27 травня в НТУУ “КПІ” відбулося відкриття скульптурного портрета видатного вченого-матеріалознавця, дослідника, педагога, невтомного організатора, громадського діяча, пропагандиста науки, першого завідувача кафедри порошкової металургії КПІ (нині кафедра високотемпературних матеріалів та порошкової металургії ІФФ НТУУ “КПІ”), заступника директора з наукової роботи Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАНУ, члена-кореспондента НАН України Григорія Валентиновича Самсонова.
Урочистості із вшанування пам’яті Г.В.Самсонова відбулися у холі корпусу № 9 університету. На зібранні були присутні академіки НАНУ А.Г. Касторнов, П.С. Кислий, В.В. Скороход (директор ІПМ ім. І.М.Францевича), проректор з наукової роботи НТУУ “КПІ” член-кореспондент НАНУ М.Ю. Ільченко, а також вчені з Росії, Білорусі, Сербії.
До учасників зібрання звернувся декан інженерно-фізичного факультету П.І.Лобода, який нагадав про життєвий і творчий шлях Г.В. Самсонова. П.І. Лобода зазначив, що останні 15 років життя Г.В. Самсонова – це ціла епоха в становленні сучасного матеріалознавства тугоплавких сполук як фундамента новітніх композиційних матеріалів і технологій. Діапазон наукових інтересів Григорія Валентиновича Самсонова був надзвичайно широким. Йому належать основоположні роботи в галузі хімічного зв’язку тугоплавких сполук, які лягли в основу наукової концепції створення композиційних матеріалів на основі тугоплавких сполук з необхідними властивостями. Виконані ним фундаментальні дослідження з фізичної хімії тугоплавких сполук стали основою для виробництва і застосування близько 500 таких речовин у промислових масштабах.
Г.В.Самсоновим опубліковано 1400 наукових праць, близько 50 монографій і довідників. У світі практично немає монографій з тугоплавких сполук, яких не згадували би його роботи, і сьогодні його роботи мають високий індекс цитування.
Г.В.Самсонов підготував 170 кандидатів наук і 20 докторів наук, одержав світове визнання, був членом багатьох міжнародних наукових видань, стояв у витоків створення Міжнародного інституту науки про спікання, нагороджений вищою нагородою Міжнародного Планзеєвського товариства порошкової металургії та медаллю ім. С.І. Вавилова, засновано премію ім. Г.В. Самсонова за найкращу статтю в журналі “Science of Sintering”.
У 1968 році йому присвоєно звання заслуженого діяча науки і техніки УРСР, в 1972 р. став лауреатом Державної премії УРСР, вшанований преміями ім. Є.О. Патона, ім. П.Г. Соболевського, ім. Д.І. Менделєєва, був обраний почесним членом Сербського хімічного товариства, Вищої технічної школи у Відні, Міжнародного інституту науки про спікання.
Г.В.Самсоновим виховано блискучу плеяду наукових і педагогічних кадрів, керівників НДУ і промислових підприємств.
Під оплески присутніх директор Інституту проблем матеріалознавства НАН України ім. І.М. Францевича академік В.В.Скороход, академік П.С. Кислий та проректор НТУУ “КПІ” член-кореспондент НАН України М.Ю. Ільченко відкрили скульптурний портрет Г.В. Самсонова.
Декан ІФФ П.І.Лобода подякував керівництву ІПМ НАНУ ім. І.М. Францевича за допомогу й підтримку кафедри ВТМ та ПМ, а також скульптору та колективу кафедри ливарного виробництва ІФФ за високоякісну художню роботу.