27 березня в Державному політехнічному музеї при НТУУ "КПІ" відкрито виставку, присвячену 80-річчю Української студії хронікально-документальних фільмів.
Виставку відкрили міністр культури України Михайло Кулиняк, заступник голови Державного агентства України з питань кіно Лідія Клименко, директор Української студії хронікально-документальних фільмів Наталія Шевчук, проректор з наукової роботи НТУУ “КПІ” Михайло Ільченко та директор Державного політехнічного музею Наталія Писаревська. В церемонії відкриття взяли участь ветерани і працівники студії, студенти і викладачі НТУУ "КПІ", любителі кіномистецтва.
Відразу після розрізання червоної стрічки працівники студії на чолі з її директором влаштували коротку театралізовану виставу, за 80 секунд якої учасники відкриття побачили всі етапи творення кіно – від задуму до фільму. З огляду на те, що у фільмах студії закарбовані хвилюючі миті історії нашої країни, дійство унаочнило гасло виставки: "Кіно – воно з безсмертям заодно, кіно – воно в історію вікно". Ці слова надзвичайно влучно характеризують роль Української студії хронікально-документальних фільмів в увічненні української історії останніх восьми десятиліть.
Слід зауважити, що між появою терміну "документальний" та створенням "Укркінохроніки" в Харкові у 1931 році минуло лише 11 років. У 1939 році студія була переведена з Харкова в столицю радянської України – Київ. З тієї пори і до сьогодні центром українського хронікального кіно є комплекс на вулиці Щорса, 18, де свого часу було зведено справжнє кіномістечко – адміністративний корпус, технологічні цехи, житловий будинок для працівників студії.
Відвідувачі виставки мають змогу ознайомитися з найвищими здобутками української кінодокументалістики, докладніше дізнатися про творчість видатних вітчизняних кіномитців і окремі віхи діяльності студії від 30-х років ХХ століття до наших днів. Її історія тісно пов'язана з КПІ: більше 50-ти фахівців, підготовлених на факультеті кіноінженерів (згодом – електроакустичному), впродовж багатьох років успішно працювали на студії.
На виставці в Державному політехнічному музеї при НТУУ "КПІ" також експонується кіноапаратура різних років випуску, передана на збереження у ДПМ при НТУУ "КПІ". Це обладнання демонструє технологічний процес створення кіно. Камери "Родіна", "Конвас", "Кінор 35Н", репортерські магнітофони для синхронного запису звуку, високоякісні мікрофони, комплекси магнітного запису на 35-мм магнітну перфоровану плівку, апаратура запису негативу оптичної фонограми, візитажні і звукомонтажні столи дозволяли відзняти, озвучити, змонтувати і надрукувати в цеху масового друку студії позитивні 35-мм фільмокопії з оптичною фонограмою. За допомогою цієї техніки українські кінематографісти впродовж років існування студії відзняли декілька тисяч документальних кінофільмів, а також багато кілометрів кінохроніки. А ще тут є й кінопроектор 23 КПК – без такого обладнання глядачі просто не мали б змоги побачити ці фільми. Тож музей Київської політехніки поповнився цікавими експонатами, які стануть у пригоді майбутнім інженерам зі спеціальності "Аудіо, відео- і кінотехніка".
Виставка, присвячена ювілею "Укркінохроніки", працюватиме в Державному політехнічному музеї при НТУУ "КПІ" до травня.