Україна – держава Центрально–Схiдної Європи. Вона займає південний захід Східноєвропейської рівнини, частину Карпат, Кримські гори. З пiвночi на південь Україна простягається на 893 кілометри, із заходу на схід – на 1316 кілометрів. Україна розташована в помірних широтах i має вихід до Чорного i Азовського морів. Геополітичне положення на межі західних i східних народів i культур значною мірою позначилось на історії та сучасному розвитку держави. Україна межує з Росією, Білорусією, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою. ЇЇ кордони простягаються на 6 500 км.
Клімат в Україні помірно-континентальний за винятком субтропічного на південному узбережжі Кримського півострова. Найбільша річка України – Дніпро (довжина 2201 км, 981 км якої протікає через Україну). Найбільша гірська система – Карпатські гори, які простягаються на 270 км. Найвищий пік – Говерла (2061 м). 70% суші зайняті оранкою, 17% лісами, 4% – внутрішні води, 9% – інші землі.
Територія Української держави становить 603,7 тис. кв. км, або 5,7% території Європи i 0,44% території світу. За площею вона перевищує такі великі країни Європи як Францiя, Іспанiя, Швецiя, ФРН, Польща. Завдяки вигідному географічному розташуванню в центрі Європи та розгалуженій мережі авiацiйного, залізничного, морського та автомобільного транспорту Україна є транзитною для пасажирів та вантажів різних держав.
Адмiнiстративно-територiальний устрій України складається з Автономної Республіки Крим та 24 областей: Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська. Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цiлiсностi державної території, поєднання централізації i децентралiзацiї у здiйсненнi державної влади, збалансованостi соцiально-економiчного розвитку регiонiв, з урахуванням їх iсторичних, економiчних, географiчних i демографiчних особливостей, етнічних i культурних традицій. Глава держави - Президент, який обирається громадянами України на п'ять років і не більше ніж на два періоди. Законодавча влада належить Верховній Раді – Парламенту України.
Населення країни – близько 46 млн. За кількістю населення Україна посідає 5 місце в Європі (після ФРН, Італії, Великобританії, Франції) та 21 місце у світі. На її долю припадає 7,3% населення Європи i 1% населення Землі. Бiльшiсть населення України (68%) проживає у містах. У сільській місцевості проживає 32% населення. Віруючі в Україні є прихильниками багатьох конфесій, серед яких найбільшими є християнські.
Найбільші міста України: Київ, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Львів, Одеса. Спецiальний статус, визначений законами України, мають мiста Київ та Севастополь. Всього в Україні нараховується 490 районів, 446 мiст, 907 селищ мiського типу та 10196 сiл.
Україна – держава з розвиненою науковою та промисловою базою. Так, в ракетно-космічній галузі Україна володіє 17 з 22 відомих у світі базових високих технологій.
Україна входить до 8 країн світу, які мають необхідний науково-технічний потенціал для створення та виробництва самої найсучасної авіаційної техніки. Підтвердженням цього є розробка нових моделей літаків Ан-70, Ан-140, Ан-74 ТК-300, Ан-38, Ан-180. Літак АН-225 ("Мрія") є володарем 240 світових рекордів. Україна – промислово - сільськогосподарська держава. Найбільш розвинуті види промисловості – чорна металургія, машинобудування, гірнича, хімічна, літакобудування та інші. Сільське господарство зосереджене на вирощуванні зернових та розвитку тваринництва, має розвинуту мережу шляхів сполучення – загальна довжина залізничних, авто та морських шляхів досягає відповідно 22 300, 116 700 та 4 500 км.
Україна є членом Організації Об'єднаних Націй, Ради Європи, ЮНЕСКО та майже 40 впливових міжнародних організацій, програм і проектів – таких як Світовий банк реконструкції та розвитку, Міжнародний валютний фонд, Міжнародна організація праці, Світова організація торгівлі та інших.
Біля 500 населених пунктів України мають 900-річну історію, 4500 селам України – більше 300 років. Історичні міста та села – національне багатство українського народу. В країні 150 тис. пам’ятників культури, історії, археології, містобудівництва і архітектури, а також більше 300 музеїв. Найбільш цінними є пам’ятки епохи держави “Київська Русь” (ІХ-ХІІ ст.). 80% пам’яток цього періоду зосереджено саме на території України. Найвідоміші пам’ятки України: Києво-Печерська лавра, Софійській собор, що мають майже 1000-літню історію, та історичний центр м. Львова, – внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Україна пишається своїми 125 театрами, 214 музеями, біля 24 000 бібліотеками та 23 000 клубними культурними закладами.
З 20 лютого 2014 року частина території України є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії Російської Федерації. На цих територіях встановлюється особливий правовий режим.
Перелік музеїв та заповідників, що мають статус національних
- Національна картинна галерея ім. І. Айвазовського
- Національний музей-садиба Пирогова
- Національний заповідник "Хортиця"
- Національний заповідник "Давній Галич"
- Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав"
- Національний історико-археологічний заповідник "Ольвія" (3D)
- Національний музей-заповідник українського гончарства в стм. Опішня
- Національний історико-архітектурний заповідник "Кам'янець"
- Національний історико-культурний заповідник "Чигирин"
- Шевченківський національний заповідник у м. Каневі
- Національний історико-культурний заповідник Качанівка"
- Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній"
- Національний заповідник "Софія Київська"
- Національний історико-культурний Києво-Печерський заповідник
- Національний художній музей України
- Національний музей літератури України
- Національний музей історії України у Другій світовій війні
- Національний музей історії України
- Національний музей Тараса Шевченка
- Національний заповідник "Херсонес Таврійський"
Перелік історико-культурних, історико-архітектурних,історико-меморіальних, історико-етнографічних заповідників та музеїв-заповідників України
- Національний заповідник "Софія Київська" (Київ)
- Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник Державний історико-архітектурний заповідник "Стародавній Київ" (Київ)
- Державний історико-меморіальний заповідник "Лук'янівське кладовище" (Київ)
- Державний історико-меморіальний заповідник "Биківнянські могили"
- Національний заповідник "Херсонес Таврійський" ( м. Севастополь)
- Державний історико-культурний заповідник у м. Керчі (Автономна Республіка Крим)
- Державний історико-культурний заповіднику м. Бахчисарай (Автономна Республіка Крим)
- Державний палацо-парковий музей-заповідник у м. Алупці (Автономна Республіка Крим)
- Державний архітектурно-історичний заповідник "Судацька фортеця" (Автономна Республіка Крим)
- Республіканський історико-археологічний заповідник "Калос Лімен" (Автономна Республіка Крим)
- Коктебельський республіканський еколого-історико-культурний заповідник "Киммерія М. А Волошина" (Автономна Республіка Крим)
- Державний історико-культурний заповідник "Буша" (Вінницька область)
- Державний історико-культурний заповідник "Стародавній Володимир" (Волинська область)
- Луцький історико-культурний заповідник (Волинська область)
- Державний історико-архітектурний заповіднику м. Слов'яногірську (Донецька обл.)
- Національний заповідник "Хортиця"
- Державний історико-археологічний заповідник "Кам'яна Могила" (Запорізька область)