Наша газета продовжує публікувати матеріали звітів проректорів за напрямами про роботу підпорядкованих їм структур. У цьому номері увазі читачів пропонується дещо скорочена версія звіту проректора з науково-педагогічної роботи (з розвитку інфраструктури) О.Ю.Мирончука "Стан інфраструктури університету та завдання щодо її розвитку", з яким він виступив на засіданні Вченої ради університету 20 січня. У звіті представлено основні результати діяльності з підтримки та розвитку інфраструктури університету в 2024 році та окреслено основні завдання на 2025 рік.
📰
Університет має масштабний інфраструктурний комплекс, до складу якого входять 34 корпуси, 21 гуртожиток, Науково-технічна бібліотека, Центр культури та мистецтв, Державний політехнічний музей, ремонтно-будівельне управління, автотранспортне підприємство, складські споруди та інші об'єкти господарської діяльності. Розвиток цього комплексу спрямовано на створення комфортних умов для навчання і роботи, забезпечення соціального захисту та безпеки здобувачів вищої освіти і працівників університету.
В умовах воєнного стану для провадження освітнього процесу університет насамперед має бути забезпечений укриттями та захисними спорудами. Отож у 2024 році було проведено ремонтно-відновлювальні роботи приміщень укриттів у навчальних корпусах №№8, 12, 17, 21, 31 та завершуються роботи зі створення нового укриття в корпусі №18.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_3.jpg)
Більшість наших навчальних корпусів експлуатуються понад 40 років. Упродовж цього часу повноцінних капітальних ремонтів у них не проводилося. Як наслідок, маємо зношені інженерні мережі, що призводить до частих аварій в системах водопостачання, водовідведення, тепло- та електропостачання. Проблема ця актуальна для усього нашого міста, тому через несправності в міських мережах університету часто доводиться залишатися без води, тепла чи електроенергії. Співробітники університетського виробничо-експлуатаційного комбінату оперативно реагували на аварійні ситуації в 2024 році. Зокрема, всередині будівель університету замінено понад 1000 метрів труб; проведено заміну ділянки тепломережі від автотранспортного підприємства до ремонтно-будівельного управління; прочищено понад 10000 метрів каналізаційних мереж; відновлено трубопровід холодного водопостачання корпусу №29; відремонтовано внутрішні дощові каналізації в навчальних корпусах №№ 17, 20, 21; виконано понад 30 ремонтів кабельних ліній потужністю 10 кВ; системно проводилися електромонтажні роботи із заміни електропроводки, світильників, розеток, вимикачів та іншого електрообладнання в будівлях; підключено та успішно експлуатуються два дизельних генератори, які забезпечують діяльність відповідних підрозділів університету в умовах відключень електричної енергії. Без уваги не залишилася й проблема з місцями загального користування в навчальних корпусах: відновлено роботу проблемних і непрацюючих вбиралень у навчальних корпусах №4, 7, 8, 16, 22, 35.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_1.jpg)
Типовими для багатьох будівель університету є пошкодження гідроізоляції, відмосток, стін, фасадів та дахів, що нерідко призводить до підтоплення таких будівель і їх подальшого руйнування. У 2024 році виконано роботи з відновлення фасадів навчальних корпусів №№18,19 зі збереженням автентичних панно; оновлено відмостки навчальних корпусів №№14,15; відремонтовано будівлі 2-х трансформаторних підстанцій; укріплено частину фундаменту навчального корпусу №12; виконано аварійні ремонтні роботи на дахах навчальних корпусів № 4, 5, 6, 7, 12, 15, 18, 22, 27, 32.
Розвиток інфраструктури університету включає модернізацію аудиторного фонду та лабораторій, а також розширення співпраці з провідними українськими та міжнародними компаніями для впровадження в навчальний процес і наукові дослідження сучасного обладнання. Тож у 2024 році було проведено ремонтно-відновлювальні роботи у більш як 60 приміщеннях аудиторного та лабораторного фонду університету, в будівлях університету встановлено металопластикові вікна загальною площею 532,7 кв. м.
Важливим для КПІ завданням є підтримка в належному стані території кампусу, тим більше, що окрім студентів і працівників університету щовихідних сюди приходять і приїздять кияни, щоб помилуватися територією, погуляти в парках чи просто зробити гарні фотографії. Господарські служби університету систематично викошували траву та знищували чагарники у парку КПІ, який майже пів року знаходився в занедбаному стані. Проведено роботи з благоустрою території, зокрема здійснено ремонт сходів з тильної сторони корпусів 6 і 7, а також між корпусами 14 і 15; підсипання, вирівнювання та ремонт лавок на території кампусу; вирівнювання профілю й асфальтування доріжок у сквері "Поляна", асфальтування ям на під'їзних дорогах до корпусів №1, 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 32 та на парковці біля корпусу №28; відновлення каналізаційних колодязів і встановлення кришок люків; кронування та догляд за зеленими насадженнями; зрізання сухих дерев, вивезення накопиченого сміття з куточків поміж корпусів університету.
