З Ізраїлем і його громадянами Україну та українців пов'язують тисячі міцних ниток. У когось із нас там живуть давні друзі, в інших – родичі, хтось співпрацював з науковцями чи бізнесменами цієї країни, хтось – їздив туди на відпочинок або на лікування. Отож зустрічі з представниками Ізраїлю завжди бувають теплими й цікавими для їхніх учасників. Не стала винятком і зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні Міхаелем Бродським, яка відбулася 5 червня.
📰
Це вже не перший візит повноважного представника Ізраїлю до КПІ: вперше він відвідав університет у січні 2022 року – за два місяці до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Тоді розмова з очільниками Київської політехніки стосувалася передусім питань розширення співпраці киян з колегами, які працюють в ізраїльських університетах, і досліджень, які могли б бути потенційно цікавими для їхніх учасників. На жаль, через обставини війни в Україні та війни в Ізраїлі, проєкти, про які йшла мова, не були втілені у життя, хоча й повністю контакти перервані не були. Тому й 5 червня вже цього року йшлося не про налагодження зв'язків і започаткування якихось спільних програм, а, швидше, про поновлення традиційно гарних стосунків, які пов'язували КПІ з університетами й науковими установами Держави Ізраїль. Про це говорив, представляючи можливості й окреслюючи потенціал співпраці, ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко.
А розповідати є про що, бо початок науково-технічної співпраці між КПІ та ізраїльськими науковцями і промисловцями було покладено ще 1994 року підписанням угоди про науково-технічну співпрацю в питаннях математичного моделювання та спонсорську підтримку наукових досліджень між НТУУ "КПІ" та фірмою "Constellation Project, Ltd" (ця спільна робота тривала до 2003 року). Потім був меморандум 2000 року про взаєморозуміння з всесвітньовідомим Ізраїльським інститутом технологій "Техніон" і плідні зустрічі з його науковцями; договір 2005 року про освіту, кооперацію та наукові обміни з не менш відомим Інститутом Вейцмана, який є університетом і, водночас, багатопрофільною науково-дослідною установою; цікаві контакти з Аріельським університетом тощо. З надзвичайним успіхом пройшла у КПІ публічна лекція Нобелівського лауреата 2011 року професора "Техніону" Деніела Шехтмана "Quasi-Periodic Materials a New Definition for Crystal", яку він прочитав у День Ізраїлю 2016 року. Проводилися і спільні культурні заходи, наприклад, велике зацікавлення любителів живопису викликала виставка картин відомого єврейського художника, який живе і працює в Україні, Германа Гольда "Два народи – одна надія" в Центрі культури і мистецтв та інші. І, звісно, КПІ ім. Ігоря Сікорського неодноразово відвідували державні діячі Ізраїлю, а представники інноваційного бізнесу цієї держави брали участь у традиційному Фестивалі інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge". Понад те, співзасновником Інноваційного холдингу "Sikorsky Challenge" є громадянин Ізраїлю, фахівець з ІТ-технологій, підприємець і досвідчений бізнес-тренер Ігор Пеєр.
Анатолій Мельниченко також представив гостям дуже докладну презентацію про сьогоднішній день університету як найбільшого в Україні освітньо-наукового центру та потенціал його наукових колективів і про освітні програми, що могли б зацікавити партнерів. Він також згадав про деякі дослідницькі проєкти, що нині реалізуються в університеті, й, звісно, про основні напрями, що є сьогодні найбільш для нашої країни актуальними, і за якими науковці КПІ працюють особливо активно.
Цю презентацію доповнив проректор з наукової роботи Сергій Стіренко, який розповів про нинішні певні точкові контакти київських політехніків з ізраїльськими колегами, а також про ті напрями досліджень і тематику потенційних спільних розробок, які в сьогоднішніх умовах можуть зацікавити обидві сторони, особливо в питаннях оборонних технологій. При цьому він спирався і на власний досвід відвідування та співпраці з університетом "Техніон", отож цю роботу можна розпочинати не з чистого аркуша. І першим етапом поновлення і розширення співпраці може, на його думку, стати створення консорціумів ізраїльських та українських науковців для роботи в проєктах міжнародних грантових програм. Отож просто в ході спілкування було досягнуто домовленості про обмін відповідною інформацією для того, щоб точки дотику і остаточний вибір робили фахівці, які надалі повинні будуть спільно працювати.
Під час бесіди посол Ізраїлю запросив ректора КПІ відвідати Ізраїль і пообіцяв надати свою підтримку щодо організації та підготовки такої поїздки. У свою чергу, Анатолій Мельниченко запросив Міхаеля Бродського зустрітися зі студентами КПІ та прочитати для них лекцію. Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні радо пристав на цю пропозицію – попередньо домовилися планувати таку лекцію на середину осені.
"Я дуже радий повернутися до вашого університету. Пройшло доволі багато часу від мого першого візиту до КПІ і я знаю, що тут відбулися деякі зміни. Завжди приємно спілкуватися з друзями і обговорювати можливості та напрями ймовірної співпраці, – поділився своїми враженнями від бесіди Міхаель Бродський. – Тим більше, що останнім часом у нас є навіть більше спільних інтересів, ніж раніше, і намітилися певні нові потенційні напрями партнерства, які ми нині розглядаємо. Я сподіваюся, що ця зустріч дасть нам можливість поглибити наші контакти, особливо в тому, що стосується військової сфери й промисловості. Сьогодні, на жаль, наші країни опинилися у стані війни, але це створило багато нових можливостей".
Насамкінець варто зауважити, що під час зустрічі з її учасниками високий гість спілкувався чудової українською мовою.
🇮🇱 Наш університет відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський разом із Лілією Ляхович, координаторкою департаменту публічної дипломатії Посольства.
📌 Ознайомча екскурсія університетом
📌 Презентація ключових досягнень університету та можливих напрямів академічної і наукової співпраці
📌 Обговорення перспектив співпраці з Technion – Israel Institute of Technology (один з провідних ізраїльських університетів), а також щодо відкритих лекцій та обміном досвідом у різних сферах, зокрема щодо обороноздатності