17 жовтня у Залі засідань Вченої ради НТУУ «КПІ» відбулося підбиття підсумків, нагородження переможців і церемонія закриття ІІ Всеукраїнського фестивалю інноваційних проектів «Sikorsky Challenge 2013».
Утім підбиттю підсумків передувала презентація 15 проектів, які увійшли в «шорт-лист» фестивалю, тобто були відібрані Експертною комісією для участі в фіналі й, у разі перемоги, отримання коштів для створення стартапів з метою подальшого втілення їх у життя.
Фестиваль традиційно пройшов під патронатом Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» у співпраці з Незалежною асоціацією банків України, Українським науково-технологічним центром (УНТЦ), Посольством Сполучених Штатів Америки в Україні, Європейською комісією та інноваційними компаніями і фондами України, Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки. Безпосереднім його організатором виступив Науковий парк «Київська політехніка».
В урочистих заходах фінальної частини фестивалю взяли участь заступник голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України, голова Наглядової ради Наукового парку «Київська політехніка» Віктор Івченко, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Сергій Мамедов, віце-президент АН вищої школи України Максим Стріха (голова Міжнародного журі фестивалю), президент Малої академії наук, член-кореспондент НАН України Станіслав Довгий, директор Інституту стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми «Україна» Павло Гайдуцький, виконавчий директор Українського науково-технологічного центру (США) Майкл Айнік, представники інноваційних фондів і організацій США, Росії, Казахстану, Білорусі та України, вчені, викладачі, аспіранти НТУУ «КПІ» та інші.
«Sikorsky Challenge» проведено в НТУУ «КПІ» вдруге, і вже його підготовчий етап – етап подання проектів для участі в конкурсному відборі, який розпочався 15 квітня і тривав до кінця серпня, засвідчив, що він стає однією з головних в країні щорічних подій в царині організації сприяння інноваційній технічній діяльності.
«Існують різні підходи щодо ролі університетів в освітньо-науковій діяльності. Ми в КПІ стоїмо на позиції, що …центральною ланкою інноваційної діяльності є великий технічний університет, який, до певної міри, перебирає на себе функції великих компаній і створює у себе такі центри розробки нових ідей, які дозволяють таким компаніям успішно конкурувати на ринках, – наголосив, відкриваючи заходи в рамках заключного дня фестивалю, ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський. – При цьому влада забезпечує університетам політичну підтримку і сприяє взаємодії бізнесу і університету, а університет надає як наукову, винахідницьку, так і навчальну компоненти, а також кадрове супроводження тих чи інших інновацій у співпраці з тими чи іншими hi-tech компаніями. На цій моделі побудована робота нашого Наукового парку «Київська політехніка», і цей фестиваль є одним з майданчиків, на якому можуть зустрітися всі учасники інноваційного процесу».
До речі, на цьому засіданні було презентовано Венчурний фонд, який носить таку ж само назву, як і фестиваль – «Sikorsky Challenge», і зможе забезпечувати інвестиційно-фінансову підтримку стартапів, створюваних за результатами конкурсу. Організацію фонду взяла на себе компанія-партнер Наукового парку «Національний резерв».
Що ж до фіналістів, то вони представляли колективи НТУУ «КПІ», Інституту проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного НАН України, Волинського інституту матеріалознавства та енергозбереження, Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України та МАН України. Важливим критерієм відбору проектів була не лише їхня інноваційна складова (це обов’язкова умова участі в фестивалі!) – обиралися передусім бізнес-орієнтовані проекти – такі, які мають наукове і прикладне значення, можуть бути впроваджені у виробництво, застосовані в практиці й дати економічний чи соціальний ефект. Тобто йшлося про розробки, спрямовані на розв’язання актуальних для нашої країни проблем. Тож тематика робіт, які вийшли у фінал, стосувалася доволі широкого кола питань – від розробки нових технологій водоочищення та енергозберігаючих нагрівальних елементів широкого призначення до спеціальних медичних пристроїв і приладів.
А переможцями ІІ Всеукраїнського фестивалю інноваційних проектів «Sikorsky Challenge 2013» стали: 1 місце – проект «Інтелектуальні сенсорні технології для експрес-діагностики сільськогосподарських культур» (автор Євгенія Сарахан (Інститут кібернетики ім.В.М.Глушкова; 2 – проект «Інструмент для керованої гіпотермії пацієнтів з серцево-судинною патологією» (автор Віталій Максименко, НТУУ «КПІ») і 3 – проект «Енергозберігаючі нагрівальні елементи широкого призначення» (автор Віталій Петровський, ТОВ «Волинський інститут матеріалознавства та енергозбереження»).
Авторські колективи трьох проектів-переможців отримують від Незалежної асоціації банків України кошти на фінансування стартапів, тобто для реалізації їхніх ідей у середовищі Наукового парку «Київська політехніка» (І місце – 80 тис. грн.; 2 – 56 тис. грн.; 3 – 24 тис. грн.).
Для нагородження преміями Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» (по 8 тисяч гривень кожна) Міжнародне журі рекомендувало проекти «Телерадіоінформаційна система мультисервісного доступу «UMDS» (автор Олександр Мазуренко, НТУУ «КПІ»), «Порошки самофлюсівних сплавів для напилювання покриттів багатофункціонального призначення (зносостійких, корозійностійких, відновлювальних та інше) газотермічними методами та обладнання для їх отримання» (автор Анатолій Степанчук, НТУУ «КПІ»), «Контроль втоми феромагнітних матеріалів неруйнівним магнітним методом» (автор Карина Вакуленко, Інститут проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного НАН України), «Адаптивний вітрогенератор» (автор Олександр Малярко, МАН України) і «Пристрій для захисту свердловинних насосів від «сухого ходу» (автор Микола Криворучко, МАН України). Ці премії будуть вручені лауреатам пізніше – в урочистій обстановці безпосередньо в приміщенні Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна».
Просто в ході засідання Міжнародного журі спеціально для юних дослідників була заснована ще одна премія – Міжнародного фонду сприяння інвестиціям. Її отримали проекти «Інвалідний візок-всюдихід» (автори Тимур Аббасов і Олексій Яма, МАН України), «Нові пристрої для отримання вуглецевих наноструктур електророзрядним методом» (автор Ярослав Боровий, МАН України) і «Система дистанційного моніторингу хворих у реабілітаційний період на основі використання технології безпровідних сенсорних мереж» (автор Сергій Вольвач, МАН України). Їм вручено по 5 тисяч гривень
Вітаємо переможців!