Ефективне ведення господарської діяльності в КПІ ім. Ігоря Сікорського забезпечує робота власного автотранспортного підприємства. На його балансі та обслуговуванні – декілька десятків автомобілів і спецтехніки. Силами працівників автотранспортного підприємства у 2024 році було повністю відновлено три одиниці спецтехніки. Надходження від діяльності автотранспортного підприємства за 2024 р. склали 10,58 млн грн, з яких 1,53 млн грн – від зовнішніх замовлень. При цьому видатки склали 10,28 млн грн.
У полі постійної уваги перебуває студмістечко. Станом на кінець 2024 року там проживало 5650 мешканців – на 694 особи більше, ніж на цей період у 2023 році. Важливим завданням є забезпечення для них безпечного та комфортного проживання. У підвальних приміщеннях гуртожитків функціонують 16 укриттів. Їх належним чином обладнано, укомплектовано та атестовано представниками Державної служби України з надзвичайних ситуацій. У 2024 році проведено комплекс ремонтних робіт і облаштовано додаткові місця в укриттях гуртожитків №8, 14, 18, 20 та 21.
Надходження студмістечка формуються за рахунок оплати мешканцями гуртожитків вартості їхнього проживання. В 2024 році ці надходження склали 80,4 млн грн. При цьому видатки становили 81,3 млн грн. Основну складову загальних витрат студмістечка у 2024 році визначили:
– комунальні витрати – 46,4 млн грн (57,1 % від загальних витрат);
– оплата праці і нарахування – 15 млн грн (18,5%);
– загальногосподарські та інші витрати – 12,8 млн грн (15,7%);
– сантехнічне та електротехнічне обладнання – 3,86 млн грн (4,7%);
– ремонтно-відновлювальні роботи – 2,6 млн грн (3,2%).
Оскільки гуртожитки, як і навчальні корпуси, багато років капітально не ремонтувалися, проблем у них накопичилось чимало. Щоб їх усунути, 2024 року було проведено низку критично важливих ремонтно-відновлювальних робіт у житлових блоках, кімнатах, душових, вбиральнях, кухнях, коридорах і холах. Але виділених коштів недостатньо для того, щоби усі гуртожитки студмістечка підтримувати в належному стані. Тому для забезпечення його нормального функціонування довелося підняти ціни за проживання. Завдяки цьому в 2025 році очікується надходження до студмістечка в обсязі майже 139 млн грн. Ці кошти планується витратити так:
– комунальні витрати – 58,01 млн грн (41,7% від загальних витрат);
– оплата праці і нарахування – 24,02 млн грн (17,3%);
– загальногосподарські та інші витрати – 26,75 млн грн (19,2%);
– сантехнічне та електротехнічне обладнання – 5,44 млн грн (3,9%);
– ремонтно-відновлювальні роботи – 24,65 млн грн (17,7%).
Загальний обсяг коштів, використаних в 2024 році для проведення ремонтно-відновлювальних робіт на об'єктах університету, становив 18,74 млн грн, що на 19,5% менше ніж у 2023 році. При цьому власними силами виробничо-експлуатаційного комбінату та студмістечка виконано 65,5% робіт, решту робіт виконано із залученням підрядних організацій.
Важливим напрямом діяльності і розвитку КПІ ім. Ігоря Сікорського є енергозбереження. Впровадження енергозберігаючих технологій не тільки забезпечує зниження фінансових витрат, але й позиціонує КПІ як сучасний, відповідальний та інноваційний університет, який робить внесок у розвиток сталого майбутнього, в тому числі за рахунок використання численних напрацювань наших науковців. Відділ енергоменеджменту проаналізував споживання енергетичних ресурсів підрозділами університету та виявив значний потенціал з енергозбереження. Водночас динаміка споживання електричної енергії свідчить про незначний її приріст в 2024 році в навчальних корпусах та господарських об'єктах, що вказує на необхідність впровадження додаткових заходів з енергозбереження та раціонального використання електроенергії.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_4.jpg)
В опалювальний сезон у 2024 році університет зайшов вчасно. Опалення було ввімкнено в гуртожитках і корпусах одразу після прийняття відповідного рішення Київської міської військової адміністрації. Слід відмітити, що після тривалої недієздатності було відновлено роботу системи теплозабезпечення корпусу №23, що дозволило забезпечити дотримання санітарних норм на робочих місцях працівників.
