Минулого тижня НТУУ "КПІ" вітав у своїй ошатній залі засідань Вченої ради шанованих гостей, чарівних жінок, талановитих і дуже патріотичних Оксану Забужко  та сестер Тельнюк – Лесю та Галину. Цим виступом  ознаменувалося  відродження в Києві Літературно-артистичного товариства (через 107 років!).  Оксана Забужко, українська письменниця та філософ, розповіла студентам і викладачам університету про історію цього руху, про учасників різних років: кращих українських інтелектуалів – Лесю Українку, Людмилу Старицьку-Черняхівську, Миколу Лисенка, Ореста Левицького, Івана Стешенка.

О. ЗабужкоО. Забужко  нагадала у своєму виступі, що Літературно-артистичне товариство об'єднувало артистів, художників, літераторів, учених і  діяло в Києві впродовж 1895-1905 рр. У 1902 році нараховувало понад 160 дійсних членів, проте у вересні 1905 року згідно з наказом царського уряду товариство було закрито.

У часи свого існування товариство "давало дах українському слову, коли воно було нелегальним і забороненим", –  зазначила  доповідачка. Нині, за її словами, одним із основних завдань поновленого об'єднання є активізація історичної пам'яті суспільства. "Ми не пишемо ніякого статуту. Ми можемо зробити, щоб 25 лютого в українській свідомості лишалося не днем інавгурації президента, а днем народження Лесі Українки, про що українські журналісти за два роки, здається, цілковито забули. Це є чиста громадська робота. Це є те, що я – письменниця – відриваю від себе і віддаю своїй країні", – підкреслила у своєму "реферативному" виступі Оксана Забужко.

 Дует сестер Тельнюк презентував новий проект "Дорога зі скла", в основі якого – вірші Оксани Забужко. Зал був заворожений музикою та словами пісень "Цілунок", "Нічні метелики", "Теорема", "Благословляю жінку" та ін., в яких порушуються вічні  питання буття, утверджується Любов і Добро. Музичною поезією чи поетичною музикою назвала це божественне виконання у своєму вітальному слові завідувачка кафедри української мови, літератури та культури ФЛ Олена Петрівна Онуфрієнко. Вона висловила щиру вдячність гостям за прекрасний вечір та зазначила, що він став добрим зачином міжнародної конференції, присвяченої творчості Лесі Українки, яку проводить кафедра в ознаменування цьогорічного ювілею нашої славної поетки.

А.Ф.Нечипоренко, доцент кафедри української мови, літератури та  культури ФЛ, Фото Євгенії Мащенко

28 березня у залі Вченої ради Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» у рамках університетського семінару «Видатні постаті українознавства» відбулося зібрання, присвячене вшануванню пам'яті та дослідженню творчості Лесі Українки. Студенти, викладачі та працівники КПІ стали учасниками літературно-музичної імпрези за участю відомої української письменниці, літературознавця та філософа Оксани Забужко й дуету сестер Тельнюк – композиторки Лесі Тельнюк і співачки Галини Тельнюк. Це дійство – перший крок на шляху відновлення діяльності Київського літературно-артистичного товариства – об’єднання діячів української культури, яке відіграло надзвичайно важливу роль в утвердженні української культури.

Концертна програма під назвою «Дорога зі скла», що її презентували сестри Тельнюк студентам-політехнікам, – це пісні на слова Оксани Забужко. Музику до пісень написала Леся Тельнюк. Галина Тельнюк прокоментувала майже кожну пісню, розповідала про її особливість, чим вона є близькою для них. А ще немало співали про кохання – щасливе й не дуже.

Ініціаторки відродження Літературно-артистичного товариства сподіваються, що товариство, як і сторіччя тому, стане лабораторією мистецтв, де збиратимуться українські інтелектуали, чия творчість і наукова діяльність не залежить від політичної кон’юнктури чи «державного замовлення».

Дата події