"Дівчата, яку наречену я щойно побачила", – з таким вигуком забігла до кімнати молода співробітниця. (Ми працюємо в головному корпусі, вікна виходять на центральний вхід, тому звикли до численних весільних фотосесій.) "Семиметрового зросту", – переможно додала вона, насолоджуючись ефектом. Наступні півгодини ми дружно захоплювалися красою величезного куща, що сховався в закутку першого корпусу навпроти кафедри конструювання верстатів і машин. Ефектний, рясно уквітчаний мереживними суцвіттями на тлі смарагдового орнаментного листя, він сягав другого поверху та здалеку дійсно скидався на пінно-білу наречену.

При ближчому знайомстві дерево-кущ виявилося пересічною бузиною (Sambucus nigra) чималого розміру. Фахівці не вважають бузину королевою краси. Але вона, без сумніву, приваблює погляд: навесні – суцвіттями-блюдцями діаметром до 25 см, восени – парасольками чорно-синіх їстівних ягід. Зовні чорна бузина схожа на свою сестричку – бузину червону, або кистьову (Sambucus racemosa). Відмінності помітні при цвітінні. У бузини червоної суцвіття зеленувато-жовті, непоказні, до 6 см в поперечнику. Листя має різкий неприємний запах, який нібито відлякує мишей. Але, як кажуть дачники, безграмотне мишаче плем'я про це не здогадується і продовжує рити підземні ходи просто під корінням.

Рослина здавна знаходила застосування у побуті. Із ягід виготовляли фарбники, робили чорнило, використовували при чищенні посуду та ін. Плоди і квітки використовували як харчові продукти і лікарську сировину. Вони мають потогінну, жарознижувальну, сечогінну, відхаркувальну, протизапальну, заспокійливу дію. Смакові якості ягід не викличуть ентузіазму в гурманів. Але є в ній щось пікантне в поєднанні з іншими компонентами. Інтернет рясніє кулінарними рецептами наїдків та напоїв на основі бузини. Але не забуваймо, що у великій кількості ягоди бузини отруйні.

Як і про кожну відому рослину, про бузину розповідають казки та легенди. Одна з них свідчить, що колись вельможа, полюючи в глухому лісі, відстав від свити, заблукав і вийшов до одинокої хатини, біля якої сидів старий і плакав. На запитання про причину сліз, дідусь поскаржився, що його побив батько за неповагу до діда. Здивований вельможа зайшов у будинок і побачив двох древніх старих. Вражений, він запитав, як досягти довголіття. І діди розповіли, що все життя живуть у лісі, обробляють землю, а харчуються, головним чином, хлібом, молоком і сиром. А ще вживають ягоди чорної бузини, яким і зобов'язані своїм здоров'ям.

Н. Вдовенко, Фото І. Бакун