Попри збільшення кількості працівників та студентів, які перебували в навчальних корпусах та гуртожитках студмістечка в 2024 році, динаміка споживання води майже не змінюється.
У вересні 2024 року проведено аудит теплового господарства, проаналізовано споживання енергоресурсів та режими роботи теплового обладнання. Аудит продемонстрував, що у річному розрізі були перевитрати коштів внаслідок некоректної роботи приладів обліку теплової енергії. Вони сягнули 6,7 млн грн по студмістечку та 0,8 млн грн по навчальних корпусах. Тому окрім передбачених планом замін теплових лічильників у навчальних корпусах №№1, 4, 5, 7, 11, 13, 17, 20, 21, 23, 24 та НТБ, за результатами енергетичного аудиту розроблено стратегію модернізації теплового господарства студмістечка. У відповідності до розробленої стратегії теплові лічильники в гуртожитках №№9+11; 15; 16; 18+21; 19; 20 замінено на сучасні з резервним живленням. Для забезпечення стабільної роботи теплового обладнання фахівці відділу головного механіка своєчасно провели ревізійні роботи в ІТП. Також було проведено оптимізацію роботи ІТП щодо зменшення витрат теплоносія та ефективного його використання.
Енергоменеджери виконали розрахунки кошторису фінансових витрат на утримання електричних мереж спільного використання. За результатами розрахунку університетові буде відшкодовано 1,27 млн грн. Спільно з фахівцями юридичного управління було погоджено та підписано дві додаткові угоди на два зменшення ціни на електричну енергію для КПІ, що у подальшому дало змогу заощадити близько 3,7 млн грн за рік.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_5.jpg)
У 2024 році університет зробив ще один вагомий крок до зменшення залежності від централізованого електропостачання: встановлено автономну систему електрозабезпечення приміщень Науково-технічної бібліотеки ім. Г.І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського, що гарантує безперебійну роботу під час аварійних та стабілізаційних відключень електроенергії. Сонячну електростанцію з системою накопичення розмістили на даху будівлі бібліотеки. Потужність генерації – 14,8 кВт. Загальна ємність зберігання енергії – 19,2 кВт.год. Конструкція включає 1 інвертор, 4 акумулятори великої ємності, 34 фотовольтаїчних модулі потужністю 435 Вт кожен, кабельну продукцію та конструкційні кріплення.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_7.jpg)
На постійному контролі перебувають питання екологічної безпеки. Так, проведено щорічний обов'язковий контроль стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та контроль концентрації забруднюючих речовин на межі санітарно-захисної зони університету. Розроблено та затверджено новий порядок вивезення відходів з території, що утворюються у студмістечку та навчальних корпусах. Даний порядок дає змогу коректно перерозподілити частки утворення відходів та вкладатися у встановлені ліміти.
У 2024 році особливу увагу приділялося пожежній безпеці. В університеті створено добровільну пожежну дружину. Розроблено Положення про функціонування добровільної пожежної дружини, на її членів оформлено страховий поліс. Проведено перевірку внутрішнього протипожежного водогону з пуском води в навчальних корпусах та гуртожитках університету, з оформленням відповідних актів. Закуплено протипожежний інвентар: вогнегасники (75 шт.), стволи пожежні (49 шт.), рукава пожежні (45 шт.) та інше. Укладено договір та проведено технічне обслуговування вогнегасників студмістечка, навчальних корпусів та всіх структурних підрозділів. Проведено роботи з капітального та поточного ремонту системи пожежної сигналізації в гуртожитку № 17; в укриттях гуртожитків №3, 18; корпусів № 1, 2, 4, 5, 8, 9, 17, 21, 24, 25; в окремих спорудах укриттів корпусу №1; в укритті ЦКМ; у смартшелтері НТБ; у приміщеннях корпусів № 11, 18 та в залах НТБ з підключенням сигналів пожежної тривоги від пожежних станцій зазначених приміщень на пульт цілодобового спостереження КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Спільно з працівниками ДСНС на базі навчального корпусу №12 та гуртожитку №3 проведено навчальні тренування з протипожежної тематики із залученням спеціальної техніки для здобувачів вищої освіти та працівників.
