Лекції, семінари, колоквіуми, іспити врешті-решт... Щодня, щогодини і щохвилини нас турбують контрольні, атестації, заліки та екзамени... Така доля студента. А якщо ти ще десь працюєш! Це просто жах! Я розумію потрібно бути занадто цинічною, щоб згадувати про таке страхіття на заслуженому відпочинку. Але дуже вас прошу, не поспішайте обвинувачувати мене в усіх смертних гріхах, а також у перездачах, недоздачах і проспаних іспитах. Я навпаки збираюся раз і назавжди позбавити вас від одного страшенного недугу – втоми . Знайома проблема? Отож, прошу, поки не прочитаєте всієї статті, усі обвинувачення адресувати в її бік. А якщо без жартів, то існує шість ефективних способів, як позбутися знайомства з цією бридкою подругою. Способи ці можна успішно й ефективно застосовувати в нашому непростому студентському житті. І не тільки!

Подейкують, під час Другої Світової війни головнокомандуючий Уїнстон Черчілль у свої сімдесят працював по шістнадцять годин на добу! Справа в тім, що кожного ранку до одинадцятої години він вирішував свої справи, не встаючи з ліжка: читав донесення, диктував накази і навіть проводив важливі наради. Можу лише уявити, які заздрощі брали його колег. Після обіду був обов'язковий сон протягом години. Увечері Черчілль ще раз віддавався двогодинному сну перед вечерею, що подавалася о восьмій. Цікаво, що славнозвісний головнокомандуючий не вдавався до жодних засобів, аби зняти втому. Він всього на всього взяв на озброєння перше правило відпочивати раніше, ніж відчуєте втому.

Намагайтеся розслабитися в процесі роботи, читаючи конспект товариша з почерком студента медінституту, та в домашніх умовах, розрізаючи гострими ножицями шпори – це є друге та третє правило. Ось, наприклад, відома італійська співачка Галлі Курчі завжди перед виступом дозволяла собі декілька хвилин спокою. Це допомагало позбутися нервового збудження перед виходом на сцену і одночасно знімало втому.

Проте, у нашому поки менш, здавалося, заклопотаному житті, турбот, виявляється, не менше. Дуже часто буває, що до кінця дня просто падаєш з ніг, а зробити нічогісінько не встигаєш. Такі прикрощі в результаті перетворюються на нестерпний головний біль і втому. У такому випадку варто скористатися четвертим правилом, що включає в себе чотири пункти:

а) звільніть свій робочий стіл від усіх паперів, крім тих, які безпосередньо стосуються вирішуваної вами проблеми;

б) встановіть чітку послідовність вирішуваних вами справ за ступенем їх важливості;

в) спробуйте вирішувати виниклі проблеми одразу, якщо оперуєте фактами, необхідними для прийняття рішення;

г) вчіться організовувати співробітництво, розподіляти відповідальність та контролювати.

Думаю, будете дуже здивовані, дізнаючись про п'яте правило. Щоденно займаючись нудними справами, ми відчуваємо себе втомленими і роздратованими, і зовсім навпаки почуваємося, коли зайняті чимось улюбленим або цікавим. Отже, спробуйте використати життєвий принцип професора філософії Гайса Вейхінгера, що має досить дивне формулювання “якби”. Усе елементарно. Розумний професор навчав вчиняти так, “якби” ми були щасливі, “якби” наші справи йшли, як ніколи краще і так далі. Є багато прикладів, коли люди, використовуючи це правило, досягали значних успіхів у своїй роботі, яка згодом перетворювалася на справу їхнього життя.

І останнє, шосте правило: пам'ятайте, ніхто й ніколи не помирав від нестачі сну. Тривога з приводу безсоння, спричинює набагато більше шкоди, ніж саме безсоння.

Тепер можна сміливо сподіватися, що всі проблеми будуть вами негайно вирішені й до наступного випробування ви запасетеся всіма можливими засобами боротьби зі втомою.

Кухарчук Інна за матеріалами книги Д.Карнегі “Как перестать беспокоиться и начать жить”