Травень щедро заливає сонцем і теплом міські вулиці. Страшенно хочеться прогуляти пари і податися в якусь далеку мандрівку. Такі “приступи” туризму, впевнена, бувають у кожного, та є люди, для яких туризм – невід'ємна частина життя. Мешканців студмістечка, що марять походами з рюкзаками за плечима і неосяжними просторами природи, об'єднує молодіжний туристичний клуб “СКІФ” студмістечка НТУУ “КПІ”. Вже четвертий рік його очолює і гуртує студентів, покликаних у далечінь, Ігор Павлович Кучерявий.
Якщо людина залюблена у свою справу – це видно відразу. Після бесіди з Ігорем Павловичем виникає нестримне бажання податися зі скіфівцями в якусь мандрівку. Людина глибоких моральних переконань, жартівник і невтомний організатор – “СКІФу” пощастило з керівником: Ігор Павлович – душа турклубу, турклуб – душа Ігоря Павловича (а чи не одна душа на двох?).
Так вже якось склалося, що в КПІ більшість студентських клубів розташовані у підвальних приміщеннях гуртожитків, ось і туристичний клуб “СКІФ” “сховався” у нетрях гурт. №11.
Сходинки вниз відкриють перед вами необмежні можливості: участь у довготривалих походах (І, ІІ, ІІІ категорій складності) як піших, так і водних, участь у туристичних змаганнях і етапах, навчальна підготовка та шанс отримати посвідчення організатора спортивного туризму.
У документах записано, що “СКІФ” займається організацією і проведенням масових туристично-краєзнавчих і спортивних заходів для студентів студмістечка, однак жоден документ не вмістить у собі невтомного керівника, зо три десятки галасливих студентів, 2 катамарани, десятки спальників, палаток і казанків, що з ними збираються у свої мандрівки учасники клубу. Нині “СКІФ” має свого туристичного спорядження для пішого і водного туризму на 50 тис. грн, а все починалося з казанка і однієї великої ложки.
Тепер же кожного року турклуб “СКІФ” організовує три серйозні довготривалі походи, екскурсії вихідного дня по м.Києву та околицях, допомагає в екологічних акціях та туристичних змаганнях, що їх здійснює студмістечко НТУУ “КПІ”. До добре знаного поміж студентів “Лабіринту” скіфівці теж доклали свою руку. За час свого існування учасники турклубу побували в Криму, Карпатах, пройшли водними шляхами України понад 1500 км.
Зі свого “нетуристичного” погляду мені справжнім подвигом видається туристичний водний похід на спортивних катамаранах по р. Південний Буг, що його скіфівці здійснили з 20 по 28 березня цього року. У підготовці походу туристам допомогли адміністрація студмістечка НТУУ “КПІ” та ТСОУ НТУУ “КПІ” на чолі з А.В.Савчуком. Саме Андрію Володимировичу скіфівці завдячують фінансуванням автотранспорту та харчування студентів. З великою роботою – оформленням необхідних документів допомогла адміністрація студмістечка НТУУ “КПІ”.
Повних 7 днів на воді, 140 км загальної довжини маршруту, майже 20 річкових порогів, серед яких знамениті Київський та Печерський третьої категорії складності, нестримна течія, сніг, дощ, сонце – випробування не для слабких.
Очолювана керівником “СКІФу” І.П.Кучерявим та інструктором Міжнародного центру туризму і спорту І.І.Федорченком команда у складі 30 осіб на п'яти катамаранах вийшла на герць із бурхливим Південним Бугом. Як виявилося, з 20 студентів лише восьмеро мали достатню підготовку, інші ж проходили хрещення в бойових умовах.
Як говорить керівник турклубу “СКІФ” Ігор Павлович Кучерявий: “Успіх групи залежить від кожного особисто” – і в екстремальних умовах хлопці й дівчата діяли злагоджено, новачки до кінця походу навчилися робити все, починаючи з приготування обіду і закінчуючи підготовкою плавзасобів.
Усі цьогорічні туристичні походи клубу “СКІФ” присвячені темі пам'яті про Голодомор – “Краса і біль України”, тож і маршрут водного сплаву проходив тими територіями, де голод викосив майже всі села. Туристичний водний похід мав на меті не лише загартувати фізично студентів, а й нагадати їм історію України.
У першому селищі – Тиврів – туристи побували на братській могилі солдат 145-ї дивізії, які загинули під час Другої світової війни у 1941 році. Потім дісталися селища Печори, де відвідали замок Потоцьких, заключним стало містечко Райгород – усюди, де не зупинялися скіфівці, вони проводили екологічні акції – прибирали територію. Власне, одним із завдань походу було очищення берегів р. Південний Буг.
На ночівлю зупинялися подалі від населених пунктів: цього вимагають правила, та й від гріха подалі. Підйом у безстрашних мандрівників – о 7-й ранку. Через дві години – у повному спорядженні на воді. О пів на четверту дня – стоянка, коли можна скинути рятівні жилети, просушити одяг і спорядження. В цей же час – польовий обід. Каші, супи і навіть зелений борщ, зварені на вогнищі та ще й у дружній компанії – смачнішого не знайдеш! А ввечері – пісні під гітару, і відступає зібрана за день втома, і мріється про наступний ранок, про зустріч із бурхливим Південним Бугом.
Як розповідає керівник походу Ігор Павлович Кучерявий, у день мандрівники “пропливали” 15-20 км, інколи 25 км – усе залежало від швидкості течії, на деяких порогах її швидкість досягала 30 км/год. По обіді команда зв'язувалась з базою через супутниковий навігатор, повідомляючи про своє місцезнаходження і стан справ.
Мали “приборкувачі течії” і важливе завдання: сфотографувати пороги р. Південний Буг, проаналізувати рівні підйому і спаду води, і всі ці дані передати в Міжнародний центр туризму і спорту. Там вони будуть використані для розробки наступних туристичних маршрутів, а також допоможуть екологам і гідрологам у вивченні екосфери русла Південного Бугу.
Спілкуючись з учасниками походу, в їхніх очах бачиш лише захват від пройденого маршруту і бажання піти в наступний похід. “Південний Буг – одна з небагатьох річок, що може подарувати незабутні враження і відчуття”, – розповідає Ігор Павлович.
Щороку туристичний клуб “СКІФ” організовує три водні маршрути: два постійні – по ріках Південний Буг та Чорний Черемош і третій – щоразу новий гідрологічний об'єкт. Окрім цього – обов'язковий літній похід у Крим.
До чого прагне “СКІФ” – отримати у майбутньому статус міжнародного туристичного клубу. Нині “СКІФ” співпрацює з іншими туристичними організаціями і, звичайно, відкритий для всіх бажаючих. Щоб дізнатися більше про клуб чи стати його членом, можна звернутися до дирекції студмістечка (гурт. №3) або особисто до керівника клубу “СКІФ” Ігоря Павловича Кучерявого (тел. +38098 320 9241). Наступає літня пора – час подорожей і мандрівок, повірте, “СКІФ” може зробити їх справді незабутніми.