Наприкінці травня виповнюється десять років з дня створення Спільного українсько-німецького факультету машинобудування Механіко-машинобудівного інституту. Про те, що передувало появі в структурі НТУУ "КПІ" такого спільного навчального підрозділу, як вирішувалися питання організації у ньому навчання, про перших студентів факультету згадує його перший декан В.М.Яворовський.
У 1997 р. НТУУ "КПІ" та Університет ім. Отто-фон-Геріке м. Магдебурга (Німеччина) уклали договір про партнерство. У цей документ уперше було внесено положення про організацію не лише наукових досліджень, але й спільного навчання студентів. Відповідно до нього для українських студентів, які отримали ступінь бакалавра, мали бути створені можливості пройти курс магістерської підготовки і отримати диплом в Університеті ім. Отто-фон-Геріке м. Магдебурга.
У червні 1999 р. Університет ім. Отто-фон-Геріке відвідали перший проректор КПІ проф. Ю.І. Якименко і декан інженерно-фізичного факультету проф. А.П. Сьомік, які підписали з німецькими партнерами договір про наміри. В ньому конкретизувалися підходи, які мали привести до відкриття спільного українсько-німецького факультету, насамперед щодо узгодження навчальних планів обох ВНЗ, організації навчання студентів німецькою мовою в НТУУ "КПІ" тощо.
Результатом візиту стало затвердження робочих програм на 2000-2002 рр., де були враховані спільні наукові інтереси кафедр ливарного, інструментального і зварювального виробництва.
Значний внесок у створення Спільного українсько-німецького факультету зробив декан зварювального факультету А.М. Сливінський. Саме він ініціював рішення Німецько-української конференції по вищій школі (04-06.02.2001р., м. Бонн) і подачу заявки Магдебурзького університету про створення на базі ММІ НТУУ "КПІ" німецького машинобудівного факультету в уряд Німеччини.
27 травня 2002 р. Угоду про створення Спільного українсько-німецького машинобудівного факультету і Положення про факультет підписали ректор Національного технічного університету України "КПІ" академік НАН України М.З. Згуровський і ректор Університету ім. Отто-фон-Геріке м. Магдебурга проф. К. Польманн. Виступаючи на церемонії підписання, М.З. Згуровський наголосив, що створення факультету – важлива подія в історії КПІ, яка відкрила нову сторінку в міжнародних програмах співробітництва, тож важливо продемонструвати його ефективність у підготовці фахівців і довести продуктивність такого підходу до організації співпраці.
На підписанні були присутні представники посольства ФРН в Україні, ректорату, директор ММІ проф. М.І. Бобир, декан машинобудівного факультету м. Магдебург проф. Х. Чьоке, декан ІФФ проф. О.М. Бялік, декан ЗФ проф. А.М. Сливінський, проф. Магдебурзького університету Л. Дюбнер.
Уже в липні 2002 р. на базі Механіко-машинобудівного інституту НТУУ "КПІ" Спільний факультет було створено. Відтоді кожен випускник Спільного факультету отримує український і німецький дипломи магістра і сертифікат про володіння німецькою мовою. Головні вимоги, які до них ставляться, такі:
- Вони мусять оволодіти знаннями про європейську систему управління якістю, сертифікації машинобудівної продукції;
- Вони повинні мати ґрунтовні знання в галузі наукомістких технологій машинобудування;
- Вони мають бути знайомими з виробництвом на передових підприємствах і фірмах Німеччини;
- Вони повинні вільно володіти німецькою мовою;
- Вони мусять працювати з німецькою машинобудівною технічною документацією та бути спроможними власноруч її складати.
Було поставлено завдання організації виробничої і мовної практик на підприємствах Німеччини і навчально-наукових стажувань для викладачів.
З метою уможливлення навчання в магістратурі Університету Магдебурга випускників Київського політехнічного впродовж півріччя було підготовлено навчальні плани і скориговано плани підготовки бакалаврів обох університетів. Узгодження планів закінчилося у 2002 р, і вже у 2003 р. на факультет прийшли перші 19 студентів – 13 з ІФФ, 4 – з ММІ і 2 – із ЗФ.
