26 серпня НТУУ «КПІ» відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Республіка Польща в Україні Генрик Літвін. Це прощальний візит нинішнього очільника дипломатичного представництва Польщі в Україні до університету: закінчився термін його перебування в Україні, і 31 серпня після 5 років і 3 місяців роботи в нашій державі він покине Київ.
Усі ці роки Генрик Літвін співпрацював з КПІ надзвичайно багато і плідно. За його сприяння та безпосередньої участі в університеті засновано щорічні міжнародні науково-практичні конференції «Чиста вода. Фундаментальні, прикладні та промислові аспекти» та «Відновлювана енергетика та енергоефективність у ХХІ столітті», він дуже багато зробив для встановлення на території КПІ пам’ятника його випускникові, видатному польському фізико-хіміку Войцеху Свєнтославському, усіляко підтримував діяльність Українсько-Польського центру НТУУ «КПІ», за його участю було створено «Українсько-польський центр вдосконалення технологій відновлюваних джерел енергії та енергоефективності» та реалізовано багато інших проектів, про які згадували учасники зустрічі.
Утім почалася вона не з бесіди, а з вшанування пам’яті київських політехніків - учасників Революції Гідності та воїнів АТО, які віддали своє життя за свободу і незалежність нашої держави. Разом з ректором КПІ академіком НАН України Михайлом Згуровським Надзвичайний і Повноважний Посол Республіка Польща в Україні Генрик Літвін поклав до пам’ятника Героям Небесної Сотні живі квіти.
«Ми дуже вдячні вам за сприяння значному розширенню контактів і поглибленню стосунків з польськими колегами і друзями, за спільні проекти, які були б неможливими без вашої допомоги, – наголосив на початку бесіди, що відбулася після церемонії покладання квітів, Михайло Згуровський, звертаючись до Генрика Літвіна. – Ми хотіли б подякувати вам за допомогу в налагодженні тісної співпраці з Польською академією наук, яка нині є дуже активною і потрібною та цікавою як для України, так і для Польщі; за усі ті добрі справи, які ми з вами робимо для того, щоб наші народи мали міцніші дружні стосунки, щоб були зняті усі ті непотрібні непорозуміння, що йдуть з минулого, але не повинні завадити нашому спільному майбутньому».
Генрик Літвін, який, до речі, блискуче володіє українською мовою, подякував за можливість зустрітися і підкреслив, що КПІ – один із найголовніших партнерів Посольства Польщі в України в різних наукових та освітніх проектах, і, в свою чергу, подякував керівництву університету та його студентам за зацікавленість у налагодженні зв’язків з польськими партнерами. «Це дуже важлива справа, а КПІ – один із основних вищих навчальних закладів України і головний її технічний університет. Тож для нас ця співпраця має дуже велике значення», – сказав він.
Не обійшов Посол Польщі й непростих історичних питань стосунків між нашими народами, що останнім часом знов виринули на політичному порядку денному. «Ми маємо працювати, щоб наші підходи до складних питань нашої історії зближалися, і я переконаний, що ми повинні просто спокійно повертатися до спільної конкретної роботи, – поділився він своїми міркуваннями з учасниками зустрічі. – Бо складні питання слід вирішувати не через заяви, а через пам’ять про жертви. Ця пам’ять живе. І ми маємо спільно її берегти. Найчеснішим буде віддати спільну данину шани і пам’яті цим жертвам. Це правильний шлях. Я розумію, що був останнім часом підйом емоцій стосовно історичних питань. Але якщо є складні питання, то їх слід вирішувати спільно. І я вірю, що ми вже заклали такий міцний фундамент співпраці, що навіть цей підйом емоцій ми зможемо використати позитивно. Тобто важливо, щоб ця національна енергія спрямовувалася на конкретну роботу. Власне, після останньої зустрічі президентів наших держав я вкотре переконався, що є спільний підхід і розуміння, що найважливіше – це співпраця сьогодні і створення гарних підмурків на майбутнє, щоб ніщо надалі не загрожувало розвитку наших відносин».
Розмова, у який окрім ректора, участь також узяли проректор з міжнародних зв’язків член-кореспондент НАН України Сергій Сидоренко, проректор з навчально-виховної роботи професор Петро Киричок та інші, вийшла напрочуд теплою та щирою. Наостанок Генрик Літвін, до слова, визнаний вчений-історик, подарував університету свою нову монографію, присвячену українській шляхті. А на пам’ять про співпрацю з нашим університетом ректор вручив йому офорт відомого українського художника професора кафедри графіки Видавничо-поліграфічного інституту НТУУ «КПІ» Володимира Іванова-Ахметова, на якому зображено історичний перший корпус університету.