11 лютого в НТУУ «КПІ» відбулася нарада, на порядок денний якої були винесені питання виконання науково-технічних розробок за комплексною програмою університету «Системи спеціального та подвійного призначення».
Участь у ній взяли генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром» Роман Романов, заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха, перший заступник голови Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Олександр Співаковський, радник Глави Адміністрації Президента України, засновник Фонду ім. академіка В.Михалевича Микола Петренко, голова Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю Олег Гладковський, голова Правління ВАТ «Меридіан» ім. С.П.Корольова В’ячеслав Проценко, ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський, проректор з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко, директор з питань інтелектуальної власності Наукового парку «Київська політехніка» Ярослав Кологривов, декани факультетів і керівники університетських науково-конструкторських груп, які працюють над розробками виробів і систем спеціального і подвійного призначення, та інші.
«Ми сьогодні представляємо вам розробки, виконані нашим університетом спільно з Науковим парком «Київська політехніка» та високотехнологічним бізнесом, які вже частково підготовлені до виробництва і передачі на озброєння, – наголосив Михайло Згуровський, відкриваючи засідання. – Нині, в умовах браку бюджетного фінансування наукової діяльності у вищій школі, у нас вибудовується нова архітектура організації досліджень: наука, яка може бути комерціалізована і цікава бізнесу; освіта, що може готувати кваліфікований персонал для бізнесу; венчурні фонди, що можуть інвестувати той чи інший проект, і високотехнологічні підприємства, які разом з нами можуть потім серійно випускати готові вироби… Ми маємо певний прогрес у розвитку цієї моделі, свідченням чого є й проекти, презентації яких ви сьогодні побачите».
Короткий огляд комплексної програми КПІ «Системи спеціального та подвійного призначення» зробив Михайло Ільченко. Він, зокрема, наголосив, що вона реалізується за трьома основними напрямами: «Зброя та захист від неї», «Системи зв’язку та інформаційної безпеки», «Системи забезпечення військової діяльності».
Представники науково-конструкторських груп, які працюють в університеті над створенням нових систем і виробів військово-оборонного призначення, зробили презентації низки проектів, спрямованих на вирішення найактуальніших задач забезпечення Збройних Сил України. Це й сучасні, потужніші за традиційні, боєприпаси; і ефективні протикумулятивні екрани та надміцна броня для бронежилетів і захисту бойової техніки; і нові малогабаритні засоби зв’язку з підвищеним захистом; і безпілотні літальні апарати та інше.
Під час обговорення побаченого всі учасники наради наголошували на важливості представлених розробок і необхідності створення дієвої системи координації діяльності державних органів, освітян, науковців, представників промисловості та бізнесу в напрямі створення нової техніки для потреб оборони. Крім того, були висловлені й побажання щодо включення в університетську програму розробки деяких радіоелектронних засобів, яких потребують сьогодні українські військові.
«Сьогодні я отримав чергове підтвердження того, що наша наука – це серйозна сила, що ми маємо чудові колективи», – наголосив, підводячи підсумки обговорення проектів, Роман Романов. А задля забезпечення оперативного узгодження діяльності науковців-освітян з роботою Укроборонпрому він запропонував ректору визначити співробітника КПІ, який міг би виконувати в очолюваному ним концерні обов’язки радника генерального директора.
Розмова на нараді охопила дещо щирше коло питань, ніж ті, що були визначені в її порядку денному. Мова йшла і про необхідність прийняття нового законодавства, яке відрегулювало б відносини у сфері інтелектуальної власності, і про фінансування наукових та конструкторських робіт. Найоптимальнішою моделлю такого фінансування сьогодні, з точки зору учасників, є державно-приватне партнерство науки і високотехнологічного бізнесу, коли промисловість у легальний спосіб купує і впроваджує у виробництво нові ноу-хау і технології, розроблені в університетах. «Це дуже важливий момент, який дозволить університетам вийти на високий рівень фінансування, – зауважив народний депутат України, який, власне і ініціював цю нараду, Олександр Співаковський, – Ми готові приймати потрібні закони, які формалізують такі стосунки».