Кір – гостре інфекційне захворювання з високим рівнем контагіозності (заразності, наближається до 100%).
Шлях передачі – повітряно-крапельний (хвора людина виділяє вірус у зовнішнє середовище зі слизом під час кашлю та чхання). У повітрі або на інфікованих поверхнях вірус живе до 2 год. Джерело інфекції – хворий у будь-якій формі, він заразний для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (останні 2 дні) до 4-го дня висипу. З п'ятого дня висипу хворий вважається не заразним. Після перенесеного захворювання людина має стійкий імунітет.
Симптоми: інкубаційний період – 1–2 тижні. Потім з'являються: головний біль, підвищення температури тіла (може бути до 39–40°С), нежить, нав'язливий сухий кашель, часто може бути кон'юнктивіт (запалення оболонки ока). На 4–5 день з'являється висип на шкірі. У перший день – за вухами, на волосяній частині голови, шиї, обличчі. На другий день висип з'являється на тулубі та верхніх кінцівках. На третій день – на нижніх кінцівках.
Найбільш часте ускладнення кору – пневмонія. А найзагрозливіше – енцефаліт (запалення головного мозку), яке, на щастя, зустрічається значно рідше.
Профілактика. Надійна та найкраща профілактика – це дворазова вакцинація протикоровою вакциною у віці одного та шести років. Імунізація не менше 95% дітей забезпечує хороший захисний ефект.
При виявленні у себе або оточуючих подібних симптомів потрібно терміново звернутися до лікаря. На жаль, у нашій країні багато дітей не мають усіх щеплень або не мають їх узагалі. Тому останніми роками спостерігаємо таку велику епідемічну напругу з приводу кору.