину входив до складу Індії. Звідти любителі завезли її через Персію до Європи, де вона еволюціонувала в те, що сьогодні відомо під назвою «шахи». Але рух гри відбувався і на схід, до Китаю, де вона трансформувалася в «сянци». В епоху Нара (710-794) японські місії, яких направляли до двору імперії Тан, привезли з собою на батьківщину захоплюючу гру, дещо змінивши на свій лад її назву.
Фігури і дошка зображено на рисунку:
Намагаючись порівняти сьогі і шахи, можна точно сказати, що це гра не для тих хто схильний розмінювати фігури, переводячи гру в нудний пішаковий ендшпіль.
У сьогі, зазвичай, не буває нічийного результату. Гра починається з позиційного маневрування у своєму таборі і закінчується лавиноподібною
красивою матовою контрукцією.
Достаток тактичних прийомів (тесуджі), фортець і стилів гри може зацікавити кожного. Говорять, що для того що б в сьогі зробити правильний, переможний хід його потрібно відчути!
Основи гри викладаються досвідченими гравцями України:
- чемпіон Європи і відкритої Першості Світу 2008 Артем Коломієць – 5 дан;
- переможець кю-турніру в рамках 4-го Міжнародного Форуму Сеги в Японії Олександр Щербіна – 1 дан.