Ще в минулому сторіччі великий учений-фізіолог І.І.Мечніков описав один із компонентів – носіїв природного імунітету – так званий комплемент. Якщо в крові людини достатньо захисної речовини-комплементу, то вона надійно захищена від інфекційних захворювань, а якщо і захворіє, то швидше видужує. Вона більш працездатна, радісна, не втомлюється на роботі, якщо трапляється яке-небудь отруєння, то воно швидко проходить.

Учені тривалий час вивчали фактори захисту організму, зокрема рівень комплементу в крові людини, і дійшли висновку, що він знижується через причини, які легко попередити, – це насамперед наявність запальних процесів в організмі, таких як ангіна і хронічний тонзиліт, гайморит і отит, захворювання ясен і зубів, запалення нирок і сечового міхура.

Особливо помітно, як при захворюванні, наприклад, на ангіну чи загостренні хронічного тонзиліту комплемент з крові нібито вивітрюється, знижується. Через це лікарі завжди радять турбуватися про поповнення захисних сил організму (цьому сприяє вживання вітамінів, зокрема вітаміну С, чи аскорбінової кислоти). Існує пряма залежність: при вживанні з ліками, їжею достатньої кількості аскорбінової кислоти покращується стан, рівень комплементу в крові пацієнта. З профілактичною метою, щоб не захворіти, приміром, на ангіну чи грип, люди віком від 16 років повинні приймати хоча б 10 днів щомісяця по 1 г на день аскорбінової кислоти – це по 0,3 г тричі на день, краще під час їжі (цілий рік).

Особливо впливають на зниження імунітету такі фактори, як паління, алкоголь, наркотики. Негативні чинники позначаються не тільки на рівні комплементу, а й на нервовій системі, особливо на гостроті слуху, зору, захворюваності на виразку шлунку, артеріальну гіпертензію тощо.

Здоровим людям, як відомо, все під силу – перенавантаження, екстремальні напруги. А людині, яка втратила здоров’я, особливо важливо відмовитися від шкідливих звичок. Якщо ви не в змозі перебороти себе, можна звернутися по допомогу до фахівців Центру здоров’я, але головне – постійно працювати над собою. Вживайте полівітаміни, аскорбінову кислоту, скористайтесь вітамінізованою дієтою, прагніть до позитивних емоцій, включайте у свій режим фізичні вправи, плавання в басейні чи природних водоймах, прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом. І тоді людина духовно і фізично набирається сили, здоров’я, упевненості в житті.

М.В.Шамардак,завідувач студентської поліклініки
На фото: система комплементу (http://coalition.org.ua/sistema-komplementa--kompleks-slozhnyh-belkov-p…)