Наприкінці 2024 року працівники кафедри філософії  факультету соціології і права Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" підготували до випуску перший номер наукового журналу "ТЕХНЕ" .

Головна редакторка видання, професорка кафедри філософії Лариса Кальченко розповіла кореспондентові "Київського політехніка" про історію заснування журналу й творчі плани редакції та відповіла на його запитання.

💭

– Ларисо Володимирівно, як виникла ідея заснування журналу? У чому полягає концепція наукового видання та як реалізовувалась ініціатива підготовки до друку першого номера?

– Сучасний світ сьогодні насичений глобальними викликами та невизначеністю. Існує проблема позитивного і конструктивного бачення майбутнього людства загалом і кожної конкретної людини зокрема, які проживають період соціальної турбулентності. Все це, з одного боку, ускладнює процеси існування і сталого розвитку людського суспільства, а з іншого – стимулює пошук нових, актуальних стратегій розв'язання філософських питань життя та попередження соціальних ризиків і вирішення різноманітних проблем через вибудовування "проактивної", суб'єктної позиції наукової спільноти, здатної генерувати високотехнологічні інноваційні рішення задля подолання цивілізаційних криз, формувати й застосовувати превентивні соціальні й філософські практики допомоги і захисту вразливих категорій та груп громадян, стимулюючи їхній життєвий потенціал, саморозвиток і самовдосконалення, актуалізуючи творчу самореалізацію і креативність особистості. У зв'язку з цим, ініціатива нашої кафедри щодо започаткування видання наукового часопису "TECHNE" є відповіддю на потребу в створенні модернового науково-практичного майданчика для дискусій провідних вітчизняних і світових наукових шкіл у галузях філософії і соціальної роботи, а також продовженням більш ніж 125-річної інтелектуальної традиції науковців КПІ проводити видавничу діяльність і прокладати фарватер наукових інновацій для суспільства.

Хочу зазначити, що філософія та соціальні технології в технічному виші найкраще розкривають принцип політехнізму й забезпечують те, що ця міждисциплінарна, за своєю природою, наукова сфера органічно наповнюється у ЗВО конкретним змістом, яким для філософії і соціальних технологій завжди служили найпередовіші наукові та технічні ідеї свого часу, що стимулювали покращення і вдосконалення соціальної дійсності. Саме застосування соціальних технологій у соціальній роботі, в їхньому філософському тлумаченні, – це розробка ефективних методик так званого "діяльнісного підходу" задля результативного, раціонального і цілеспрямованого впливу на соціум та відновлення, збереження чи поліпшення соціального функціонування об'єкта, який здатен трансформуватися у суб'єкт, а також тих мультидисциплінарних практик, що орієнтовані на попередження негативних соціальних процесів і розвиток технологій допомоги задля самодопомоги. У зв'язку з цим, відповідно, перший номер нашого наукового часопису охопив результати нових досліджень з актуальних філософських проблем сьогодення, сучасної культури, релігійного життя, теорії і практики соціальної роботи та соціальних технологій в контексті викликів, які постали перед нами в умовах воєнного стану, глобальних змін світу тощо.

– І все ж, чому "TECHNE"? У чому унікальність видання?

– Нагадаю: під "техне" грецька традиція розуміла майстерне виробництво будь-чого у майже всіх сферах людської діяльності. Назва "TECHNE" (грецькою  – це мистецтво, майстерність, уміння людини з творчою складовою діяти на противагу природному) – закладає високий рівень вимог до презентованих на його сторінках результатів досліджень, а також це прояв креативності дослідника у різноманітності тем, змісту, форм та жанрів наукової дискусії. Унікальність часопису полягає у втіленні основної візії КПІ ім. Ігоря Сікорського – "Допомагати створювати суспільство майбутнього на засадах концепції сталого розвитку…" та поєднанні філософських розвідок з соціальними технологіями і практиками соціальної роботи. Адже філософія на сучасному етапі розвитку українського суспільства виступає як спосіб та засіб організації життя: вона стверджує цінність людини як особистості, а також сприяє прийняттю нестандартних інноваційних і технологічних рішень, розгортанню творчого пошуку, осмисленню нових сенсів.

Соціальна робота, в свою чергу, є галуззю наукових знань, що інтегрує й акумулює дані всіх наук про людину і, водночас, є соціальною практикою допомоги, підтримки та захисту вразливих категорій населення, здійснює пошук дієвих механізмів, що сприяють змінам та розвитку, соціальній згуртованості, активізації і звільненню людей. Як науково-практична сфера, соціальна робота передбачає розробку певних теорій, методів та технологій, що ґрунтуються на концепті резилієнсу (здатність окремих осіб, сімей, груп успішно функціонувати, адаптуватися та швидко відновлювати нормальний фізичний і психічний стан у загрозливих умовах після пережитих стресових ситуацій – ред.), емпауерменту (розширення прав і можливостей; надання людині мотивації, внутрішніх сил і натхнення для активних дій – ред.) і мультидисциплінарності, гарантіях захисту прав людини, системному, комплексному, синергетичному, людиноцентрованому та інших підходах щодо підтримки й надання кваліфікованої допомоги будь-якій людині, групам людей, громадам.

