Днями в нашому університеті урочисто відзначили 20-річчя створення в політехніці Товариства української мови. На свято були запрошені члени “Просвіти” “КПІ” і співробітники університету – викладачі і бібліотекарі, декани факультетів та завідувачі кафедр, усі ті, хто був відзначений Всеукраїнським товариством “Просвіта” ім. Т.Шевченка з нагоди 140-річчя “Просвіти” та 20-річчя ТУМу.
У зв'язку з 20-річчям ТУМу ми вважали за потрібне подякувати передовсім тим викладачам, які, керуючись принциповою позицією та, зрештою, любов'ю до слова рідного, поступово перетворюють один з найбільших і найпрестижніших у світі вищих технічних навчальних закладів у справді український.
Назвемо лише кілька прізвищ з десятків, відзначених “Просвітою”. Це декан ФПМ професор І.А.Дичка та професор цього факультету, лауреат Державної премії України 2008 року В.П.Тарасенко, декан РТФ професор О.І.Рибін та професори Ю.Л.Мазор, зав. кафедри Ю.Ф.Зіньковський. З ФМФ отримали подяки професори Н.О.Вірченко та зав. кафедри С.Д.Івасишен, з ІФФ – професори Д.Ф.Чернега та просвітянин В.Г.Хижняк, з ПБФ – професори В.С.Антонюк та О.М.Безвесільна. Популярний ФІОТ був представлений професорами С.М.Гришею – просвітянином, та С.Ф.Теленіком. З ІПСА, який дає найпрестижнішу освіту, був відзначений заст. директора професор В.Д.Романенко, з ІЕЕ – професор і поет, зав каф. В.Г.Кравець та доцент М.Т.Кириченко, обидва просвітяни. ХТФ був представлений просвітянами професором Е.О.Пономарьовою та старшим науковим співробітником Ю.Я.Богатчуком, бандуристом. Варто особливо згадати професора ІХФ М.З.Кваска, з ініціативи якого студентам факультету на останню сторінку залікової книжки було вміщено Гімн України. Цей список, звичайно, не повний, як і не повним є список усіх регалій, які можна додати до кожного прізвища, але він переконливо свідчить про те, що українізація НТУУ “КПІ” є справою невідворотною.
У 1906 році серед засновників “Просвіти” Києва були викладачі та співробітники КПІ, серед яких найбільш відомими були інженер-металург І.А.Фещенко-Чопівський та авіаконструктор Є.І.Касьяненко, отже просвітянська справа для політехніків – це наслідування традиції. Багато політехніків було і серед засновників ТУМу. Тоді, у 1989 р., на перші збори, список учасників яких маємо в архіві, зібралося до 100 осіб. Очолив наше Товариство Ю.В.Гнаткевич, тоді – завідувач кафедри, а нині – депутат Верховної Ради. Відповідальним секретарем було обрано співробітника бібліотеки В.М.Дзигуна. Тимчасове свідоцтво, видане нам 16 серпня 1989 р. від Товариства української мови ім. Т.Шевченка, було засвідчено головою правління ТУМу поетом Д.Павличком та відповідальним секретарем Ю.Огульчанським.
Ю.В.Гнаткевич, відкриваючи наше святкове зібрання з нагоди 20-літнього ювілею Товариства, пригадав у виступі, якою непростою справою була тоді сама постановка мовного питання в КПІ. Оглядалися не лише на парткоми...
Від політехніки присутніх на святі привітав професор В.І.Шеховцов – заступник голови Об'єднання осередків “Просвіти” НТУУ “КПІ”, який пригадав, як у 1989 р. засідання Вченої ради, на якому обговорювалось питання переходу на українську мову викладання, розпочалося традиційно російською мовою, а закінчилося українською. Відтоді всі засідання загальноуніверситетського рівня проводяться державною мовою, навчальні та методичні видання також здійснюються українською. Ми цим завдячуємо, не в останню чергу, принциповій позиції з цього питання ректора університету професора М.З.Згуровського, також нашим проректорам і деканам, директорам інститутів і викладачам, нашим студентам.
Університет пишається тим, що наші випускники мають високий рейтинг у Європі та світі, та мало втіхи знати, що ми готуємо висококласних, успішних фахівців на виїзд. Серед української інтелігенції завжди є значна частина таких, які ніколи не припиняли своєї праці для народу. Є велика надія, що їхні учні стануть надійним опертям у розбудові власної держави, а їхні успіхи примножать славу України. Усі ми – діти Світу, але перш за все – діти України, яку, як писав поет, не можна не любити.
Присутнім на святі були вручені, крім Грамот та Подяк, набори книжок, компакт-диски “Великдень”, “Українська мова”, “Композитори України” – просвітянська продукція, довідкова інформація щодо діяльності “Просвіти” в КПІ. Адміністратор просвітянського сайту, який відвідують читачі зі 120 країн світу, Анатолій Пікуль запросив присутніх стати дописувачами сайту, виносити на його сторінки теми і проблеми, які хвилюють політехніків і можуть бути цікавими іншим.
Свято завершилося невеликим концертом української пісні за участю Єлизавети Ліпітюк та заслуженої артистки України Анжеліки Андрієвської.
Любімо Батьківщину, дбаймо про неї!