Тютюн до Європи привіз Христофор Колумб. Спочатку тютюну приписували цілющі властивості, але у XVII сторіччі в Туреччині, Англії та Росії були прийняті закони, які передбачали суворі покарання людей, що палили тютюн.
Якщо говорити про сучасність, то у США та країнах За хідної Європи і Америки спостерігається різка тенденція до обмеження куріння. В Україні є закон про заборону паління в громадських місцях. Не дозволяється курити в ліфтах та таксофонах, закладах охорони здоров'я, навчальних та освітньо-виховних закладах, на спортивних та дитячих майданчиках, у під'їздах житлових будинків та громадському транспорті, в тому числі потягах.
В нашому університеті також діє наказ ректора про заборону паління. Керівниками структурних підрозділів, профкомом університету проводиться значна робота в цьому напрямку, спрямована передусім на пропаганду цінностей здорового способу життя.
Водночас слід сказати, що в Україні курить майже кожна друга доросла людина (42%), а загальна кількість курців сягає 15,5 млн людей. Набагато більше стали курити жінки. Транснаціональна тютюнова індустрія за рахунок агресивної реклами "зомбує" українців, особливо дітей та молодь, неправдою про модність та гламурність тютюнокуріння, чим щороку значно збільшує кількість активних курців.
Викурювання однієї цигарки завдає організмові такої шкоди, як добове перебування на загазованій автомагістралі. Наслідком паління є цілий арсенал небезпечних хвороб, серед яких серцеві напади, інсульт, хронічний бронхіт, різні онкозахворювання, найчастіше – рак легень. Серед курців віком 30-40 років інфаркти трапляються в 5 разів частіше, ніж серед тих, хто не має такої звички.
Останніми роками з'являється все більше досліджень щодо стану здоров'я оточуючих курців людей. Як діє побічний димовий потік від запаленої сигарети на людей, які не палять? Дослідження феномена "пасивне куріння" проведено у Франції, США та інших країнах. Встановлено негативну дію на склад крові, нервову систему пасивного курця. Великої шкоди завдає оксид вуглецю, який, проникаючи через легені в кров, міцно сполучається з гемоглобіном, перешкоджаючи доставці кисню тканинам. Якщо дорослі палять у присутності дітей на вулиці або в закритому приміщенні, то у дітей удвічі ча стіше реєструються респіраторні захворювання порівняно з дітьми, батьки яких не курять.
Разом з тим практика свідчить, що звичка до паління набувається дуже швидко, має стійкий характер, її надзвичайно важко позбутися.
Тим, хто ще палить, хочемо порекомендувати бестселер Аллена Карра "Легкий спосіб кинути курити". Ця книга вже допомогла багатьом в Америці та Європі кинути палити. Книгу можна знайти в Інтернеті.
Слід пам'ятати, що кинути палити легше сьогодні, ніж завтра! Здоров'я – величезна цінність. Не варто за власні гроші викидати його на вітер з цигарковим димом!