Іван Володимирович Тананаєв (22.05[04.06].1904, с. Серпове, тепер Моршанского району Тамбовської області - 28.02.1993) - академік АН СРСР (1958; член-кореспондент 1946). Головний редактор журналу «Неорганические материалы» (з 1965).
В 1925 закінчив Київський політехнічний інститут. Працював там же. В 1934-1935 - у Тбіліському індустріальному інституті і одночасно - Інституті хімії Закавказького філіалу АН СРСР. З 1935 - в Інституті загальної та неорганічної хімії АН СРСР, одночасно викладав у Московському інституті кольорових металів і золота (з 1940-професор).
Лауреат Державних премій СРСР (1949, 1951, 1971).
Основні наукові праці належать до аналітичної і неорганічної хімії. Розробив практично важливі методи визначення калію, цинку, фтору в плавиковому шпаті, апатитах, фосфоритах та ін. Запропонував метод вивчення гетерогенних систем з малорозчинними компонентами (метод залишкових концентрацій Тананаєва). Дослідив фтористі сполуки актинідів, рідкісних інших елементів, що дозволило йому виявити ряд закономірностей в зміні властивостей комплексних фторметалів. Розробив методи одержання надчистих кремнію, германію та інших напівпровідникових елементів. Встановив закономірності утворення змішаних фероціанідів у залежності від природи складових важкого й лужного металів і розробив фероціа-нідний метод вилучення рубідію й цезію з розчинів калійних солей, створив ряд неорганічних іонообмінників, фарбників та ін. Провів фізико-хімічні дослідження фосфатів багатовалентних металів у широкому інтервалі температур, чим заклав основи синтезу технічно важливих термостійких матеріалів нових мінеральних зв'язуючих і т.п. Працював також у галузі хімії рідкісних елементів, займався вирощуванням монокристалів, їх сполук.