У НТУУ "КПІ" пройшла П'ята міжнародна конференція "Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє". Її організаторами виступили громадська організація "Жінки в науці", Український центр гендерної освіти при НТУУ "КПІ", кафедра ЮНЕСКО "Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика" при НТУУ "КПІ", Київський інститут гендерних дос­ліджень. Сприяння організаторам надали Український жіночий фонд, який виступив головним фінансовим донором конференції, та Український міжнародний комітет з питань науки та культури при НАН України. Участь у роботі цього форуму, яка розпочалася 4 листопада, взяли понад 100 учасниць і учасників з 9 країн світу.

Відкрив конференцію проректор КПІ, директор Українського центру гендерної освіти при НТУУ "КПІ", член-кореспондент НАН України Сергій Сидоренко.

– Проведення кон­ференції з такої те­матики стало для на­шого університету традиційним, – на­голосив він у своєму вступному слові. – З початку 2000-х років такі заходи стали у нас регулярними. КПІ був одним з перших українських вишів, які ініціювали впровадження гендерної ком­­поненти в свої навчальні курси. Сьо­­годні у нас накопичено і певний досвід у викладанні спеціальних дисциплін, пов'язаних з гендерною проблематикою.

Виступ голови Громадської організації "Жінки в науці" доктора біологічних наук Віри Троян задав загальну тональність усій подальшій роботі – ділову, зосереджену на реальних проблемах вітчизняної гендерної політики, які конче потрібно розв'язувати. Урешті-решт, на проблемах жінок-вчених, яким, власне, і присвячено цей захід, і, ширше, на проблемах усієї нашої вітчизняної науки.

– Сьогодні Україна має переломити тенденцію "відтоку мізків", – майже афористично зауважила вона з трибуни, – і перейти до політики "циркуляції мізків", коли наші науковці від'їжджають за кордон, щоб повернутися додому збагаченими новими знаннями і досвідом.

З доповідями на пленарному засіданні виступили директор Інституту молекулярної біології та генетики НАН України академік НАН України Ганна Єльська, голова Українського міжнародного комітету з питань науки та культури академік НАН України Ярослав Яцків. І якщо Ганна Єльська надзвичайно цікаво розповіла про сучасні тенденції розвитку своєї галузі (її доповідь називалася "Біомедицина – медицина майбутнього"), яка працює на стику біології, медицини та інформаційних технологій, і звісно, про жіночий внесок у такі дослідження, то Ярослав Яцків торкнувся дещо ширшої проблематики розвитку вітчизняної науки і, загалом, суспільства і держави. Основну думку тієї частини його виступу, яка була присвячена жіноцтву, він сформулював так:

– Головне гендерне  питання, яке стоїть перед суспільством – те, що жінкам потрібно забезпечити можливість брати активнішу участь у полі­тичному житті держави. От тоді і почнуть вирішуватися наші проблеми!

На пленарному засіданні виступили також директор Програми академічних обмінів ім. Фулбрайта в Україні Мирон Стахів, жінки-науковці, які представляють європейські, російські й вітчизняні університети та громадські орга­нізації, що працюють у сфері гендерної проблематики.

Після перерви конференція продовжила роботу по таких секціях: "Академічні перспективи гендеру. Гендерний вимір освітньої та наукової політики", "Роль жінок в історії; історичні портрети українських жінок-вчених та освітянок", "Жіноче лідерство в науці; наукові дослідження наших сучасниць". На них були розглянуті доповіді науковців та викладачів навчальних закладів з різних регіонів України, а також вчених з Німеччини, США, Швеції, Фінляндії, Росії та Литви. Окрім того, учасники обговорили гендерні аспекти розвитку науки на засіданні круглого столу "Молодь і наука: інноваційні інформаційні технології в науці та освіті" та ознайомилися з презентаціями проектів та видань громадських і жіночих організацій, присвячених жінкам-вченим та винахідницям, правам жінок і дітей та відкриттю Інформаційного центру українських жіночих організацій України та діаспори. Тривала робота по секціях і наступного дня, в суботу 5 листопада. А закінчилася конференція підбиттям підсумків і прийняттям резолюцій.

Дмитро Стефанович

4-5 листопада 2011 р у Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут ” відбудеться П’ята міжнародна конференція “Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє”. Організатори конференції: Громадська організація «Жінки в науці», Український центр гендерної освіти при НТУУ «КПІ», Кафедра ЮНЕСКО «Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика» при НТУУ “КПІ” і Київський інститут гендерних досліджень за сприяння Українського жіночого фонду та Українського міжнародного комітету з питань науки та культури при НАН України.

На конференцію заявлено понад 120 доповідей від науковців, викладачів навчальних закладів з різних регіонів України, а також вчених з Німеччини, США, Швеції, Фінляндії, Росії та Литви. Програма конференції включає пленарне засідання з науковою доповіддю академіка НАН України Ганни Єльської «Біомедицина – медицина майбутнього», секційні засідання на теми:

  • «Роль жінок в історії; історичні портрети українських жінок-вчених та освітянок»
  • «Академічні перспективи гендеру. Гендерний вимір освітньої та наукової політики»
  • «Жіноче лідерство в науці; наукові дослідження наших сучасниць»,
    а також круглий стіл:
  • «Молодь і наука; інноваційні інформаційні технології в науці та освіті».

У процесі обговорення означених питань будуть висловлені пропозиції щодо шляхів реформування науки і освіти в Україні та щодо заходів, направлених на сприяння повноцінній реалізації інтелектуального потенціалу молоді та жінок.

Передбачено також презентації проектів і видань громадських та жіночих організацій, зокрема таких як:

  • музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху
  • портретів жінок-вчених та освітянок , рекомендованих для оформлення навчальних закладів;
  • проекту "Жінки вчені і винахідниці КПІ";
  • проекту «Права жінок і дітей в Україні – комунікаційний компонент»;
  • календаря про жінок-вчених Іспанської Асоціації жінок-астрономок та науково-популярного журналу «Світогляд»;
  • Жіночого Консорціуму ННД-США (Нові незалежні держави – США)
  • інформаційного центру українських жіночих організацій України і діаспори (фундатори - родина Даниленків) та інших

Відбудеться екскурсія по Національному технічному університету “КПІ” з відвіданням Державного політехнічного музею.

Матеріали конференції буде опубліковано.

Програма конференції

  • 4.11.2011.
    • 10.00 – 13.30 – відкриття конференції, виступи почесних гостей та організаторів, наукові доповіді.
    • 13.30 – 15.00 – перерва
    • 15.00 – 18.30 – засідання секцій «Академічні перспективи гендеру. Гендерний вимір освітньої й наукової політики», «Молодь і наука; інноваційні інформаційні технології в науці та освіті», «Жіноче лідерство в науці; наукові дослідження наших сучасниць» та «Роль жінок в історії; історичні портрети українських жінок-вчених та освітянок».
  • 5.11.2011.
    • 10.00 – 12.00 – підсумки роботи секцій, загальна дискусія, прийняття резолюції та закриття конференції.
Дата події