6 грудня в НТУУ «КПІ» відкрито спільну Українсько-Японську навчально-наукову лабораторію експрес-мікроскопії. Обладнання для неї надала університету японська компанія «Tokyo Boeki Technology Ltd», а допомогу щодо організації цієї акції – Українсько-Японський центр НТУУ «КПІ».

На відкриття лабораторії приїхав президент компанії «Tokyo Boeki Technology Ltd» Кадзуечі Учіда. У церемонії також узяли участь перший проректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Юрій Якименко, заступник першого проректора Володимир Тимофєєв, управляючий директор київського представництва компанії «Tokyo Boeki Technology Ltd» Олексій Шпак, керівник Українсько-Японського центру НТУУ «КПІ» Осаму Мідзутані, декан факультету електроніки Валерій Жуйков, декан фізико-математичного факультету Володимир Ванін, декан інженерно-фізичного факультету Петро Лобода, працівники, викладачі, науковці, аспіранти і студенти НТУУ «КПІ».

Факультет електроніки, на кафедрі мікроелектроніки якого працюватиме лабораторія, отримав настільний растровий електронний мікроскоп NeoScope JCM-5000 виробництва фірми JEOL в комплекті з вакуумним насосом, напилювач Neo Coater в комплекті з форвакуумним насосом, ноутбук HP Compaq nx7400, комплекс оптичної мікроскопії, до якого входять оптичний мікроскоп AZ100 в комплекті з цифровою камерою DS-Fi1, контролером цифрової камери DS-U2 та програмним забезпеченням NIS-Elements D, інвертований металографічний мікроскоп ECLIPSE MA100, стереомікроскоп SMZ1000. Загальна вартість нового обладнання становить приблизно 1 млн. 900 тисяч гривень.

Лабораторія експрес-мікроскопії стане вдалим доповненням відкритого торік на базі цього факультету Науково-навчального центру «Наноелектроніка і нанотехнології», основою якого є модульний нанотехнологічний комплекс НаноФаб-100. В ній можна буде робити експрес-аналізи і попередньо досліджувати відповідні зразки матеріалів, а на обладнанні НаноФаб – проводити більш глибокі дослідження і, в разі потреби, відпрацьовувати окремі технологічні прийоми і моделювати наноструктури та наноелектронні пристрої, або навіть забезпечувати їх дрібносерійне виробництво.

Зауважимо, що сфера застосування обладнання лабораторії експрес-мікроскопії не обмежується лише нанотехнологіями. Його можна використовувати також у матеріалознавстві, хімії, біології, геології, і, звісно, в операціях контролю якості виробництва.

Певна річ, використовуватиметься нове обладнання як для наукових досліджень, так і для проведення лабораторних робіт зі студентами. Причому займатимуться на ньому не лише студенти факультету електроніки, але й представники інших факультетів НТУУ «КПІ», насамперед, фізико-математичного й інженерно-фізичного. Понад те, серед майбутніх його користувачів будуть, напевно, і представники інших наукових організацій і промислових підприємств. Тим більше, що завдяки відкриттю цієї лабораторії можливості проведення сучасних досліджень за допомогою комплексу апаратури для рентгеноструктурного аналізу і мікроскопії, якою обладнані інженерно-фізичний факультет і факультет електроніки, значно розширилися. Тож НТУУ «КПІ» отримав ще один потужний елемент забезпечення реалізації в своїй науково-освітній діяльності замкнутого циклу «підготовка кадрів – наукові дослідження - виробництво».

Довідково. Компанія «Tokyo Boeki Technology Ltd» заснована 1947 року. Спеціалізується на постачанні продуктів і наданні послуг у сферах машинобудування для енергетичного комплексу, енергетичних ресурсів, металургії, виробництва сировини, а також в інших областях, тісно пов’язаних з основними галузями промисловості. Своїм клієнтам надає комплекс послуг у сфері маркетингу, розвитку продуктів й удосконалення їх технічних характеристик, виробництва, продажів, технічної підтримки й сервісного обслуговування. Нині об’єднує 22 дочірні компанії, які працюють по всьому світу: в Японії, США, Китаї, Австралії, Росії, Україні тощо. Своє представництво в СРСР компанія відкрила наприкінці п’ятдесятих років минулого століття, з того часу співпрацює і з Україною. В 2005 році уклала Генеральну угоду про науково-технічне співробітництво в мирних цілях з Національною академією наук України.

Дата події