2 вересня в Національному художньому музеї України відкрилася виставка творів французьких художників ХІХ – початку ХХ століть з колекції "Нормандія в живописі". Кияни після перерви майже в сорок років знову мають змогу помилуватися шедеврами представників різних течій та шкіл французького мистецтва – остання подібна виставка з творами цих майстрів приїздила до столиці України в середині сімдесятих років минулого століття. Напевно так само давно не бачили вітчизняні музеї і таких черг перед входом.
Це й не дивно: нам надано унікальну можливість на власні очі побачити твори Каміля Коро, Густава Курбе, Ежена Будена, Клода Моне, Теодора Жеріко, Огюста Ренуара, Альбера Марке та інших видатних і просто відомих митців, імена більшості з яких звучать музикою для будь-якого любителя живопису.
Організатори привезли до Києва 57 робіт з колекції, заснованої 1992 року за ініціативою Регіональної ради Нижньої Нормандії. Усього до неї входить близько 120 полотен, створених у період від 1750 до 1950 року, і тематично та жанрово пов'язаних з цією французькою провінцією. Нині колекція розташована в колишньому жіночому монастирі Абатства Дам (Abbaye aux Dames), і щорічно її відвідують понад 10 тис. осіб. До речі, у тому самому колишньому монастирі працює і сама Регіональна рада Нижньої Нормандії.
Експозиція побудована не дуже звично для вітчизняного глядача: вона розбита на чотири розділи, що разом немов створюють об'ємний портрет Нормандії – "Ферма Сен-Сімеон", "Нормандська земля", "Морське узбережжя: курортне життя" і "Вздовж Сени". У кожному з цих розділів є свої перлини, об'єднані, насамперед, стриманими, але від того не менш чарівними краєвидами північно-західного регіону Франції. Характерною особливістю представлених картин, причому навіть пейзажів, а не лише жанрових, є присутність людини, чи хоча б натяк на таку присутність.
Цю унікальну збірку шедеврів уже бачили любителі мистецтва з бага-тьох країн і великих міст. До України вона приїхала з Білорусі, де експонувалася в Національному художньому музеї в Мінську, а до Києва – з Національного музею ім. Андрія Шептицького у Львові.
Тож скористатися щасливою нагодою побачити не репродукції, а оригінали легендарних французьких майстрів може нині кожен, хто цікавиться мистецтвом. Не втратьте цього шансу.
Час на це є: виставка гостюватиме в Києві до 28 жовтня.
Дмитро Стефанович