15-16 лютого 2006 р. в нашому університеті відбувся технічний семінар “Шляхи зниження витрат газу у промисловій та комунальній енергетиці.
Енергозберігаючі технології та обладнання”, організований Асоціацією теплоенергетичних компаній України та НТУУ “КПІ”, в якому взяли участь директори, головні інженери підприємств та організацій різних галузей народного господарства – всього понад 200 учасників. Семінар відкрили президент Асоціації теплоенергетичних компаній України В.І.Барканов та проректор Г.Б.Варламов – директор НТЦ “ЕКОТЕЗ” НТУУ “КПІ”, який від імені ректора та всього колективу університету привітав учасників семінару, наголосивши на актуальності питань, запропонованих для розгляду, та на необхідності поєднання розробок науковців і зусиль керівників підприємств для реального підвищення ефективності енерговиробництва та енергоспоживання.
Для семінару було запропоновано понад 20 доповідей. Серед доповідачів – академік НАН України, директор Інституту технологічної теплофізики НАНУ А.А.Долинський, керівник центру енергозбереження “КиївЗНІЕП” В.Ф.Гершкович, директор НТЦ “ЕКОТЕЗ” НТУУ “КПІ” Г.Б.Варламов, зав. відділу Інституту газу НАНУ І.Я.Сигал, д.т.н., професор НТУУ “КПІ” М.О.Дикий, доц. НТУУ “КПІ” М.З.Абдулін, с.н.с. НТЦ “Біомаса” Інституту технічної теплофізики НАНУ Т.А.Желейна.
Особливу зацікавленість викликали доповіді академіка НАН України А.А.Долинського “Енергозберігаючі технології для комунальної енергетики”, доцента Г.Б.Варламова “Використання високоефективної уніфікованої трубчастої технології спалювання газоподібного палива у котлах, теплогенераторах та камерах згоряння ГТУ”, професора М.О.Дикого “Впровадження нових ГТУ”, “Впровадження нових високоефективних паро-газових установок в енергетику”, в яких доповідачі розкрили перспективи в енергозбереженні природного газу як в промисловості, так і в енергетиці.
Доповідь академіка НАН України А.А.Долинського була присвячена перспективному використанню відновлювальних джерел енергії (біогаз, торф, деревина) та теплових насосів. Доповідач конкретними цифрами довів актуальність та об’єктивну можливість їх більш широкого впровадження в Україні.
У доповіді Г.Б.Варламова розглянуто результати впровадження новітньої технології спалювання газоподібного палива на діючому обладнанні компресорної станції УМГ “Київтрансгаз”. За рахунок використання у камері згоряння ГТУ трубчастих елементів розробки НТЦ “ЕКОТЕЗ” на одному з газоперекачувальних апаратів (ГПА) типу ГТК-10 значно зросли економічні показники, а також знизилися викиди шкідливих речовин – оксидів азоту та вуглецю. Економічний ефект від використання трубчастих пальників на одному агрегаті складає понад 1 млн грн.
Сьогодні на компресорних станціях України таких агрегатів ГТК-10 майже 80 одиниць. Термін окупності впровадження трубчастої технології складає декілька місяців.
Використання паро-газової установки “Водолій”, про яку зробив доповідь М.О.Дикий, дозволяє на одному агрегаті потужністю 16 МВт отримувати 16 МВт.год електричної енергії та 30 Гкал теплової енергії для опалення приміщень з ККД 43%, що майже вдвічі вище ніж у існуючих діючих аналогічних установок. Термін окупності газо-парової установки “Водолій” не перевищує 5 років.
Учасники семінару відвідали виставку закінчених науково-дослідних робіт Інституту технічної теплофізики НАН України.