З 4 по 7 березня в НТУУ «КПІ» перебувала делегація Бостонського коледжу, очолювана керівником Фізичного коледжу департаменту мистецтв і наук цього навчального закладу доктором Майклом Нойтоном.

Заснований 1863 року Бостонський коледж є нині одним з найвідоміших у США університетів, який обіймає 31 місце серед американських ВНЗ за рейтингом «America’s Best Colleges 2013: National Universities», який складає редакція газети «U.S. News & World Report». Тут навчається понад 14 з половиною тисяч студентів і аспірантів з 60 країн світу. Їх підготовка з природничих, технічних, економічних, гуманітарних і мистецьких спеціальностей здійснюється в двох коледжах і семи школах. Утім до КПІ завітали фахівці з того підрозділу, напрями діяльності якого стосуються галузей, у яких успішно працюють їхні київські колеги.

Мета візиту представників Бостонського коледжу – ближче знайомство з НТУУ «КПІ» та обговорення можливостей розширення співпраці з його інститутами і факультетами відповідного профілю. Саме розширення, бо науковці наших університетів уже розпочали спільну діяльність. У рамках проекту, який фінансується за рахунок гранту, наданого американським фондом CRDF, вони працюють над розробкою нового покоління сонячних елементів. КПІ в проекті представляє кафедра мікроелектроніки, причому її вчені вже досягли в цій роботі вагомих результатів.  

Тож під час цього візиту гості ознайомилися не лише з історичною частиною університетського кампусу та експозицією Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ», але й з обладнанням і роботою університетського «Навчально-наукового центру рентгеноструктурного аналізу НТУУ «КПІ» – РИГАКУ», «Українсько-Японської Навчально-наукової лабораторії експрес-мікроскопії» НТУУ «КПІ» та Компанії «Tokyo Boeki Technology Ltd», міжкафедральної лабораторії електронної мікроскопії тощо.

Майкл Нойтон також прочитав для студентів факультету електроніки та інженерно-фізичного факультету лекцію, присвячену питанням використання і технології виробництва нанокоаксиальних кабелів. Такі нанокабелі влаштовані як звичайні коаксіальні кабелі, але їхній діаметр менший за довжину світлової хвилі. Вони можуть передавати електромагнітні хвилі світового діапазону на певні відстані й використовуватися в системах передавання даних, у сонячних батареях та в деяких інших сучасних електронних пристроях. Керівник Фізичного коледжу департаменту мистецтв і наук Бостонського коледжу доктор Майкл Нойтон є одним з авторів першої публікації про такі технології, надрукованої кілька років тому в американському науковому журналі «Applied Physics Letters», тож київські політехніки мали змогу отримати відповіді на запитання від ученого, який є нині одним з головних фахівців у світі з цих проблем. Запитань було чимало і лекція швидко перейшла у формат живого спілкування щодо конкретних аспектів упровадження й застосування подібних виробів.

Підсумки візиту були підбиті 7 березня під час зустрічі, в якій взяли участь перший проректор академік НАНУ Юрій Якименко і проректор з міжнародних зв’язків член-кореспондент НАНУ Сергій Сидоренко. Одним з головних питань, яке обговорили її учасники, стало розширення співпраці між НТУУ «КПІ» та Бостонським коледжем у галузі мікроелектроніки, нанотехнологій та наноматеріалів і організації спільних досліджень. Оскільки візит засвідчив, що тематика деяких робіт науковців обох наших університетів у цих галузях є достатньо близькою, то узгодження їх програм, обмін відповідною інформацією чи навіть зразками матеріалів міг би бути надзвичайно корисним. Певна річ, не менш корисним стало б започаткування академічних обмінів між Бостонським коледжем і КПІ. Утім, щоб робота в цьому напрямі була ефективною, слід, як зауважив перший проректор Юрій Якименко, укласти меморандум або угоду про співробітництво. Тож учасники зустрічі вирішили підготувати такий документ і вже ближчим часом приступити до його реалізації.

Дата події