Але першими ластівками, які продемонстрували можливості українських студентів у науковій роботі, стали п'ятеро магістрантів з 3-х підрозділів-засновників Спільного факультету з боку КПІ: О.Халімон (нині він – декан Спільного факультету), О.Демченко, М.Грозовський (ММІ), О.Гриб (ІФФ), В.Івакін (ЗФ). Вони отримали стипендії Леонарда Ейлера Німецької служби академічних обмінів (ДААД) для завершення своїх магістерських робіт і навчалися в Магдебурзькому університеті у березні 2004 р. Всі брали участь у науковій роботі на своїх кафедрах і в спільних проектах. Для завершення досліджень з найактуальніших для кафедр наукових тем трьом з них була запропонована стипендія і на подальший період. А ще наші стажери змогли сумістити інтенсивну наукову працю з дозвіллям. Користуючись перевагами Шенгенської візи, вони відвідали Париж, Амстердам і провідні промислові міста Німеччини – Ганновер, Кьольн, Бремен, Штутгарт та інші.
Викладачі Магдебурзького університету зразу відзначили потужний науковий потенціал і високий теоретичний рівень загальноінженерної підготовки студентів НТУУ "КПІ".
Утім, з самого початку роботи факультету кожному було ясно, що успішна його діяльність залежить від рівня володіння студентами німецькою мовою та їхньої здатності розуміти лекторів з їх індивідуальною специфікою мовлення, їх вміння правильно і грамотно виконувати німецькою навчальні завдання, складати протоколи лабораторних робіт, пояснювальні записки для проектів тощо.
Знаючи про слабкий рівень шкільної підготовки з іноземних мов і спрямування навчання на переклад професійних текстів у технічних університетах країни, факультет відмовився від традиційних методик навчання німецької мови. З огляду на те, що студент весь тиждень мусить вчитися за робочими планами своїх факультетів, ресурс годин на вивчення мови було перенесено на вечірній час. Таким чином, мінімальний курс у 1500 годин на вивчення мови охоплює 2 додаткові пари 3 рази на тиждень. Утім, головним чинником у цьому процесі була і залишається сумлінна, мотивована кінцевим результатом праця студентів і викладачів. Звісно, вона має підкріплюватися відповідними методичними розробками, сучасними, у тому числі електронними, підручниками, використанням новітніх технологій вивчення мови. Факультет широко залучив до викладання лекторів ДААД (вони ведуть курси фольклору, адміністративної системи ФРН, історії, економіки країни тощо). За допомогою завідувачки кафедри німецької мови Г.Л. Лисенко вдалося створити колектив однодумців з молодих викладачів кафедри – Ольги та Людмили Мусафір, Олени Беззубової і Ольги Дзикович, які повністю засвоїли німецькі методики навчання. До фінальних іспитів з німецької мови, у тому числі DSH, широко залучаються представники Лінгвістичного центру університету м. Магдебурга, а також головний координатор Спільного факультету проф. Л. Дюбнер.
Така інтенсивність у навчанні протягом 4 років до снаги не кожному. Тож на фінішну пряму виходять лише найбільш працьовиті і наполегливі студенти. Так, з першого набору 2003 року повний курс навчання здолали лише шестеро. Першою у цьому списку стала магістрантка ІФФ і Спільного факультету машинобудування Вероніка Щирська (керівник атестаційної роботи – проф. П.І. Лобода). Ще п'ятеро випускників Спільного факультету: М. Гончаренко (ІФФ), О.Климов (ММІ), О.Красноруцький (ЗФ), Д.Піркл (ММІ) і П.Ткачук (ММІ) захистили атестаційні роботи на "одиницю" в Німеччині (вища оцінка в тамтешніх ВНЗ) і на "відмінно" в Україні. Дипломи магістрів вони отримали з рук ректора НТУУ "КПІ" академіка НАН України М.З. Згуровського і проректора Університету ім. Отто-фон-Геріке м. Магдебурга проф. Й. Штракельяна в присутності Надзвичайного і Повноважного Посла ФРН в Україні др. Г.-Ю. Гаймзьота. У своєму виступі на церемонії вручення дипломів ректор відзначив старанність та цілеспрямованість студентів СУНФМ, які вивчили мову, опанували німецькі технології та техніку, знають українську техніку і своєю роботою сприятимуть співпраці та розширенню контактів між Україною і ФРН.