“Творчий вечір – портрет С.П.Корольова” під такою назвою 18 січня в НТУУ “КПІ” пройшли урочисті збори, присвячені вченому, який розпочав нову космічну еру людства.

У вступному слові ректор університету М.З.Згуровський наголосив, що українська земля стала колискою для майбутнього творця ракетно-космічної техніки. У Житомирі він народився. У Ніжині вперше спостерігав політ Уточкіна. Та особлива гордість київських політехніків у тому, що саме в КПІ Сергій Корольов почав формуватися як творець авіаційної техніки. Звідси він узяв краще, що притаманне нашому навчальному закладу, – синтез інженерних знань та творчості. Це й стало передумовою його майбутніх успіхів. Саме в Києві Сергій захопився конструюванням безмоторних і моторних літальних апаратів, влітку 1925 року тут здійснив свій перший політ на планері власної конструкції. В гуртку з вивчення Всесвіту познайомився з перспективами ракетної техніки. Він увібрав здобутки відомої київської авіаційної школи, представники якої відомі в усьому світі: І.Сікорський – піонер авіації, конструктор вертольотів, О.Мікулін та А.Люлька – конструктори двигунів, Д.Григорович – творець гідролітаків та ін.

Академік М.З.Згуровський привітав гостей зібрання – родину С.П.Корольова, представників загону космонавтів, представників усіх гілок влади України, дипломатичного корпусу, наукової та освітянської громадськості.

Радник Президента О.О.Зінченко звернувся з привітанням від Президента України до ветеранів і працівників ракетно-космічної галузі з нагоди 100-річчя академіка С.П.Корольова – людини Землі і Всесвіту, відомого вченого, головного конструктора ракетної техніки, який відкрив практичну космонавтику. Завдяки С.П.Корольову в Україні розпочав відлік своєї історії “Південмаш” – завод, що спочатку ремонтував автомобілі, освоїв новітні технології і став одним із світових центрів ракетобудування. “Впевнений, – говорилося в посланні, – що нащадки й соратники вченого продовжать справу польотів та створення гідних умов для життя на землі”.

Перший заступник Голови ВР А.І.Мартинюк пафосно говорив про КПІ: тут здобував освіту творець ракетно-космічної техніки С.П.Корольов, тут 35 років працював академік Є.О.Патон, тут народився і навчався нинішній президент НАН України Б.Є.Патон – тільки за це можна вважати КПІ вузом №1 в нашій державі. Промовець поінформував, що виконав доручення, отримане від університету: підготував та провів через ВР Закон про науковий парк “Київська політехніка”, за який проголосували понад 300 депутатів. Тож у НТУУ “КПІ” зявилися додаткові можливості продемонструвати, що він найкращий навчальний заклад України. А.І.Мартинюк передав вітання від Голови ВР О.Мороза з побажанням, щоб у НТУУ “КПІ” зростали нові Корольови, виховувалися нові Патони.

Віце-прем’єр-міністр України Д.В.Табачник у своєму виступі розповідав про С.П.Корольова як людину скромну, гуманну, великого мрійника і романтика, що жив і працював у суворі часи. Він творив добро людям, був уважним до колег та учнів, до кожної конкретної людини.

Радник Національної комісії України у справах ЮНЕСКО О.В.Яценківський зачитав вітання від заступника генерального директора ЮНЕСКО з питань природничих наук Вальтера Ерделена, де наголошувалася роль С.П.Корольова як визнаного міжнародною спільнотою вченого, який належить до еліти всесвітньо відомих дослідників та творців космонавтики.

Президент НАН України Б.Є.Патон розповів, що С.П.Корольов працював з багатьма науково-дослідними інститутами Києва та Харкова, а також з виробничими підприємствами України. Згадував, як відвідав Сергія Павловича на першому етапі створення корабля “Союз“, той водив його лабораторією, давав пояснення, при цьому обмірковуючи і вносячи корективи в завдання і роботи “на ходу”.

Пригадав і жарт, який переповідали колеги вченого і який, як стверджували, дійсно мав місце. Корольов, перевіряючи роботи з виготовлення першого супутника, запитав у працівника:

– Ви що робите?

– СП.

– Та ні, то я СП – Сергій Павлович, а ви працюєте над ПС – першим супутником.

Далі програму вечора вела донька Сергія Павловича – Наталія Сергіївна. Піднявшись на сцену, вона коментувала світлини з сімейного архіву, що їх демонстрували на екрані, розповідала багато цікавого з життя родини і свого батька. У її розповідь впліталися пісні, вірші та танцювальні номери у виконанні дитячих колективів, аматорів-політехніків та народних артистів України Олександра Василенка й Анатолія Матвійчука. Зокрема, пролунали “Заправлены в планшеты космические карты”, “Дивлюсь я на небо” й інші пісні, що їх любили космонавти та головний конструктор.

Перший український космонавт, двічі Герой Радянського Союзу Павло Романович Попович теж приєднався на сцені до Наталії Сергіївни зі спогадами про кінець 50-х. На час, коли запустили перший супутник у Союзі, він був військовим льотчиком і з друзями обговорював, що колись, років через двадцять, мабуть, полетить і людина. Та яким же було його здивування, коли вже через два роки Павло Романович, пройшовши відбір серед 3,5 тисяч своїх колег, став членом першого загону космонавтів, який налічував 20 осіб. “Головне, – сказав ветеран, – освіта і здоров’я”.

П.Р.Попович упевнений, що українські та російські фахівці з ракетно-космічної техніки й надалі і працюватимуть, і святкуватимуть разом.

На закінчення вечора відбулося спецпогашення знаків поштової

оплати (конверт з маркою на честь 100-річчя Корольова “Укрпошта” випустила саме на замовлення НТУУ “КПІ”), його здійснили під оплески присутніх Наталія Сергіївна та Павло

Романович, а згодом, у холі, і всі бажаючі могли проштемпелювати “ювілейний” конверт та придбати його.aКоли гості стоячи аплодували, дякуючи організаторам вечора, ведуча оголосила, що 18.01 о 5:15 з космодрому Байконур стартував космічний корабель “Союз” з транспортним кораблем, що названий ім’ям С.П.Корольова – нашого славного земляка і студента КПІ.

Автор:Н. Ліберт

Дата події