Про козака Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон Френсіс Теффт згадав у своєму виступі для студентів і викладачів НТУУ "КПІ" 27 квітня. Згадав невипадково, хоча  лекція його була присвячена питанням, на перший погляд, достатньо далеким від української історії –  розвитку громадянських свобод. Називалася вона "Демократія та чому вона настільки важлива для України". Отже, той козак пішов світ за очі щастя шукати, але знайшов лише тугу за батьківщиною і сум при погляді на журавлині ключі, що летять до рідного краю. Посол зауважив, що така доля може спіткати багатьох людей, які не бачать або не хочуть бачити для себе перспектив у рідній країні і налаштовують себе лише на виїзд з неї. Демократія такі можливості надає. Але й накладає вимоги щодо відповідальності за свій вибір. Молода людина, яка отримала право власноруч вибудовувати власні життєві цінності й вільно обирати шлях у житті, має це усвідомлювати.

Джон Френсіс Теффт навів аудиторії слова видатного американського політика другої половини ХХ століття Джона Кеннеді: "Кожного разу, коли людина відстоює ідеал, …або постає проти несправедливості, від неї розходяться малесенькі хвилі надії, які…перетинаючись з іншими, …утворюють потік, здатний знести наймогутніші стіни…". І вибір молодого покоління українців може стати вирішальним для успіху демократії, свободи і процвітання України. Вибір і бажання подолати ті перепони, які стоять сьогодні на шляху модернізації та економічного розвитку країни, насамперед, звісно, корупції та правового нігілізму. 

Посол США взагалі говорив про дуже важливі речі. І не лише про демократію, але й про її неподільний зв'язок з економічним поступом держави. "Демократія і модернізація ідуть пліч-о-пліч", – стверджував він у своєму виступі. Модернізація в широкому розумінні слова, тобто не лише соціально-політичні зміни, але економічний та технологічний поступ. Очевидно, що динамічний розвиток держави неможливий без укорінення у свідомості її громадян демократичних цінностей та без дотримання ними демократичних норм, базових для демократичних суспільств. Однією з основних цінностей такого суспільства посол США назвав верховенство права. Це той бастіон, який захищає від довільного захоплення – як відкритого віднімання свободи чи власності владою, так і більш прихованого злодійства шляхом корупції. А ще – і це дуже важливо для студентів провідного технічного університету, – підкреслив Джон Френсіс Теффт, – незалежні суди, які дотримуються принципу верховенства права, в демократичній країні допомагають захищати права інтелектуальної власності. А це, у свою чергу, заохочує тих, хто має цікаві й продуктивні ідеї до їхньої реалізації на своїй батьківщині в Україні, а не деінде за кордоном.

Доречно буде згадати, що перед тим як вийти на кафедру зали засідань Вченої ради НТУУ "КПІ", Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Френсіс Теффт відвідав Науковий парк "Київська політехніка", де ознайомився із науково-технічними здобутками та пропозиціями науковців і студентів університету. Тому говорив про ідеї та розробки молодих дослідників, маючи на увазі цілком конкретні речі, в тому числі й щойно побачені в університеті.

Наприкінці свого спілкування зі студентами та працівниками КПІ посол США відповів на їхні запитання. Зауважимо, що спочатку аудиторія трохи ніяковіла, але потім запитання посипалися як із рогу достатку, тож розмова вийшла невимушеною і відвертою.

Дмитро Стефанович

Дата події