29 листопада зі студентами і аспірантами НТУУ «КПІ» зустрілася Міністр юстиції України Олена Лукаш. Зустріч була присвячена питанням підготовки до підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Як один із співавторів тексту проекту цього документу Міністр докладно розповіла учасникам зустрічі про термін, на який він має прийматися, основні його положення і особливості, та пояснила аудиторії деякі тонкощі закладених у ньому правових норм.

В угоді з Україною, як зауважила Олена Лукаш, на відміну від документів, які ЄС підписував з іншими східноєвропейськими країнами, базовими є положення про економічну, а не політичну інтеграцію. Тим більше немає в ній норми про повну політичну інтеграцію України до Євросоюзу. Відтак асоціація визначає стратегічний шлях, прямуючи яким слід вирішувати існуючі тактичні питання. Немає жодних перешкод на шляху виконання плану дій з євроінтеграції. Цим слід займатися щоденно, незалежно від того, підписано у Вільнюсі якісь документи, чи ні. Адже для того, щоб працювати в цьому напрямку, не потрібно підписувати додаткових документів.

«Безумовно, ця угода для Євросоюзу і для України була, є, і буде певним символом», – наголосила у своєму виступі Міністр юстиції України. Втім, заховано в ній і ризики, оскільки підписання несе значні загрози для нашої економіки. На них Олена Лукаш зупинилася особливо. Це проблеми з робочими місцями, а ще – з громадянами, зі свободою їх пересування тощо. Адже тиск з боку нашого східного сусіда, наслідки якого вже відчули цілі галузі вітчизняної економіки, останнім значно часом посилився. Тому потрібно домовлятися. Суб’єктами таких перемовин мають бути не дві сторони, а три – Євросоюз, Україна і Російська Федерація. Саме з такою ініціативою вийшов кабінет Міністрів України, і саме такі дії можуть привести до бажаного результату.

«Я голосувала на засіданні Уряду про призупинення процесу задля проведення перемовин у форматі трьох, задля врегулювання економічних проблем, до яких підписання може призвести, – підкреслила Олена Лукаш, відповідаючи на одне з запитань із залу. – Напевно, немає в українському уряді людини, окрім хіба що Міністра закордонних справ, що стільки, скільки я, зусиль доклала для підписання цієї угоди, яка стільки часу провела на переговорах у Страсбурзі, в Брюсселі, в Люксембурзі. Але я знаю і її недоліки, знаю, до яких наслідків може привести безоглядне її підписання. Тому я хочу, щоб це були не просто мрії, а щоб це були мрії і дії».

Взагалі, запитань наприкінці зустрічі було дуже багато. Стосувалися вони не лише власне угоди про асоціацію, але й реакції владних структур на Євромайдан; порушень прав студентів на участь у протестних акціях, яких, на відміну від керівництва НТУУ «КПІ», припускаються очільники деяких київських вишів; навіть біографії Міністра, секретів її життєвого успіху і деяких питань роботи очолюваного нею міністерства, зокрема обставин призупинення на початку жовтня цього року роботи держреєстрів тощо.

Дата події