Однією з найзначніших подій цьогорічного відзначення роковин Чорнобильської катастрофи мало для Києва стати урочисте відкриття в КПІ ім. Ігоря Сікорського пам'ятника одному з перших ліквідаторів її наслідків, Герою України, випускнику КПІ Олександрові Григоровичу Лелеченку. На жаль, через карантин його урочисте відкриття довелося перенести…
У перші ж години після вибуху четвертого енергоблоку Олександр Лелеченко став на боротьбу з ядерною стихією і ціною власного здоров'я та самого життя врятував людство від ще одного – значно потужнішого вибуху, який міг статися через витік водню в аварійну зону, одноосібно вживши заходів щодо відключення воднезмішувального обладнання електролізної станції четвертого енергоблоку. Він чудово знав про те, які саме дози радіації там уже отримав, але попри погіршення самопочуття, продовжував працювати. Невдовзі його відправили до прип'ятської лікарні, але після крапельниці, відчувши деяке поліпшення свого стану, він просто втік з неї на станцію та повернувся на аварійний енергоблок. Потім була лікарня в Києві, де врятувати його від променевої хвороби вже не змогли. З життя він пішов 7 травня 1986 року 47-річним.
З ініціативою встановити пам'ятник Олександрові Лелеченку саме на території Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» виступили представники кількох великих українських енергокомпаній та випускники університету - ветерани енергетичної галузі, адже в 1966 році він закінчив електроенергетичний факультет нашого вишу. Енергетики ж стали і спонсорами створення пам'ятника. Серед тих, хто бере участь і виділяє кошти на цю справу, – Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілка), Адміністрація Чорнобильської АЕС, Енергоатом, кілька приватних осіб та інші. Ініціативу підтримали ректор університету Михайло Згуровський та Вчена рада КПІ ім. Ігоря Сікорського. Було прийнято рішення встановити пам'ятник герою перед входом до його рідного факультету (тепер це факультет електроенерготехніки та автоматики, що знаходиться в корпусі №20 університету).
Як розповів "Київському політехніку" керівник проєкту – помічник ректора з історико-архітектурного напряму, завідувач кафедри загальної фізики Віталій Котовський, конкурс на участь у виготовленні пам'ятника виграв відомий скульптор, заслужений художник України Анатолій Валієв. Кілька творів цього майстра, до речі, вже прикрашають наш університет – це монумент київським політехнікам, полеглим за Україну, який встановлено біля храму Святого Миколи Чудотворця, монумент "Еволюція пізнання" біля в'їзду на територію університетського кампусу з вул. Янгеля, погруддя Леона Фуко в Науково-технічній бібліотеці та деякі інші. Архітектор проєкту – головний архітектор університету Станіслав Снєжкін.
Підготовку території ліворуч від входу до корпусу №20, облаштування біля нього скверу та підготовку майданчика для пам'ятника забезпечили співробітники департаменту господарської роботи університету. Вони, до того ж, значно оновили вхід до корпусу. П'єдестал пам'ятника виготовлено з чорного лабрадориту, видобутого в Дніпропетровській області. Скульптурний портрет Олександра Лелеченка з елементами художньо-декоративного обрамлення, за моделлю Анатолія Валієва (яка, до слова, була погоджена не лише колегами, але й членами родини героя-ліквідатора), відлито з бронзи ливарниками нашого університету за підтримки та допомоги фахівців Художнього комбінату Національної спілки художників України.
На жаль, карантинні заходи стали на заваді урочистому відкриттю пам'ятника випускнику КПІ ім. Ігоря Сікорського, який ціною свого життя захистив світ від ще жахливішої, ніж аварія на 4-му енергоблоці ЧАЕС, катастрофи. На відкриття було запрошено ліквідаторів Чорнобильської аварії, представників енергетичних компаній, благодійного фонду "Зірка Надії" зі Швеції та інших людей, життя яких Чорнобиль розділив на "до" і "після". Воно мало відбутися 23 квітня – напередодні Міжнародного дня пам`яті про Чорнобильську катастрофу. Але навіть попри карантин і складнощі з вчасним фінансуванням, ті, хто працював над створенням цього монумента, блискуче виконали свою роботу, і погруддя героя-чорнобильця за кілька днів постане перед корпусом, в якому міститься його рідний факультет. А урочисте відкриття пам'ятника обов'язково відбудеться, нехай і пізніше!..