Переважна більшість дипломних проектів, що їх виконують політехніки, має прикладну спрямованість, затребувана виробництвом та іншими сферами життя.

Віра Аршан, випускниця кафедри лазерної технології, конструювання машин та матеріалознавства (ЛТКМ), опановувала в університеті лазерні технології. І одного дня, коли безпосередньо зіткнулася з безсиллям вітчизняної медицини, задалася питанням: чи можна набуті знання використати, приміром, для лікування людей від інфекційних хвороб чи навіть раку.

Під керівництвом професора Л.Ф. Головка на кафедрі ЛТКМ уже не один рік досліджували методи опромінення біотканин. Адже лазерні прилади порівняно з іншими фізіотерапевтичними засобами мають ряд переваг, оскільки дозволяють дозовано безконтактно подавати енергію в локальні ділянки біотканин.

Тож на кафедрі зібрали установку. Магістр попереднього випуску Косташ Сергій почав працювати за цією темою, а потім і Віра продовжила, як то кажуть, днювати і ночувати в лабораторії. Вона експериментально дослідила процес поглинання та розсіювання лазерного випромінювання з урахуванням особливостей оптичних і термічних властивостей тканин, виконала математичне моделювання процесу лазерного нагрівання, розробила унікальний метод лазерного нагрівання, що дозволяє регулювати розподіл температури по глибині. Простіше – можна зруйнувати хворі клітини в глибині біотканини (приміром, глибина до 40 мм, температура – до 60°С), а на поверхні опіку не буде (температура – 37°С), і навпаки.

Тільки перерахування того, що виконала студентка, займає чимало друкованої площі, а все ж це потрібно було проробити не раз і не двічі, щоб упевнитися в результаті. Для обчислення коефіцієнтів поглинання і розсіювання, а також оптичної анізотропії різних біотканин (печінка, картопля, яєчний білок, м’язова тканина) дипломниця розробила оригінальну методику. Тепер достеменно відомо, як глибоко проникає випромінювання в різних тканинах при заданому режимі роботи установки. Студентка також розробила математичну модель процесу взаємодії випромінювання з будь-якою пошкодженою тканиною (наскільки глибоко проникає промінь і які це приносить наслідки).

Заслужено отримавши відмінну оцінку на захисті, схвальні відгуки керівників проекту та фахівців з Інституту нейроонкології, нині випускниця зажурена відсутністю спонсорської підтримки для продовження досліджень, але не втрачає надії.

Mar 14, 2006 || Автор: Записала Н.Вдовенко