2 квітня в Державному політехнічному музеї при НТУУ «КПІ» відбулися чергові наукові читання з циклу «Видатні конструктори України». Присвячені вони були 110-й річниці від дня народження одного з найвідоміших радянських фізиків – дійсного члена і багаторічного очільника Академії наук СРСР Анатолія  Петровича Александрова. 

Фізик - ядерник, один із фундаторів радянської атомної енергетики, Президент АН СРСР, кавалер 9-ти орденів Леніна, тричі Герой Соціалістичної Праці, лауреат 4-х Сталінських і Ленінської премії, Анатолій Александров народився в 1903 році у місті Тараща на Київщині. Йому судилося стати одним зі знакових фігур радянської науки. Він займався багатьма найскладнішими науково-технічними проблемами і завжди блискуче їх розв’язував. Саме Александров сконструював пристрої розмагнічування кораблів, пристосування для знищення підводних протичовнових загороджень, був розробником судових енергетичних установок для атомних криголамів «Ленін», «Арктика», «Сибирь». Він виступив ініціатором створення найбільшої в СРСР установки  зрідження гелію, керував розробкою атомного реактора РБМК, кількох інших реакторів цивільного і військового призначення, опікувався багатьма іншими проблемами. Були в його долі й сумні сторінки, однією з найтрагічніших з яких стала катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції.

З огляду на широту тематики наукового спадку, який залишив по собі видатний фізик, на Наукові читання прийшли не лише студенти, аспіранти і науковці НТУУ «КПІ» та юні члени Київської Малої академії наук, але й колишні військові моряки, які служили на атомних підводних човнах, понад те, були першими, хто освоював цю грізну бойову техніку, розроблену під керівництвом Анатолія Александрова.

Після вступного слова  проректора з наукової роботи університету академіка НАН України Михайла Ільченка перед учасниками слухань з доповіддю «Видатний фізик ХХ століття А.П.Александров» виступив Герой України, директор Інституту магнетизму, академік НАН України Віктор Бар’яхтар. Він розповів про етапи наукової біографії Анатолія Петровича і всебічно охарактеризував його наукові досягнення. Доповненням до цього виступу стали доповіді старшого наукового співробітника відділу нейтронної фізики Інстиутут ядерних досліджень НАН України к.ф-м.н. Олександра Кальченка «Академік А.П.Александров та атомна енергетика України», капітан-лейтенанта у відставці, командира групи дистанційного керування, командира групи КВП і А, командира дивізіону живучості на атомних підводних човнах першого покоління Валерія Гороховського «Морська стежина академіка А.П.Александрова» та інші.

На завершення читань учасникам було продемонстровано документальний фільм «Корабль с атомным сердцем», присвячений проектуванню та спорудженню першого радянського атомного підводного човна і його творцям.   

Дата події