З нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, Науково-технічна бiблiотека ім. Г.І. Денисенка НТУУ "КПІ" підготувала власну програму вшанування пам'яті великого українського митця, а також зробила огляд найцікавіших видань про нього.

У фондах бібліотеки зберігається багато цікавих книжок, які можуть стати в пригоді тим, хто досліджує творчість Шевченка або цікавиться подробицями його біографії. Тут можна навіть знайти переклад поеми "Кавказ" різними мовами світу та вірша "Якби ви знали, паничі" грецькою.

З нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича ШевченкаВидання рукописів із щоденника поета "Дневник. Автобиография: Автографы" вирізняється з-поміж інших своєю унікальністю. Воно  факсимільне, тобто на сторінках книги розміщені оригінали рукописів Шевченка, які дають змогу читачеві стати ближчим до митця – розібрати його квапливий дрібний почерк та роздивитися замальовки з невеликою кількістю виправлень. Тарас Григорович вів щоденник з 12 червня 1857 по 13 липня 1858 року, в останні тижні заслання і повернення в Петербург, а автобіографію написав за рік до своєї смерті.

Книга Юрія Ковтуна "Кохані жінки Шевченка: Тарасові музи" дає змогу трохи відкрити таємницю душевних почуттів та вагань Тараса Шевченка, його емоційної та чутливої натури. Як часто закохувався поет, хто ставав його музою, що надихала на створення геніальних поезій та чудових полотен – про все це надзвичайно цікаво і докладно написав автор.

З нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича ШевченкаГордістю бібліотеки КПІ є й книга, видана до 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України, "Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів". Фактично це перше видання, яке знайомить читачів із документальною базою Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, присвяченою лауреатам Національної премії України імені Тараса Шевченка більш як за півстоліття. Книга, що створена на основі архівних документів і друкованих видань, висвітлює факти життя та творчої діяльності видатних вітчизняних митців. До видання увійшли автографи, рукописи творів, начерки, ескізи, титули книжок із дарчими написами, фотографії в колі родини, друзів та колег українських письменників, художників, скульпторів, акторів, мистецтвознавців, які є лауреатами цієї премії. У ній також можна знайти рідкісні архівні документи, що стосуються життя і творчості Павла Тичини, Михайла Стельмаха, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Олеся Гончара та інших класиків української літератури – шевченківських лауреатів. Окрім того, до збірки увійшли матеріали й про тих діячів літератури та мистецтва, які були нагороджені Шевченківською премією посмертно. Серед них – перекладач Григорій Кочур, прозаїк Григір Тютюнник, поет, перекладач і правозахисник Василь Стус і багато інших визначних постатей.

Безумовно, приверне увагу студентів та викладачів і книжкова виставка, представлена в залі №13 на шостому поверсі. На ній кожен може ознайомитися з літературою про Тараса Григоровича, іноземними періодичними виданнями та побачити фото з Євромайдану з цитатами Шевченка. Тематична виставка працюватиме протягом усього ювілейного року.

З нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича ШевченкаСеред заходів, які проводили працівники бібліотеки до ювілею, не можна не згадати про зустріч під назвою "Тарас Шевченко: життя і творчість" у рамках культурно-просвітнього циклу "Видатні постаті історії", що відбулася в бібліотеці 11 березня. Її учасники отримали змогу по-новому оцінити творчість митця. Окрім відомих для всіх фактів біографії письменника, звернули увагу також на українсько-польські зв'язки в житті Тараса Григоровича, завдяки чому значно збільшилися прояви української теми в польському романтизмі. Був помітний і зворотний вплив – у сатиричному творі "Сон", де Шевченко досить яскраво зобразив свавілля та жорстокість російського царату, можна побачити чимало спільних типологічних рис з поемою "Дзяди" Адама Міцкевича.

Особливою частиною програми вшанування поета стало зібрання Клубу пушкіністів, засідання якого проходять у бібліотеці щомісяця, на яке були запрошені члени товариства "Дзвін" з села Косенівка Черкаської області. Товариство об'єднує між собою людей різного віку – школярів, студентів та людей старшого віку, що захоплюються українським фольклором. У бібліотеці вони представили чудову програму, що включала декламування та виконання хором віршів Шевченка та захопливу розповідь про життя поета від його земляків.

Слід пам'ятати, що весь 2014 рік оголошено роком Тараса Григоровича Шевченка, тож якщо вам не вдалося відвідати деякі з цих заходів, ви можете просто завітати до бібліотеки, щоб ближче ознайомитися з творчою спадщиною Великого Кобзаря.

       А.Д.Сохач, бібліотекар НТБ ім. Г.І.Денисенка