Структура українського ринку праці останніми роками стрімко змінюється. Це зумовлено змінами в структурі економіки країни, появою нових галузей і певним занепадом деяких традиційних, впровадженням нових форм організації економічної діяльності підприємств і управління ними та іншими причинами.
Ба більше, після початку повномасштабної війни з росією ці зміни ще й пришвидшилися. А після перемоги Україна потребуватиме величезної кількості фахівців як за технічними, так і за гуманітарними напрямами, причому багато з цих фахівців змушені будуть працювати у нових для себе сферах. Зрозуміло, що людей для роботи за різноманітними спеціальностями сьогодні, й для роботи з відбудови та трансформації країни завтра, слід готувати вже тепер. Отож про те, які можливості для цього має Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" і в який спосіб вони можуть бути використані для підготовки й перепідготовки нинішніх і прийдешніх шукачів роботи, йшла мова під час зустрічі керівництва університету з очільниками Київського обласного центру зайнятості 21 листопада – його директором Денисом Дармостуком і начальницею управління реалізації програм зайнятості Світланою Шаповал.
👍
У розмові взяли участь ректор Анатолій Мельниченко, проректорка з навчальної роботи Тетяна Желяскова, помічник ректора з ветеранських питань і військової тематики Андрій Гаврушкевич, директорка Навчально-методичного комплексу "Інститут післядипломної освіти" Інна Малюкова, директорка НН ІЕЕ Оксана Вовк, директорка Навчально-інноваційного центру реабілітації та протезування Інституті післядипломної освіти Наталія Семінська. Гості з перших уст почули про програми та курси, що реалізуються в КПІ для підвищення кваліфікації, перенавчання та здобуття другої вищої освіти дорослими. Їм розповіли про програму підготовки фахівців в галузі гуманітарного розмінування (тут Оксана Вовк, яка її представляла, зробила наголос, що для роботи в цій новій галузі особливо потрібні люди, які самі пройшли війну), інженерії безпілотних та автономних систем, які не лише широко застосовуються в часи війни, але й використовуватимуться після перемоги, кібербезпеки, енергетики, психології та соціальної роботи (до речі, ректор зауважив, що в Навчально-інноваційному центрі протезування та реабілітації ІПО вже впроваджено курс підвищення кваліфікації "Військова психологія"), про бакалаврську та магістерську програми "Міжнародні соціальні проєкти та волонтерська діяльність" тощо. Оскільки мова під час зустрічі йшла насамперед про адаптацію та професійну підготовку і перепідготовку ветеранів, Наталія Семінська запропонувала влаштувати в університеті зустріч-семінар з ними, на якій представники факультетів та інститутів могли б представити її учасникам увесь спектр можливостей, що їх відкриває Київська політехніка для тих, хто пройшов війну, а інколи й втратив на ній здоров'я.
Надзвичайно важливою в цьому контексті є роль центрів зайнятості, зокрема й Київського обласного центру зайнятості. Саме в цих структурах учасники бойових дій, у тому числі особи з інвалідністю, та члени їхніх сімей можуть сьогодні одержати не лише фахові консультації щодо робочих місць, але й реальну підтримку у вигляді направлення на професійне навчання у закладах професійної або професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. І не тільки в них: ветерани, які мають професійну, фахову передвищу або вищу освіту; громадяни України віком 45+ (до пенсійного віку); внутрішньо переміщені особи; громадяни, стосовно яких встановлено факти позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та особи, що належать до деяких інших категорій, мають змогу отримати ваучер на безоплатне навчання за затвердженим наказом Мінекономіки України від 11.04.2023 №2040 переліком професій та спеціальностей. Перелік цей доволі довгий – аж 155 позицій, тобто у людей, яким потрібна робота, є реальна можливість обрати свій подальший професійний шлях – чи-то в ІТ-технологіях, чи-то в будівництві, чи-то в освіті, на транспорті, в медицині, соціальному обслуговуванні тощо. Навчання це, як зауважила Світлана Шаповал, може різнитися не лише за напрямами, але й за формами: курси підвищення кваліфікації, програми перепідготовки, здобуття другої вищої освіти. Певна річ, слово "безоплатно" означає безоплатно для людини: вартість цього навчання погашатиме держава, яка й перераховуватиме кошти відповідному закладу освіти. Щоправда, для деяких професій та спеціальностей, можливо не всю, втім сума фінансової підтримки навчання є таки чималою – 30 289 гривень.
На завершення зустрічі Анатолій Мельниченко та Денис Дармостук підписали Меморандум про співпрацю КПІ ім. Ігоря Сікорського та Київського обласного центру зайнятості, яким визначено напрями подальшої взаємодії та спільної діяльності, в тому числі у підготовці спільних проєктів на отримання грантів національних і міжнародних програм у сфері зайнятості; забезпеченні інформаційно-консультаційної роботи щодо реалізації грантових програм на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їхніх сімей; організації та проведення спільних заходів та іншого.
"Дуже приємно, що в Київській політехніці є ті напрями підготовки, які сьогодні дуже популярні на ринку праці. Це і психологія, це і кібербезпека, це й інженерія тощо. Ми домовилися з ректором, що будемо більше популяризувати передусім інженерний напрям, – прокоментував для представників університетських медіа результати зустрічі Денис Дармостук. – Будемо над цим працювати і доносити всім нашим клієнтам інформацію про можливості, які відкриває перед ними Київська політехніка".
КПІ ім. Ігоря Сікорського спільно з Київським обласним центром зайнятості готуватимуть нові проєкти з працевлаштування, здобуття другої вищої освіти, перекваліфікації і курсів перепідготовки
«У Київській політехніці готують фахівців за напрямами, що дуже популярні на ринку праці: психологія, кібербезпека, інженерія. Ми разом з університетом будемо популяризувати інженерний напрям серед наших клієнтів, розповідати про можливості, які відкриває перед ними Київська політехніка. Наша організація надаватиме фінансову підтримку таким особам. Упродовж 2023–2024 років ми видали понад 2 500 ваучерів на підвищення кваліфікації та здобуття другої вищої освіти», — Денис Дармостук, директор Київського обласного центру зайнятості.Сторони підписали меморандум про співпрацю, в межах якого займатимуться не лише працевлаштуванням цивільного населення, а й підвищенням кваліфікації та перепідготовкою за ваучерними програмами тих, кому вона сьогодні вкрай потрібна: ветеранів, військовослужбовців і членів їхніх родин. Ці спільні дії допоможуть усім охочим здобути якісну підготовку в найкращому технічному університеті України, покрити частину навчання, а, можливо, згодом — відкрити власний бізнес.
«Така синергія нашого університету та Київського обласного центру зайнятості допоможе створювати консорціуми, щоб, зокрема, подолати брак кадрів у надважливих сьогодні галузях, як-от енергетика й гуманітарне розмінування. А також залучити до них ветеранів і військових. Наш університет готовий до створення нових програм із перекваліфікації», — Оксана Вовк, директорка Навчально-наукового інституту енергозбереження та енергоменеджменту КПІ ім. Ігоря Сікорського.У Київській політехніці вже є низка курсів із перекваліфікації за напрямами, зокрема у сфері інженерії, реабілітації і психології, що їх проводить Інститут післядипломної освіти КПІ ім. Ігоря Сікорського і новостворений Навчально-науковий центр протезування та реабілітації.