– Якою є мета редакції наукового часопису? Які завдання поставлено перед її колективом?

– У першу чергу, створити конструктивну наукову дискусію на ґрунті висвітлення результатів провідних наукових доробків, оригінальних, дослідно-експериментальних і оглядових наукових досліджень у галузях філософії, соціальної роботи, соціальних технологій, теорії та практики управління, а також філософських проблем інших гуманітарних, соціальних та технічних наук. Редакційна колегія є міжнародною за своїм складом:  ми співпрацюємо з провідними науковцями Німеччини, Польщі, Греції, Болгарії, а також прагнемо до розширення такого представництва. Наша мета –  поєднати академічний і практичний дискурси філософії та соціальної роботи вітчизняної і зарубіжних шкіл. Сприятимемо й підтримуватимемо самостійну та  продуктивну дослідницько-інноваційну діяльність авторів у міжнародної спільноти. Цілком зрозуміло, розвиватимемо й популяризуватимемо наукові школи філософії науки, історії філософії, соціальної філософії, філософських питань у сфері технічних спеціальностей, соціальної роботи та консультування, охорони здоров'я та соціального забезпечення, які вже сформувалися в провідних університетах України протягом останніх десятиліть і які проходять трансформацію сьогодні у зв'язку зі змінами через затвердження нового переліку галузей знань і спеціальностей (Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2024 р. № 1021 "Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти" – прим. ред.).              Серед  завдань також є відстеження та надання рекомендацій для поєднання теоретичної й практичної складових з індивідуальною траєкторією авторів у межах наукових колективів співавторів  журналу. Маємо на меті, по-перше, сформувати на сторінках нашого наукового часопису сталий простір для професіоналів у сфері мислення та практичної дії, по-друге, стати дискусійним майданчиком з обговорення актуальних наукових розвідок і практик авторів-дослідників, а також ефективним засобом для становлення і розвитку Особистості в науці та суспільстві.

– Мав змогу ознайомитися з жанровими розділами часопису. Статті, дискусії, переклади, архівна робота, рецензії на нові наукові видання з питань соціальної роботи та філософської тематики, огляд бібліографічних даних нових книг і статей з соціально-філософської проблематики, інформаційні звіти про науково-практичні конференції, наукові семінари і вебінари, "круглі столи", науково-методичні засідання тощо. Отже, інформаційна сфера інтересів співробітників редакції є різноманітною і широкою. А яким буде спектр наукових галузей і проблематика часопису?

kpi images

– Це, передусім, філософія науки і техніки, творчість у формі практичної всезагальності, когнітивна сфера суспільства і людини тощо. Як я вже казала раніше, цікавить також інноватика соціальної роботи – теорія і методологія, практики, втручання (інтервенції) та технології сучасної соціальної роботи і консультування. Крім того, маємо науковий інтерес до менеджменту соціальної роботи: управління, організація й оптимізація функціонування інституцій соціальної роботи тощо. Мета – інформувати читацьку аудиторію про наукові розвідки щодо ефективних шляхів забезпечення якості надання послуг у соціальній сфері, що сприяють реалізації громадянських прав і забезпеченню потреб та інтересів людини, як найвищої соціальної цінності, запобігання її виключенню/ексклюзії зі суспільства, згуртування громадськості навколо величезної кількості соціальних викликів, які поставила перед нами сьогодні війна.

– Як часто виходитиме журнал "ТЕХНЕ"? Якою, на вашу думку, буде його читацька аудиторія?

– Зважаючи на те, що наш науковий часопис із самого початку планувався як видання з міжнародним статусом, в якому пріоритетними напрямами наукових розвідок стануть аналіз і розв'язання сучасних проблем світового та українського досвіду розвитку суспільного життя, що дозволить по-новому поглянути на повсякденну реальність, проаналізувати філософську та соціальну проблематику в її майбутньому розв'язанні, дієвості застосування нових філософських і соціальних концептуальних підходів у воєнний та повоєнний періоди життя України та світу, це видання призначене для співробітників науково-дослідних організацій, наукових фахівців, докторантів, аспірантів, здобувачів закладів вищої освіти, фахівців-практиків. Плануємо організувати періодичність виходу видання журналу двічі на рік.

– Ларисо Володимирівно, бажаю колективу редакції творчих і наукових успіхів, а також – широкої читацької авдиторії!

Спілкувався Віктор Задворнов