Історію людства можна порівняти з бурхливим потоком води: історичні матеріали, що не збережені суспільством чи окремими його особистостями, зникають, як те опале листя, що попадає у цей потік. Усвідомлюючи важливість збереження історичних матеріалів, держави створюють музеї, де зберігають і досліджують пам’ятки історії. 11 вересня цього року виповнилося рівно 10 років відтоді, як громадяни, не тільки України, але й багатьох інших держав світу, дізналися, що існує в Україні храм історії науково-технічної думки – Державний політехнічний музей, куди можна прийти з предметами техніки минулих років для отримання консультації чи передачі їх до фондів музею. Так починались і ці, досі невідомі, рядки історії техніки, що вже можна вважати збереженими для подальших поколінь.
Серед фотографій альбому початку ХХ ст., що зберегла нині покійна Наталія Іванівна Сорокіна, сестра українського винахідника Миколи Івановича Сорокіна, який в 1911-1914 рр. у Новгороді-Сіверському будував гвинтокрил подовжньої схеми (в альбомі багато фотографій, що відображають цю подію), увагу привертала одна фотографія. На ній був зображений молодий чоловік років тридцяти за кермом автомобіля.
Першими висновками, що можна було зробити з порівняльного аналізу всіх фотографій альбому, були такі: молодий чоловік не належить до родини Сорокіних, але дуже зацікавлений роботою М.І. Сорокіна, тобто він має відношення до авіації і володіє технікою керування моторними машинами (на той час техніки керування літаком і автомобілем мало чим відрізнялися).
... І почалися пошуки і дослідження, в результаті яких було встановлено, що на цій фотографії зображений Іполит Лоссовський. Фотографія виконана приблизно у 1911 р.
Народився Іполит Лоссовський 21 червня 1881 р. у Новгородсеверску (тодішня назва Новгорода-Сіверського російською мовою) Чернігівської губернії. У 1902 р. закінчив Павловську школу офіцерів у Санкт-Петербурзі і був направлений до війська. З 1907 р. Лоссовський навчався у льотній школі, а після її закінчення працював інструктором.
Гвинтокрил М.І. Сорокіна викликав неабияку зацікавленість багатьох його, згодом відомих, сучасників. До Новгорода-Сіверського приїжджали І.І. Сікорський, у майбутньому всесвітньо відомий конструктор гвинтокрилів, і студент Технічного училища м. Москви Б.М. Юр’єв, який на початку 1911 р. винайшов пристрій, що був названий ним автоматом перекосу і став невід’ємним вузлом конструкції гвинтокрила (ред.: Б.М. Юр’єв (1889-1957), акад. АН СРСР, генерал-лейтенант інж.-техн. служби, засл. діяч науки і техніки РРФСР, засновник гвинтокрилобудування в СРСР). Б.М. Юр’єв робив розрахунки схеми гвинтокрила М.І. Сорокіна.
Можливо, І.Лоссовський і Микола Сорокін товаришували ще дітьми. І тому не дивно, що І. Лоссовський у 1911 р. не міг не приїхати до рідного міста, щоб ознайомитися з роботою свого товариша, а ще й тому, що вона була пов’язана з авіацією.
З початком Першої світової війни І.Лоссовський став заступником командуючого Російською авіацією. У 1916 р., враховуючи те, що за національністю І.Лоссовський був поляком, і посилення на той час руху за незалежність Польщі, військове командування Російської імперії переводить його на посаду коменданта льотної школи в Москві. В 1917 р. І. Лоссовський стає одним із організаторів Польського військового комітету в Санкт-Петербурзі. У листопаді 1918 р. його запрошують на роботу до польської авіації. 22 грудня 1918 р. І.Лоссовський стає першим командуючим ВПС Польщі. У квітні 1919 р. його призначають головним інспектором Збройних сил Польщі. Помер І. Лоссовський 10 лютого 1925 р. Вже після смерті йому присвоїли чин бригадного генерала.
Треба сказати, офіцер царської армії Ю. Шурик (прізвище залишилось невідомим), у якого була закохана Наталія Іванівна, емігрував після 1917 р. до Польщі. Можна припустити до кого.
Цікавий з погляду історії техніки і автомобіль, у якому сфотографований І. Лоссовський. Цей автомобіль був виготовлений відомою на початку ХХ ст. німецькою фірмою NAG (Neue Automobil Gesellschaft), що мала тоді чималі успіхи в автомобільних гонках.
Так була розкрита таємниця цієї старої фотографії. В результаті цього до історичного фонду було повернено невідоме досі фото Іпполіта Лоссовського, одного з видатних особистостей початку ХХ ст., фото, де він зображений в одному з куточків Новгорода-Сіверського, за одним із своїх захоплень.