24 жовтня 2015 р. в Державному політехнічному музеї при НТУУ "КПІ" відбулося засідання круглого столу, присвячене катастрофі на космодромі Байконур, що сталася 24 жовтня 1960 р. Тоді на пусковому майданчику вибухнула ракета Р-16. Загинуло і померло від ран 126 людей, а більше 50 отримали опіки і поранення.

У засіданні взяли участь родичі загиблих ракетників: дочка й онука загиблого майора В.В.Махна – Галина Демко і Ірина Федорчук, сестра загиблого лейтенанта В.М.Синявського Лідія Богатирьова, дружина брата загиблого лейтенанта Е.Т.Глушенка Лідія Олексіївна Глушенко, онука загиблого капітана В.М.Агея Олена Агей, ветерани космодромів Байконур, Капустин Яр, Плесецьк, Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП), учні військового ліцею.

Засідання відкрив голова Всеукраїнської організації ветеранів РВСП генерал-майор М.М. Філатов. Він представив учасників і гостей, оголосив програму засідання. Голова Центральної ради ветеранів космодрому Байконур О.С.Болтенко зачитав співчуття родичам і ветеранам від керівництва Ракетно-космічної корпорації "Енергія", льотчиків-космонавтів Радянського Союзу і Російської Федерації О.П.Олександрова, О.С.Іванченкова, О.Ю.Калері, О.Ф.Поліщука, глави адміністрації м. Байконур А.П.Петренка, голів обласних рад ветеранів Байконура України. Учасники переглянули документальний фільм "День, коли не стартують ракети".

З доповіддю "Загиблим ракетникам вічна пам'ять" виступив М.М.Філатов. Колишній начальник космодрому Плесецьк генерал-полковник І.І.Олійник розповів про історичні обставини, в яких сталася катастрофа. Очевидець катастрофи, член бойового розрахунку з пуску ракети, що вибухнула, А.І.Філогін розповів про обстановку, в якій готували ракету, і про безпосередні причини аварії.

Директор представництва КБ "Південне" в Києві М.О.Мітрахов розповів про сучасний стан НВО "Південмаш", його співпрацю з іншими країнами і вручив подарунки родичам загиблих від Державного космічного агентства України. Голова Хмельницької обласної ради ветеранів РВСП В.П.Черниш говорив про історію створення ракетно-ядерної зброї. Директор музею РВСП у м. Вінниця поділився досвідом збереження історії в музеях. Член громадської організації м. Вінниці Б.О.Коляда говорив про передачу традицій від старшого покоління молодшому.

Від учнів військового ліцею виступив В'ячеслав Мізенецький, він сказав, що молоде покоління буде робити все, щоб не допустити війни.

На завершення засідання відбулося фотографування та поминальний обід.

О.С. Болтенко, зав. відділу історії авіації та космонавтики ім. І.Сікорського ДПМ при НТУУ "КПІ", заслужений випробувач Байконура

Дата події