26–28 вересня 2005 року в нашому університеті пройшов VI Міжнародний українсько-російський семінар “Нанофізика і наноелектроніка”, організований МОН України, НАН України, Науково-виробничим концерном “Наука”, Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова, НТУУ “КПІ”. У ньому взяли участь провідні вчені України та Російської Федерації: лауреат Нобелівської премії, віце-президент Російської академії наук, іноземний член НАН України, депутат Державної Думи Росії Ж.І.Алфьоров; академіки НАН України А.П.Шпак, М.Г.Находкін, А.Г.Наумовець, В.Г.Бар'яхтар, члени-кореспонденти НАН України Ю.І.Якименко, В.Ф.Мачулін, М.Я.Валах, Ф.Ф.Сизов та інші представники провідних наукових центрів України та Росії.
[Б.Є.Патон] В урочистому відкритті семінару, яке пройшло у великій конференц-залі НАН України, взяли участь і виступили з привітаннями президент НАН України академік Б.Є.Патон, віце-президент РАН академік Ж.І.Алфьоров, Надзвичайний і Повноважний Посол Російської Федерації в Україні В.С.Черномирдін, народний депутат України, перший заступник голови Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України академік НАН України І.Р.Юхновський, перший заступник міністра освіти і науки України А.Н.Гуржий.
Учасники семінару обговорили результати реалізації Російсько-української програми з нанофізики та наноелектроніки, в рамках якої виконується 30 проектів, направлених на створення нових технологій та пристроїв в найперспективнішій галузі сучасної науки. Всього на семінарі було заслухано понад 60 доповідей.
26 вересня відбулося засідання об'єднаної науково-технічної ради Російсько-української програми “Нанофізика і наноелектроніка”, до якої входять представники Міністерств освіти і науки України та Росії, Академій наук обох держав, співробітники галузевих міністерств, керівники наукового напрямку С.- Петербурзького та Київського політехнічного університетів.
[Ж.І.Алфьоров] Головував на засіданні ради науковий керівник програми “Нанофізика і наноелектроніка” почесний доктор НТУУ “КПІ”, академік Ж.І.Алфьоров. Він повідомив присутніх про підписане разом із президентом НАН України Б.Є.Патоном звернення до керівників парламентів Росії та України та виконавчих органів обох держав про необхідність фінансової підтримки даної програми. У виступі Ж.Алфьорова та при обговоренні йшлося про важливість державної підтримки подальшого розвитку даної наукової галузі як в Росії, так і в Україні, про необхідність законодавчого вирішення цього питання.
Науково-технічна рада з Програми “Нанофізика і наноелектроніка” відзначила високу якість проведених досліджень та результатів, отриманих учасниками спільних проектів. Серед результатів необхідно виділити такі:
- виявлено закономірності формування дво- та тривимірних структур квантових точок, перспективних для застосування в нових поколіннях приладів оптоелектроніки, лазерів, запам'ятовуючих пристроїв, сенсорів;
- виготовлено за допомогою нанотехнологій багатоелементні датчики ІЧ-випромінювання з чутливістю, близькою до теоретичної границі;
- реалізовано надвисокочастотні (150 ГГц), лавинопролітні діоди й діоди Ганні на основі нанорозмірних структур;
- отримано ряд важливих фундаментальних даних, у тому числі на атомно-молекулярному рівні, про процеси, які визначають утворення, стабільну роботу та деградацію наноструктур різних типів.
Враховуючи надзвичайну важливість досліджень та розробок у галузі нанофізики і наноелектроніки для науково-технічного прогресу України та Російської Федерації, накопичений досвід продуктивного співробітництва спеціалістів обох країн у цій сфері, об'єднана науково-технічна рада з Програми “Нанофізика і наноелектроніка” рекомендує продовжити дослідження в цій галузі у 2006–2007 роках. Рада також звернулась до урядів обох країн з клопотанням щодо збільшення фінансування спільної Програми та підтримки її на державному рівні.
У підсумковому протоколі засідання, серед іншого, було вирішено за рахунок Алфьорівського фонду заснувати дві премії найкращим молодим науковцям за участь в Російсько-українській програмі з нанотехнологій.
Наступний семінар вирішено провести у 2006 році на базі С.-Петербурзького технічного університету.