Важливим завданням для КПІ ім. Ігоря Сікорського є і створення безпечних умов праці. Протягом року Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці в Києві та Київській області двічі провело позапланові перевірки стану охорони праці в університеті. За результатами першої перевірки було отримано зауваження, які враховано в роботі. За результатами другої зауважень не було.
У 2024 році проведено лабораторні дослідження умов праці на 12 робочих місцях із визначенням шкідливих виробничих факторів. У структурних підрозділах постійно переглядаються та вводяться в дію нові інструкції з охорони праці. Також організовано проведення перевірки знання працівниками нормативно-правових актів з охорони праці та навчань з виконання робіт і експлуатації устаткування підвищеної небезпеки.
Не менш важливим для університету завданням є розвиток його телекомунікаційних та інформаційних мереж. У 2024 році для реалізації нових мультисервісних комунікаційних послуг і подальшого впровадження систем дистанційного навчання:
– побудовано нові оптичні канали передачі даних в 7-му, 15-му, 21-му та 28-му корпусах;
– побудовано оптичну опорну мережу в 30-му корпусі;
– проведено заміну обладнання центральних вузлів комп'ютерної мережі в 1-му (3 вузли), 4-му, 5-му, 7-му, 15-му, 19-му, 22-му, 28-му, 30-му корпусах;
– реалізовано технологію 10 GE (пропускна здатність 10 Гб/с) на магістральних оптичних каналах до навчальних корпусів №1, 5, 15, 22, 28, 30 та гуртожитків №6, 7, 8, 17.
У навчальних корпусах та гуртожитках університету було додатково встановлено 147 сучасних Wi-Fi точок доступу. Загальна кількість точок Wi-Fi мережі доступу на території університету тепер становить 349 одиниць.
Обладнано Wi-Fi-доступом до Інтернет усі укриття (24 об'єкти в навчальних корпусах та 15 об'єктів у гуртожитках) та університетські Пункти незламності (12 об'єктів).
Для забезпечення безперебійної роботи мережі та роботи в умовах відключення електроживлення було закуплено та встановлено гібридну інверторну систему 12 кВт/35кВт.год на центральному технічному майданчику (7-ий корпус) і джерела безперебійного живлення.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_8.jpg)
Завдяки цим заходам забезпечено:
– час автономної роботи центрального комутаційного ядра в 7-му корпусі – не менше 10 годин;
– резервне електроживлення вузлів комп'ютерної мережі в усіх 18-ти гуртожитках з часом автономної роботи – від 3-х до 6-ти годин;
– резервне електроживлення найбільш критичних комутаційних вузлів мережі в частині навчальних корпусів (1, 4, 5, 7, 9, 13/14, 15, 16, 18, 22) з часом автономної роботи від 4-х до 6-ти годин.
Було створено локальні мережі для нових комп'ютерних класів на ФБМІ (65 робочих місць), ФММ ( 34 робочих місця), в НН ММІ (15 робочих місць). Загалом упродовж 2024 року до мережі було підключено 382 вузли різного призначення.
У 2024 році КПІ-Телеком впровадив у мережі нову технологію оптичного доступу GPON (гігабітна пасивна оптична мережа). Ця технологія розрахована, перш за все, на підключення індивідуальних користувачів у гуртожитках студмістечка та в житлових будинках.
2024 рік завершився затвердженням Вченою радою Стратегії розвитку університету на 2025 – 2030 роки. У відповідності до неї план розвитку інфраструктури університету на 2025 рік передбачає:
1. Збільшення кількості місць в укриттях шляхом створення нових і модернізацію наявних укриттів у корпусах та гуртожитках.
2. Облаштування інклюзивних вбиралень у навчальних корпусах. Встановлення пандусів і ліфтів.
3. Ремонт та/або модернізацію приміщень аудиторій і навчально-наукових лабораторій університету, місць загального користування в навчальних корпусах і гуртожитках.
4. Оновлення інженерних комунікацій на території кампусу, розвиток системи моніторингу споживання енергетичних ресурсів та модернізацію вузлів їхнього обліку, реалізацію заходів з підвищення енергоефективності гуртожитків студмістечка та навчальних корпусів.
![kpi images kpi images](https://foto.kpi.ua/data/media/1/2024-pzri_2.jpg)
5. Встановлення сонячних електростанцій з установками зберігання енергії для забезпечення автономної роботи критичної інфраструктури.
6. Збільшення кількості безпровідних точок доступу на території університету. Впровадження технологій оптичних мереж доступу в навчальних корпусах, гуртожитках, житлових будинках.
7. Проведення заходів з благоустрою та озеленення території кампусу.
Отож попереду велика, але потрібна університетові робота.