Музей Івана Гончара засновано у вересні 1993 року з метою відродження національної культури й етнічної самосвідомості, збереження і розвитку кращих традицій українського народного мистецтва та увічнення пам'яті Івана Макаровича Гончара (27.01.1911-18.06.1993), народного художника України, лауреата Державної премії України ім. Т.Шевченка. Музей створено на базі його приватної колекції, яка в 60-ті роки минулого століття стала осередком національного відродження.

Музей має багатющі фонди, які налічують понад 15 тисяч експонатів XVII-XX ст. і становлять значний науковий інтерес та мистецьку цінність. Творча спадщина митця представлена скульптурою (близько 400 одиниць), портретною галереєю історичних героїв та діячів української культури, жанровими композиціями, ескізами до пам'ятників, дрібною пластикою. Розділ живопису та графіки Івана Гончара нараховує понад 1000 творів, виконаних художником під час подорожей по Україні. На основі зібраного матеріалу Іван Гончар створив серію історико-етнографічних альбомів «Україна та українці» (18 томів), в яких зобразив самобутній всесвіт українства: стародавні фотографії людей у народних строях, портрети видатних діячів культури, місцеві краєвиди, звичаї, мистецькі та етнографічні пам'ятки.

Нині музей розташувався в 6 нижніх залах по вул.Iвана Мазепи (Січневого повстання), 29. Тут можна побачити глиняний, солом'яний, дерев'яний посуд, вишивки, одяг, килими, різьблене начиння, кахлі, зразки народного малярства та іконопису, козацьку зброю і люльки, народні інструменти. Дві зали відведено під картини, виконані невідомими майстрами і просто любителями. Тут і портрети Шевченка, і численні «Козаки Мамаї» та «Наталки Полтавки», де незмінно на задньому плані мати очікує дочку з качалкою, багато примітивних пейзажів, які зачаровують своєю щирістю. Представлені варіації на тему «Несе Галя воду» та «Побачення» з традиційною криницею і конем, є й «Карась та Одарка» і навіть «Зрада» у тривожних коричневих тонах. Такі полотна ще кілька десятків років тому прикрашали світлиці наших бабусь, а потім потроху перекочували на горища. Та зібрані разом картини є цікавою історичною й мистецькою пам'яткою.

До речі, ще дві зали відведено під виставку народної майстрині-модельєра, яка працює з різноманітними лляними тканинами (вітчизняними та зарубіжними), в різних техніках, для дітей і дорослих, спираючись на зразки одягу Київської Русі. Ваблять погляд також чудові ляльки в стилізованому народному вбранні.

Музейники сподіваються на розширення виставкової експозиції та із задоволенням приймають численних відвідувачів.

Адреса: 01015, Київ-15, вул. Iвана Мазепи 29.
Тел./факс: (044) 288-92-68, Тел. (044) 288-54-19
Сайт: http://www.honchar.org.ua
E-mail: honchar.museum[at]gmail.com
Їхати автобусом №24 до кінцевої зупинки (в напрямку Києво-Печерської Лаври від станції метро Арсенальна).
Музей працює: щоденно з 10.00 до 17.45, окрім понеділка. Санітарний день: кожен останній вівторок місяця.

Н.Вдовенко