17 вересня в Україні відзначається День рятівника – професійне свято працівників цивільного захисту (цивільної оборони) населення – аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, які безпосередньо беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з чинним законодавством, на кожному об’єкті господарювання, у навчальних закладах утворюється система цивільного захисту (цивільної оборони), яка поєднує органи управління, сили і засоби для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру.
Очолює цивільну оборону (цивільний захист) керівник об’єкту. В НТУУ “КПІ” – ректор університету М.З.Згуровський. Постійнодіючим органом управління, на який покладається організація виконання завдань ЦО (ЦЗ), є штаб цивільної оборони університету.
У кожному структурному підрозділі університету (інститутах, факультетах) на позаштатній основі утворено підсистему ЦО (ЦЗ).
Головною метою цивільної оборони (цивільного захисту) університету є запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного, природного та воєнного характеру, можливим терористичним проявам, готовність до дій у разі їх виникнення.
Для досягнення цієї мети основні зусилля керівництво ЦО університету зосереджує на виконанні таких завдань:
- забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту університету, структурних підрозділів до оперативного реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків;
- вдосконалення заходів захисту студентів і співробітників університету від негативних факторів надзвичайних ситуацій на принципах, заснованих на рятуванні життя та збереженні здоров’я людей;
- навчання, підготовка керівного складу, учасників навчально-виховного процесу до дій в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природного, терористичного та воєнного характеру на основі чинного законодавства;
- розроблення та виконання науково-технічних програм, спрямованих на запобігання надзвичайним ситуаціям.
Аналіз небезпек, які можуть спричинити надзвичайні ситуації і впливати на функціонування університету, показує, що вони можливі внаслідок аварій на комунально-енергетичних системах, хімічно-небезпечних об’єктах, транспорті під час перевезення небезпечних вантажів, небезпека застарілих боєприпасів. Надзвичайні ситуації можуть спричинятися небезпечними природними явищами (шквальний вітер, зливи, ожеледиця, снігові замети тощо).
Важливість служби цивільної оборони, компетентність її керівників, підготовленість підрозділів була продемонстрована пригодою, що сталася 17 червня 2009 р. Під час проведення ремонтних робіт на території студмістечка університету було виявлено мінометну міну часів Великої Вітчизняної війни. Грамотними, організованими діями формування цивільного захисту студмістечка було огороджено місце небезпечної знахідки, відділом охорони та безпеки виставлені пости. Спеціалізованим загоном МНС міна була вилучена і в подальшому знешкоджена. Таких застарілих боєприпасів на території Солом’янського району м. Києва у цьому році було виявлено 9.
Нагадуємо! При виявленні боєприпасів або інших вибухонебезпечних предметів необхідно: не підходити близько до них; повідомити самостійно (або попросити когось з присутніх) штаб цивільної оборони університету за тел. 234-35-11, 454-95-64, 20-69 та міську службу порятунку за тел. 101. Надалі діяти за їх указівками.
Користуючись нагодою, вітаю з професійним святом працівників цивільного захисту, усіх, хто виконує нелегкі завдання захисту життя і здоров’я людей!