У залі рідкісних і цінних видань НТБ НТУУ "КПІ" проходить виставка, присвячена нарисній геометрії. Тут представлено підручники, курси лекцій, збірники задач, альбоми з кресленнями, видані у другій половині ХІХ ст. – першій половині ХХ ст.
Уперше курс цієї науки розробив французький вчений Гаспар Монж (1746 – 1818). У 1795 р. він видав книгу "Нарисна геометрія" (Geometrie descriptive), і з того часу нова наукова дисципліна почала розвиватися не тільки у Франції, а й в інших країнах.
У Київському політехнічному інституті нарисна геометрія була однією з обов'язкових дисциплін. "…Студенты Отделений механического, инженерного и химического слушают вместе: Теоретическую механику на І курсе. Начертательную геометрию на І курсе. Сопротивление материалов на ІІ курсе… Примечание. Для химического отделения принята облегченная экзаменная программа по сопротивлению материалов, а также уменьшено число работ по начертательной геометрии и черчению…" (Отчет о состоянии Киевскага Политехническага Института императора Александра II за 1899 г.).
З часу відкриття КПІ нарисну геометрію майже 20 років поспіль викладав І.Г.Рекашев. Він подарував інститутській бібліотеці багато рідкісних книг, які нині є окрасою нашого фонду рідкісних і цінних видань.
На виставці представлено навчальний посібник для техніків, механіків, будівельників, учнів комерційних і середніх шкіл "Die projektionslehre: fur techniker, mechaniker und bauhandwerker insbefondere fur Gewerb und realschulen" (1865 рік видання, німецька мова). Його автором є один з найвідоміших послідовників Монжа – Гвідо Шрайбер (1799–1871), викладач Політехнікуму в м. Карлсруе.
Ще одне цікаве видання – книга "Елементи проективної геометрії" (1882 рік видання, переклад німецькою) відомого італійського математика Луїджі Кремони (1830–1903), якого вважають одним із засновників графічної статики.
На виставці представлено і трактат з нарисної геометрії "Traite de geometrie descriptive" (1880–1891 рр., французькою мовою) Жуля Ла Гурнері – інженера, математика і механіка, продовжувача справи Монжа в Політехнічній школі Парижа.
Є на виставці й роботи професора Університету св. Володимира М.Ю.Ващенка-Захарченка, професорів петербурзького Інституту шляхів сполучення О.Х.Редера (1809–1872), М.І.Макарова (1826–1904), В.І.Курдюмова (1853–1904). Учнями В.І.Курдюмова були Є.О.Патон та С.П.Тимошенко. На нашій виставці представлено декілька книг В.І.Курдюмова: "Метод изометрических проекций с приложением образчика изометрической клетчатки" (1885 р.), "Курс начертательной геометрии. Отдел 1. Способы образования и геометрические свойства кривых линий и поверхностей. Проекции ортогональные. – Ч. 2. Проекции кривых и поверхностей (1897 р.), Отдел 3. Аксонометрия в прямоугольных и косоугольных проекциях или параллельная перспектива" (1904 р.).
Також на виставці представлено збірник задач з нарисної геометрії 1923 р., створений М.О.Риніним (1877–1942) – автором відомої дев'ятитомної енциклопедії "Міжпланетні сполучення" (1926–1932 рр.).
І ще одна книга з цікавою історією: Роберт Гауснер (1863–1948) "Начертательная геометрия. Ч.І. Элементы плоских фигур", російське видання серії "Бібліотеки Гешен". Sammlung Goschen – Бібліотека Гешен – добре відома в Німеччині і Росії серія науково-популярної і навчальної літератури з математики, фізики, хімії, геології, машинобудування, медицини та ін. Книги цієї бібліотеки вирізняються простотою і чіткістю викладання матеріалу, стислістю тексту, завдяки чому вони були надзвичайно популярними серед учнів старших класів середніх шкіл, студентів і техніків.
Отже, пропонуємо викладачам і студентам завітати до зали рідкісних і цінних видань і переглянути унікальну книжкову виставку.